Blisko 3000km dzieli od siebie kierowców rajdowych jeżdżących w tumanach kurzu w dwóch różnych „światach”. Jedni, za kierownicami Yarisów, Pum i Fabii rozpoczynają rywalizację w szutrowym Rajdzie Portugalii, piątej rundzie Rajdowych Mistrzostw Świata WRC, drudzy – wybierają bezdroża i mocniejsze konstrukcje od BMW, Forda czy Toyoty. To oni właśnie, w dniach 12-13 maja, toczyć będą bój z koleinami i piaszczystymi trawersami na terenie gminy Borne Sulinowo. Przez najbliższe dni to miejsce stanie się stolicą polskiego off-roadu.

W drodze na Dakar

Na liście startowej drugiej rundy Rajdowych Mistrzostw Polski Samochodów Terenowych pojawiło się blisko 40. załóg. W kolebce narodowego off-roadu nie mogło oczywiście zabraknąć utytułowanego kierowcy z każdego „świata” rajdów – Krzysztofa Hołowczyca. Wspólnie ze swoim pilotem Łukaszem Kurzeją, kontynuują oni bowiem trudną drogę do startu w nadchodzącym Rajdzie Dakar. A Borne Sulinowo jest jednym z przystanków na tym off-roadowym szlaku.

Autor. Grzegorz Kozera

Obok popularnego „Hołka” za kierownicą BMW X3 CC, na trasach Borne Sulinowo zobaczymy też aktualnych wiceliderów generalki, załogę Michał Małuszyński / Krzysztof Antończak w Fordzie F-150. Warto wspomnieć, że reprezentanci Fundacji Baja Poland są wychowankami, jeszcze z czasów startów w Pucharze Dacii Duster, Krzysztofa Hołowczyca, a to powinno być gwarancją maksimum emocji i walki na sekundy. Do Polski przyjedzie też utytułowany i popularny na naszych drogach Miroslav Zapletal ze swoim potężnym Hummerem H3 EVO. W najmocniejszej klasie T1 zobaczymy jeszcze Roberta Kufla (Ford Ranger), Tomasza Baranowskiego (Toyota Hilux), który uzupełnił podium I rundy tegorocznego czempionatu, Włodzimierza Grajka (Toyota Hilux) oraz Marka Janaszkiewicza w Mitsubishi L200.

„Canamy” zdominują bezdroża

Najliczniejszą reprezentację posiada klasa T4, w której zobaczymy aż 12 maszyn Can-Am Maverick. Do Borne Sulinowo wybiera się cała czołówka polskich kierowców, ze zwycięzcami pierwszej rundy, Columna Medica Baja Drawsko Pomorskie, Karolem Lenkiewiczem i Robertem Mąsiorem na czele.

Kierowcy rozpoczną rywalizację 12-tego maja od uroczystego startu spod ratusza miejskiego w Borne Sulinowo. Dzień później do pokonania będą mieli 200 oesowych kilometrów rozplanowanych na czterech próbach. Metę i wręczenie nagród zaplanowano w Muzeum Militarnej Historii w Borne Sulinowie o godzinie 18:30.

Harmonogram Rajdu Borna Sulinowo 2023

12.05.2023
Oficjalny start 17:00
SS1 – Prolog 3,5km 17:25
13.05.2023
SS2 Borne Sulinowo 1 64,2 km 9:00
SS3 Borne Sulinowo 2 64,2 km 11:50
SS4 21st Central Air Force Training Range 64,2 km 14:40
Meta 16:00