Strajk podczas wyścigu F1. Sześć osób usłyszało zarzuty

Just Stop Oil strajkuje podczas GP Wielkiej Brytanii
Just Stop Oil strajkuje podczas GP Wielkiej Brytanii

Podczas Grand Prix Wielkiej Brytanii miał miejsce strajk grupy „Just Stop Oil”. Brytyjska policja zatrzymała w związku z tym siedem osób. W związku z wtargnięciem na tor oskarżono ich o popełnienie wykroczenia ze szkodą dla społeczeństwa.

Angielskie prawo karne przewiduje pojęcie „public nuisance”, wskutek którego szkody ponosi ogół społeczeństwa zamiast konkretnej osoby. Właśnie z takiego artykułu sześć osób usłyszało zarzuty. Chodzi o grupę „Just Stop Oil”, której przedstawiciele wkroczyli na tor podczas pierwszego okrążenia wyścigu Formuły 1 o Grand Prix Wielkiej Brytanii.

Grupa protestujących sprzeciwiała się wydobywaniu ropy naftowej. Ich zachowanie mogło doprowadzić do tragedii, gdyby wyścig nie został przerwany czerwoną flagą po wypadku z udziałem Guanyu Zhou na pierwszym zakręcie. Kilka osób znalazło się wtedy w okolicach prostej Wellington.

Zobacz: GP Wielkiej Brytanii: Wielkie emocje, koszmarny wypadek i niezrozumiałe decyzje

Zarzuty postawiono osobom w wieku od 21 do 46. W tym gronie znalazły się trzy kobiety. Policja z Northamptonshire poinformowała o zatrzymaniu siedmiu osób, ale śledztwo wykluczyło jedną osobę z tej grupy. 43-letni mężczyzna został zwolniony z aresztu i nie usłyszał zarzutów.

Strajk zorganizowany przez grupę aktywistów wywołał mocną krytykę ze strony wielu osób związanych z motorsportem. Stefano Domenicali określił ich zachowanie jako „niebezpieczne i nieodpowiedzialne”. Dodał, że każdy ma prawo do protestowania, ale nie powinien przy tym narażać zdrowia i życia innych. Sebastian Vettel przyznał rację aktywistom i zaznaczył, że popiera ich postulaty, ale szybko sprostował, że nie powinny mieć miejsca w takiej formie podczas wyścigu F1.

Co ciekawe, brytyjska policja jeszcze na kilka dni przed wyścigiem pozyskała informacje, że pewna grupa aktywistów może zakłócić wydarzenie. Ostatecznie nie udało się zapobiec protestowi.