Subaru notuje rekord sprzedaży modelu WRX

896
fot. Subaru of America - oficjalny profil Facebook

Subaru… Używając pewnych biblijnych porównań, na dźwięk tej nazwy (i brzmienia silnika) zgina się niejedno kolano. Niestety, w ostatnich latach marka znana z rajdowych oesów i zwycięstw w WRC stała się producentem nudnych, wykastrowanych z emocji kompaktów… Niemniej jednak, raporty sprzedaży budzą podziw. Zwłaszcza w Stanach, gdzie model WRX sprzedaje się jak świeże bułeczki. A nam, europejczykom, zostały Outback, Forester i XV.

Tylko w lutym 2023 Subaru sprzedało w Stanach Zjednoczonych 2 598 egzemplarzy WRXa. Jeżeli spojrzymy na ogólnodostępne liczby z raportów sprzedaży, to wzrost o… 8 207% w porównaniu z rokiem poprzednim (w lutym 2022 w ręce klientów oddano… 31 sztuk). Dla lepszego zobrazowania sytuacji, w lutym 2021 wydano 1 721 aut, co i tak oznacza 33,8% mniej egzemplarzy, niż w tym roku. Dla przykładu, spadła za to sprzedaż nowej Imprezy, Forestera oraz modelu Ascent (SUV). Liczba zamówień na Imprezę spadła o przeszło 26%.

Zobacz też: Subaru Impreza zdegradowana do kompakta!

Przeciwnicy elektryfikacji i motoryzacji na prąd – miód na Wasze serduszka. Model Solterra okazał się bowiem gigantyczną klapą. W 2023 Japoński producent nie sprzedał… żadnego elektryka w USA. Mówiąc wprost, koledzy zza wielkiej sadzawki nie przepadają za wtyczką!

Model WRX posiada 2,4-litrowy silnik typu bokser o łącznej mocy 271 koni mechanicznych z turbosprężarką twin-scroll. Naturalnie, zgodnie z filozofią marki, w standardzie otrzymamy napęd na cztery koła. Bazowo WRX’a wyposażono w sześciostopniową skrzynię manualną, za dopłatą otrzymamy „ośmiostopniowy” automat z łopatkami (będzie to przekładania CVT, zaś biegi są… wirtualne). Ceny w Stanach zaczynają się od 30,605 dolarów. Za wersję GT (fotele Recaro, aktywne zawieszenie) zapłacimy już 43,395. Pojazdu nie kupimy w Europie.

Więcej informacji o Subaru WRX 2023 znajdziecie na oficjalnej witrynie japońskiej marki.