Super niedziela WRC Rajdu Safari dla Tänaka

Fot. Austral Worldwide/Hyundai Motorsport GmbH

Hyundai może wyciągnąć pozytywy z pierwszej przegranej w sezonie 2024 Rajdowych Mistrzostw Świata WRC. Kierowcy koreańskiego producenta zajęli dwa pierwsze miejsca podczas niedzielnego, osobno punktowanego etapu Rajdu Safari w Kenii.

Finałowy etap trzeciej rundy WRC 2024 składał się z sześciu odcinków specjalnych podzielonych na dwie pętle, o łącznej długości 74,38 kilometra, czyli nieco ponad 20% dystansu całej imprezy.

Była to szansa dla Hyundaia na podniesienie się po rozczarowaniach piątkowego i sobotniego etapu, podczas których dwie załogi nie dotarły do parku serwisowego, a broniący honoru marki Thierry Neuville i Martijn Wydaeghe stracili jakiekolwiek szanse na zwycięstwo przez awarię pompy paliwa.

Nowy system punktowy WRC spowodował jednak reset i Hyundai mógł przystąpić do równej walki na ostatnim etapie Rajdu Safari. Załogi trzech egzemplarzy i20 N Rally1 zdominowali pierwszą niedzielną próbę Malewa 1, lecz po najdłuższym odcinku Oserengoni 1 na czele był już Elfyn Evans w Toyocie.

Główny rywal Neuville’a w walce o tegoroczny tytuł mistrzowski wygrał także kolejną próbę Hell’s Gate 1 i po porannej pętli miał przewagę 2,6 sekundy nad Tänakiem, który wysunął się na czoło wśród kierowców Hyundaia. Neuville tymczasem uderzył w leżący na środku drogi głaz i stracił 15 sekund do swojego zespołowego kolegi, a Esapekka Lappi wykrzywił zawieszenie swojego i20 N Rally1, którego ekipa nie była w stanie do końca naprawić podczas serwisu.

Popołudniowa szarża Tänaka

Druga pętla rozpoczęła się podobnie jak poranna, od zajęcia pierwszych pozycji przez kierowców Hyundaia. Evans tymczasem zaczął tracić tempo i już po drugim przejeździe odcinka Malewa znajdował się z powrotem za Tänakiem.

Pilotowany przez Martina Järveoję mistrz świata z 2019 roku umocnił się na czele klasyfikacji dnia, gdy wygrał OS18 Oserengoni 2 i choć ustąpił Neuville’owi podczas Power Stage Hell’s Gate 2, mógł cieszyć się siedmioma punktami za wygranie niedzielnego etapu.

Na koniec Rajdu Safari w Kenii Tänak awansował na czwarte miejsce w klasyfikacji generalnej WRC 2024, lecz ma mniej niż połowę punktów swojego zespołowego kolegi Neuville’a.

Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami ze świata motorsportu, obserwuj serwis RALLY and RACE w Wiadomościach Google.