środa, 6 grudnia, 2023
42 numer w sklepie online, dostawa GRATIS
Strona głównaAktualności"Supertrophy" – nowa seria wyścigów!

„Supertrophy” – nowa seria wyścigów!

Wychodząc naprzeciw rosnącemu zapotrzebowaniu na z jednej strony niskobudżetowe, a  z drugiej strony noszące znamiona pełnego profesjonalizmu sporty motorowe, Stowarzyszenie ProMotorsports oraz Małopolskie Centrum Sportów Motorowych „powerkart” powołały do istnienia nowy serial: supertrophy.

Głównym celem supertrophy jest umożliwienie kierowcom sportowej rywalizacji na zasadach i w atmosferze zbliżonych do profesjonalnych wyścigów torowych. Supertrophy startuje już w lipcu na CK Autodromie – jedynym w Krakowie dostępnym dla samochodów torze o nawierzchni szutrowej. Eliminacje serialu będą rozgrywane raz w miesiącu, a uczestnicy będą rywalizować w czterech rundach – zimowej, wiosennej, letniej i jesiennej. Każda z rund będzie liczyła trzy eliminacje, i z nich będą wyłaniani zwycięzcy każdej rundy. Podział sezonu na 4 rundy to ukłon w stronę tych uczestników, którzy z jakichkolwiek przyczyn nie będą mogli wziąć udziału w 12-tu wyścigach w każdym sezonie, tudzież aby móc szybciej się „odegrać” po niepowodzeniach w poprzedniej rundzie.

Każda z eliminacji będzie polegała na rozegraniu trzech 15-minutowych wyścigów (biegów), w których będą liczone uczestnikom przejechane przez nich okrążenia. Zwycięzcą eliminacji zostanie ten uczestnik, który w trzech wyścigach przejedzie najwięcej okrążeń. Uczestnicy będą startować w grupach po maksymalnie 10 samochodów, a podział na grupy i kolejność na starcie będzie wyłaniana na podstawie wcześniejszych kwalifikacji czasowych: każdy z uczestników przejedzie jedno okrążenie z pomiarem czasu. Nieukończenie jednego w wyścigów (biegów) nie dyskwalifikuje uczestnika do startu w następnych – do wyniku końcowego liczy się suma przejechanych okrążeń we wszystkich trzech wyścigach (biegach). Maksymalna ilość dopuszczonych kierowców do startu w jednej eliminacji to 60.

Supertrophy jest otwarte dla każdego chcącego się ścigać kierowcy, posiadającego ważne prawo jazdy. Samochody dopuszczone do supertrophy to w skrócie: napęd na jedną oś, silnik pojemności do 1900 ccm, opony z homologacją drogową. Szczegóły techniczne znajdują się w Regulaminie dostępnym na stronie internetowej cyklu. Dotychczasowe doświadczenie organizatorów dotyczące imprez rozgrywanych na CK Autodromie mówi, że do ścigania się na tym obiekcie takie samochody są w zupełności wystarczające, zapewniają praktycznie równe szanse wszystkim startującym, oraz zapewniają odpowiedni poziom bezpieczeństwa na imprezie.

Podczas wyścigów zakazane będzie zderzanie się z innymi uczestnikami. Celowe lub powtarzające się doprowadzanie do kolizji będzie karane odejmowaniem okrążeń, a w rażących przypadkach nawet dyskwalifikacją zawodnika – analogicznie jak w profesjonalnym motorsporcie. Organizatorzy już zapowiadają, że będą w tej kwestii bardzo stanowczy.

Jak powszechnie wiadomo większość kierowców utożsamia się ze swoimi pojazdami, przywiązuje się do nich. Serial supertrophy jest skierowany właśnie do takich pasjonatów, którzy w relatywnie niskobudżetowy sposób mogą uczestniczyć w sportowych zmaganiach bez konieczności wymiany samochodu co imprezę, a co ważniejsze poprzez dokonywanie w nim modyfikacji i ulepszeń mogą spełniać swoją motorsportową pasję, w pełni poczuć się profesjonalistami, analizować czynione postępy. Auta zgłaszane do „supertrophy” nie mają ograniczeń dotyczących ich wartości, wieku czy homologacji – jedynie muszą spełniać warunki Regulaminu. Wyeliminuje to ze sportowych zmagań totalne „złomy” używane w innych niskobudżetowych seriach, i pozwoli patrzeć na supertrophy jak na wspaniały prawdziwy sport motorowy, lecz nadal dostępny praktycznie dla każdego.

Celem supertrophy jest także umożliwienie podnoszenia umiejętności kierowców – uczestników codziennego ruchu drogowego – i zwiększanie w ten bezpieczeństwa na drogach publicznych.

Szczegółowe informacje, terminy eliminacji w 2014 roku, oraz dokumentację zgłoszeniową dla uczestników można znaleźć na stronie www.supertrophy.pl

inf. pras.

NOWOŚCI

Zielona Oliwka kończy sezon 2023 zwycięstwem na Karowej

Hubert Kowalczyk i Jarosław Hryniuk zakończyli sezon 2023 w najlepszy możliwy sposób. Załoga Peugeota 208 Rally4 zajęła...

Andreas Mikkelsen potwierdził rozstanie ze Skodą i Toksportem?

Mikkelsen
W ostatnich dniach internet aż huczy od plotek o ewentualnym powrocie świeżo upieczonego czempiona WRC2 na łono...

Szilveszter Rallye (Rajd Sylwestrowy) – kultowa impreza na Węgrzech

Rajd Sylwestrowy
Kultowa węgierska impreza Szilveszter Rallye, w Polsce znana potocznie jako "Rajd Sylwestrowy" pojedzie w dniach 27-29 grudnia.

Czy będzie czwarty sezon Farmy Clarksona? Sam Jeremy Clarkson zdradza prawdę

Czy będzie czwarty sezon Farmy Clarksona? Jeremy Clarkson Clarksons Farm farma Clarksona
Czy będzie czwarty sezon Farmy Clarksona? Główny bohater - Jeremy Clarkson nie ukrywa odpowiedzi na to pytanie. Nie...

Mery Czepiel – „Puma” wylatuje z gniazda

Mery
W sezonie 2023 Mery Czepiel sięgnęła po trzeci tytuł WSMP, zdobywając brązowy medal za rywalizację w długim...

NAJPOCZYTNIEJSZE