środa, 8 grudnia, 2021
0,00 PLN

Brak produktów w koszyku.

Strona głównaAktualności"Supertrophy" – nowa seria wyścigów!

„Supertrophy” – nowa seria wyścigów!

Wychodząc naprzeciw rosnącemu zapotrzebowaniu na z jednej strony niskobudżetowe, a  z drugiej strony noszące znamiona pełnego profesjonalizmu sporty motorowe, Stowarzyszenie ProMotorsports oraz Małopolskie Centrum Sportów Motorowych „powerkart” powołały do istnienia nowy serial: supertrophy.

Głównym celem supertrophy jest umożliwienie kierowcom sportowej rywalizacji na zasadach i w atmosferze zbliżonych do profesjonalnych wyścigów torowych. Supertrophy startuje już w lipcu na CK Autodromie – jedynym w Krakowie dostępnym dla samochodów torze o nawierzchni szutrowej. Eliminacje serialu będą rozgrywane raz w miesiącu, a uczestnicy będą rywalizować w czterech rundach – zimowej, wiosennej, letniej i jesiennej. Każda z rund będzie liczyła trzy eliminacje, i z nich będą wyłaniani zwycięzcy każdej rundy. Podział sezonu na 4 rundy to ukłon w stronę tych uczestników, którzy z jakichkolwiek przyczyn nie będą mogli wziąć udziału w 12-tu wyścigach w każdym sezonie, tudzież aby móc szybciej się „odegrać” po niepowodzeniach w poprzedniej rundzie.

Każda z eliminacji będzie polegała na rozegraniu trzech 15-minutowych wyścigów (biegów), w których będą liczone uczestnikom przejechane przez nich okrążenia. Zwycięzcą eliminacji zostanie ten uczestnik, który w trzech wyścigach przejedzie najwięcej okrążeń. Uczestnicy będą startować w grupach po maksymalnie 10 samochodów, a podział na grupy i kolejność na starcie będzie wyłaniana na podstawie wcześniejszych kwalifikacji czasowych: każdy z uczestników przejedzie jedno okrążenie z pomiarem czasu. Nieukończenie jednego w wyścigów (biegów) nie dyskwalifikuje uczestnika do startu w następnych – do wyniku końcowego liczy się suma przejechanych okrążeń we wszystkich trzech wyścigach (biegach). Maksymalna ilość dopuszczonych kierowców do startu w jednej eliminacji to 60.

Supertrophy jest otwarte dla każdego chcącego się ścigać kierowcy, posiadającego ważne prawo jazdy. Samochody dopuszczone do supertrophy to w skrócie: napęd na jedną oś, silnik pojemności do 1900 ccm, opony z homologacją drogową. Szczegóły techniczne znajdują się w Regulaminie dostępnym na stronie internetowej cyklu. Dotychczasowe doświadczenie organizatorów dotyczące imprez rozgrywanych na CK Autodromie mówi, że do ścigania się na tym obiekcie takie samochody są w zupełności wystarczające, zapewniają praktycznie równe szanse wszystkim startującym, oraz zapewniają odpowiedni poziom bezpieczeństwa na imprezie.

Podczas wyścigów zakazane będzie zderzanie się z innymi uczestnikami. Celowe lub powtarzające się doprowadzanie do kolizji będzie karane odejmowaniem okrążeń, a w rażących przypadkach nawet dyskwalifikacją zawodnika – analogicznie jak w profesjonalnym motorsporcie. Organizatorzy już zapowiadają, że będą w tej kwestii bardzo stanowczy.

Jak powszechnie wiadomo większość kierowców utożsamia się ze swoimi pojazdami, przywiązuje się do nich. Serial supertrophy jest skierowany właśnie do takich pasjonatów, którzy w relatywnie niskobudżetowy sposób mogą uczestniczyć w sportowych zmaganiach bez konieczności wymiany samochodu co imprezę, a co ważniejsze poprzez dokonywanie w nim modyfikacji i ulepszeń mogą spełniać swoją motorsportową pasję, w pełni poczuć się profesjonalistami, analizować czynione postępy. Auta zgłaszane do „supertrophy” nie mają ograniczeń dotyczących ich wartości, wieku czy homologacji – jedynie muszą spełniać warunki Regulaminu. Wyeliminuje to ze sportowych zmagań totalne „złomy” używane w innych niskobudżetowych seriach, i pozwoli patrzeć na supertrophy jak na wspaniały prawdziwy sport motorowy, lecz nadal dostępny praktycznie dla każdego.

Celem supertrophy jest także umożliwienie podnoszenia umiejętności kierowców – uczestników codziennego ruchu drogowego – i zwiększanie w ten bezpieczeństwa na drogach publicznych.

Szczegółowe informacje, terminy eliminacji w 2014 roku, oraz dokumentację zgłoszeniową dla uczestników można znaleźć na stronie www.supertrophy.pl

inf. pras.

RALLY AND RACE NA INSTARGRAMIE

NOWOŚCI

Fiat Panda 1 by M-Sport – 300KM

Fiat Panda 1 generacji przygotowany przez M-SPORT. Panda posiada silnik 1.6-litre Ford EcoBoost o mocy 300 KM...

Niespodzianka Rajdu Barbórka – Michał Ratajczyk

Przejazdy załogi Michał Ratajczyk i Jędrzej Szcześniak to zaskoczenie i nie mała sensacja bardzo dobrej formy podczas...

Moto-Mikołaj Rzeszów 2021 – video

Moto Mikołaj Rzeszów 2021
Moto-Mikołaj organizowany przez Automobilklub Rzeszowski odbył się w tym roku 5 grudnia. Impreza odbyła się w formie...

Andrea Adamo kończy współpracę z Hyundai Motorsport

Andrea Adamo
Andrea Adamo ze skutkiem natychmiastowym przestaje pełnić funkcję szefa sportowego Hyundaia. Poinformował o tym oficjalnie Hyundai Motorsport....

Toyota Yaris GR Sport, czyli wersja poprawiona już w Europie

Toyota zaprezentowała nowego Yarisa GR Sport. Nowe auto wzbogaca linię modelową GR Sport w Europie, ale niestety...

NAJPOCZYTNIEJSZE