Świąteczna inauguracja FIA CEZ Rallycross z polakami

fot. facebook.com/DamianLitwinowiczRX

Świąteczny weekend minął pod znakiem rywalizacji FIA CEZ Rallycross na Węgrzech. Na starcie stanęło czterech polskich zawodników rywalizujących w tym cyklu. Wyścigi w Mariapocs odbyły się zaledwie tydzień przed Słomczyńską rundą CEZ.

Kalendarz Mistrzostw Strefy Centralnej został tak niefortunnie zaplanowany, że dwie pierwsze rundy odbędą się w odstępie 5 dni. Więc w najbliższy weekend zawodnicy ponownie spotkają się na torze, ale już na Autodromie Słomczyn.

Zobacz także: FIA-CEZ Rallycross – kalendarz 2022

Na Węgrzech w klasie SuperCars swój cel obrony tytułu realizuje Zbyszek Staniszewski. W Mariapocs napotkał na mocną stawkę lokalnych zawodników którzy zaprezentowali potężne maszyny w tym dwa Audi A1. Stawka liczyła łącznie 10 aut klasy SuperCars. Olsztynianin wywiózł z Mariapocs puchar za drugie miejsce i takie też miejsce zajmuje w klasyfikacji. Liderem jest zwycięzca tego weekendu Tomas Karai w Audi A1.

Zobacz także: Staniszewski drugi w węgierskiej eliminacji FIA CEZ

Również w klasie Super 1600 zobaczyliśmy flagę białą-czerwoną na podium. To za sprawą Damiana Litwinowicza, który kontynuuje starty Audi A1 i w jego kalendarzu obok Mistrzostw Europy pojawił się także kalendarz FIA CEZ. Damian rozkręcał się z wyścigu na wyścig. To rozgrzewka po zimowej przerwie, oraz także zapoznanie z nowym obiektem. Start do finału był z trzeciej linii, był to bardzo udany wyścig ze skutecznym przebijaniem się na czoło stawki. Finalnie zabrakło okrążeń na zwycięstwo i Damian wywalczył kolejne drugie miejsce dla biało-czerwonych. W zawodach zwyciężył Jiri Susta w Skodzie Fabii.

fot. facebook.com/DamianLitwinowiczRX

Damian Litwinowicz: „Nie było łatwo! Pierwszy start w tym roku to tak naprawdę rozgrzewka przed sezonem EuroRX. Ze startu na start było coraz szybciej i lepiej. W finale startowałem z trzeciej linii i zabrakło niewiele, aby wyprzedzić zwycięzcę Jirka Sustę! Drugie miejsce na podium cieszy!”

W SuperNational w STC+2000 wystartowali Tomasz Łyszkowicz i Sławomir Wołoch. Tutaj nasi kierowcy mieli mniej szczęścia. Wołoch mimo problemów w Q1 ukończył kwalifikacje na piątym miejscu. Niestety nie udało się utrzymać dobrego wyniku, Sławek nie ukończył pół finału.

fot. facebook.com/automaxmotorsport

Halk czyli Tomasz Łyszkowicz dostał się do wyścigu finałowego jednak problem z biegami spowodował, że został wciągnięty w wir walki co zakończyło się uszkodzeniem auta. Na szczęście udało się do jechać do mety, ale na miejscu 5.

Tomasz Łyszkowicz: „Start do finału petarda !!!!!! Niestety po pierwszym prawym wypadł 4 bieg i zostaliśmy wyprzedzeni przez dwóch walczących zawodników. Jeden z nich nie zmieścił się w torze jazdy , uderzył w słup opon zatrzymując się w zasadzie przed nasza maską. Nie było szans uniknąć zderzenia które spowodowało potężne uszkodzenia naszego samochodu. Dalsza część finału to w zasadzie walka o przetrwanie zakończona na 5 miejscu w klasyfikacji generalnej zawodów. Czujemy pewien niedosyt, ponieważ podium było w naszym zasięgu . Bardzo dziękujemy za doping oraz wszystkie miłe wiadomości.”

pełne wyniki – https://chronomoto.hu/livetiming/pdf/?eventid=20220416_17_rc_mariapocs

Kolejne zmagania już w 23 i 24 kwietnia na Autodromie Słomczyn. Będzie to rywalizacja Mistrzostw Polski Rallycross jak i FIA CEZ Rallycross. Już teraz zapraszamy do kibicowania naszym.