System punktacji WRC w ogniu krytyki

WRC
fot. WRC - oficjalny profil Facebook

Tegoroczny system punktacji w WRC zbiera negatywne recenzje zarówno wśród kibiców, jak i zawodników… Ostateczny podział „oczek” w Chorwacji obnażył niespójność aktualnych regulacji.

Wprowadzenie nowego systemu punktacji w WRC („przydział” po sobotnim etapie, osobna tabela na niedzielę oraz dodatkowe „oczka” za power stage) wywołało prawdziwy chaos, zmuszając kibiców do ciągłego rachowania i obliczania wszystkich możliwych scenariuszy. Niespójność i brak logiki nowych przepisów obnażyły końcowe wyniki Rajdu Chorwacji, co nie uszło uwadze samych zawodników. Choć Ogier i Landais wykorzystali potknięcia rywali wygrywając rundę ze sporą przewagą, otrzymali tylko jeden punkt więcej od… czwartego Tanaka, który nie liczył się w walce o wygraną. Ba, Evans i Neuville również znaleźli się za Estończykiem, choć na mecie Rajdu Chorwacji pokonali go o… prawie 50 oraz 13 sekund.

Frustracja narasta…

Kibice dawno temu postawili krzyżyk na nowych przepisach, wnioskując o rychłą zmianę sportowych regulaminów FIA. Cierpliwość tracą też sami zawodnicy – Ogier wprost nazwał system „głupim”, zaś Evans mówił o braku jakiejkolwiek radości i docenienia jego pozycji. Entuzjastami aktualnego systemu nie są też reprezentanci Hyundaia, Neuville i Wydaeghe. FIA przygląda się sprawie i zapowiada odpowiednią dyskusję. Wydaje się jednak, iż władze nie zdecydują się na zmianę systemu w trakcie trwania sezonu. Cóż… kalkulatory w dłoń!

Zobacz też: 52. Rajd Świdnicki 2024 – harmonogram, mapy odcinków

Po czterech rundach sezonu 2024 liderami klasyfikacji generalnej WRC pozostają Thierry Neuville i Martijn Wydaeghe. Belgowie zdobyli do tej pory 86 punktów, o sześć więcej od Evansa i Martina. Wirtualne podium uzupełniają Adrien Fourmaux oraz Alexandre Coria. Kajetan Kajetanowicz i Maciej Szczepaniak piastują czwartą lokatę w WRC2 Challenger i dziesiątą w WRC2. Warto jednak nadmienić, iż nasi rodacy zaliczyli dopiero jeden występ.

Więcej przepełnionych motorsportem materiałów znajdziecie naturalnie na rallyandrace.pl.

Przy okazji, zachęcamy do zakupu… najnowszego, 43. numeru magazynu Rally and Race. Znajdziecie w nim wszystkie, najciekawsze informacje ze świata motorsportu. Od rajdów, przez wyścigi torowe, górskie, F1, po cross country, drift, simracing, rallycross czy karting. W Wasze ręce oddajemy przeszło 150 stron, przesiąkniętych emocjami z czołowych aren!

Podobają Ci się nasze newsy? Zaobserwuj Rally And Race także na Google News.