TCR Eastern Europe – Polacy po kwalifikacjach na Oschersleben

TCR
fot. Grzegorz Kozera

Kampania TCR Eastern Europe oficjalnie rozpoczęta! Na niemieckim obiekcie w Oschersleben rozegrano dzisiaj pierwszą „czasówkę”. Kwalifikacje padły łupem Czecha, Petra Fulina. Na torze nie zabrakło też biało-czerwonych – Carlo Czepiel był 6, Adam Rzepecki 13, a Sebastian Kołakowski zakończył sobotnią rywalizację na 16. miejscu. Przed nami dwa wyścigi – o 10:50 oraz 14:15. Po wielkanocnym śniadaniu siadamy więc do oficjalnej transmisji i… trzymamy kciuki za Polaków!

Domowe porządki, święcenie koszyczka czy ostatnie przygotowania wielkanocnych dań? Niestety, stawka TCR Eastern Europe musi zapomnieć o świątecznym obżarstwie i skupić się na sportowej rywalizacji. W niemieckim Oschersleben wystartowała bowiem pierwsza runda czempionatu, za nami sobotnie kwalifikacje. Zwycięzcą sesji okazał się Czech, Petr Falin. Na torze nie zabrakło też naszych rodaków. Carlo Czepiel walczył w czołówce, Adam Rzepecki skupiał się na ustawieniu auta i szlifowaniu formy po dłuższej nieobecności, zaś Sebastian Kołakowski z Honda Wyszomirski był w stanie pokonać tylko jednego oponenta.

fot. easterneurope.tcr-series.com

Pierwsza „czasówka” dla Czecha

Zwycięzcą kwalifikacji został Czech, Petr Fulin, startujący za kierownicą Cupry Leon TCR. Kierowca z numerem #22 pokonał 13 okrążeń, a najlepszy rezultat osiągnął na ostatnim „kółku”. Co ciekawe, Fulinowi udało się wywalczyć pole position pomimo uszkodzonego samochodu – w jego maszynie złamała się… jedna ze sprężyn. Drugie miejsce (ze stratą raptem 0,116 sekundy) zajął debiutant, Adam Kout. Trzecie miejsce przypadło kolejnemu podopiecznemu ekipy Janik Motorsport – Mat’owi Homoli (+0,164 sekundy do zwycięzcy).

W sesji brało też udział trzech naszych rodaków. Carlo Czepiel uplasował się na 6. miejscu, pokonując 13 okrążeń. Polak startujący w Hyundaiu Elantrze N TCR stracił do lidera 0,758 sekundy. Sebastian Kołakowski (Honda Civic Fk7) zajął przedostatnie miejsce, tracąc ponad 5 sekund. Adam Rzepecki (Audi RS3 LMS) był 13. (+ 2,636 sekundy). Reprezentant ekipy Basenhurt A&T Racing nie był zadowolony z wyniku, na co wpływ miała dłuższa przerwa:

Kwalifikacje nie potoczyły się zgodnie z planem, ale nie mogę wymagać od siebie zbyt wiele, ponieważ jak na razie mam za sobą tylko jeden trening na suchej i trzy treningi na mokrej nawierzchni. To moje pierwsze sesje w tym roku. Cały czas uczę się przedniego napędu i ogólnej specyfikacji samochodu TCR. To nie tak, że przesiadając się z mocnego auta od razu będę szybki – te maszyny są specyficzne. Najważniejsze jest jednak to, że Audi prowadzi się zdecydowanie lepiej w porównaniu do zeszłorocznych jazd”.

Pełną tabelę sobotnich kwalifikacji znajdziecie na oficjalnej stronie TCR Eastern Europe. Na niedzielę zaplanowano aż dwa wyścigi – pierwszy rozpocznie się o 10:50, a drugi o 14:15.

Sześć rund w tym sezonie

Organizatorzy TCR Eastern Europe zaplanowali sześć weekendów wyścigowych. Kampanię inaugurują wspomniane zmagania w Saksonii, na torze Motorsport Arena w Oschersleben. Pod koniec miesiąca stawka czempionatu zawita na węgierski Hungaroring, aby po kilku tygodniach przenieść się na kolejny obiekt znany z Formuły 1 – Red Bull Ring. Czerwcową areną będzie Slovakia Ring, zaś po niedługiej, urlopowej przerwie odbędzie się runda na czekim Moście. Organizatorem wielkiego finału będzie obiekt w Brnie (9-10.09). Niestety, tym razem w harmonogramie turnieju zabrakło polskiej eliminacji na torze w Poznaniu…

Wszystkie informacje o TCR Eastern Europe znajdziecie na oficjalnej stronie czempionatu. Po więcej wyścigowych emocji i relacji ze świata serii TCR zapraszamy na rallyandrace.pl.