Testy przed WRC Rajdem Portugalii – wideo

Fot. Austral Worldwide/Hyundai Motorsport GmbH

Choć dopiero co zakończył się WRC Rajd Chorwacji, zespoły Rajdowych Mistrzostw Świata już prowadzą przygotowania do kolejnej rundy w Portugalii.

Rajd Portugalii 2024 zostanie rozegrany w dniach 9-12 maja. Zespoły czołowej kategorii Rally1 rozpoczęły już swoje przygotowania na południu Europy, co możemy zobaczyć na materiałach wideo nagranych przez kibiców.

Hyundai prowadzi swoje testy do rajdu szutrowego w Portugalii, natomiast zespoły Toyota Gazoo Racing i M-Sport Ford trenują na drogach Sardynii, próbując wykorzystać niewielką liczbę dni testowych dostępnych w sezonie, aby jednocześnie przygotować się do kolejnej rundy, rozgrywanej właśnie we Włoszech.

Toyota testowała już w tym roku w Portugalii, prowadząc przygotowania do WRC Rajdu Safari w Kenii. Jazdy testowe w deszczowej pogodzie były bardzo przydatne dla ekipy japońskiego producenta, która zajęła dwa pierwsze miejsca na podium.

WRC 2024 bardzo zacięte

Po czterech rundach sezonu 2024, w WRC panuje remis. Po dwa rajdy wygrali przedstawiciele Hyundaia i Toyoty, natomiast nie mieliśmy jeszcze żadnego dwukrotnego zwycięzcy. Aż trzy wygrane padły łupem zawodników, którzy nie uczestniczą w pełnym sezonie – jedynym wyłamującym się z tego trendu jest Thierry Neuville, który wygrał Rajd Monte Carlo.

Zwycięzca inauguracji sezonu pozostaje liderem klasyfikacji generalnej, choć ma tylko sześć punktów przewagi nad liderem Toyoty Elfynem Evansem, który zgromadził o jedno podium więcej. Pierwsze trzy pozycje zajmują przedstawiciele różnych producentów – trzeci w tabeli jest bowiem Adrien Fourmaux, który w Szwecji i Kenii zdobył swoje pierwsze podia w karierze kierowcy WRC.

Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami ze świata motorsportu, obserwuj serwis RALLY and RACE w Wiadomościach Google.