poniedziałek, 3 października, 2022
0,00 PLN

Brak produktów w koszyku.

Strona głównaAktualnościTo koniec kursów redukujących punkty karne. Od dziś trzeba mieć się na...

To koniec kursów redukujących punkty karne. Od dziś trzeba mieć się na baczności

17 września w życie wszedł szereg zmian przepisów o prawie ruchu drogowego. Poza nowym taryfikatorem punktów karnych i zasadą „recydywy”, zmienił się również format kasowania przyznanych punktów… Od dziś nie możemy wybrać się na kursy redukujące, a na wyzerowanie naszych kont przyjdzie nam zaczekać.

Dziś obudziliśmy się w nowej, znacznie bardziej rygorystycznej rzeczywistości prawnej… Oficjalnie, w życie wszedł drugi „pakiet” zmian w prawie o ruchu drogowym zapowiadany przez ustawodawcę. Co się zmieniło? Poza zaktualizowanym, dość surowym taryfikatorem punktów karnych i nową zasadą „recydywy”, zmieniły się też zasady „kasowania” punktów oraz długość ich obowiązywania. Zdaniem mundurowych, nowelizacja ma zmniejszyć ilość wypadków, zwłaszcza tych śmiertelnych, i znacznie ograniczyć liczbę piratów drogowych.

Jak zmienia się „obsługa” punktów na naszych kontach? Przede wszystkim, całkowicie znikają kursy redukujące. Oznacza to, że ustawodawca nie pozwoli już na łatwe, płatne pozbycie się niewygodnego bagażu. Prawo wchodzi w życie ze skutkiem natychmiastowym co oznacza, że nie będzie już żadnych szkoleń „ostatniej szansy”. Poza tym, od 17.09. punkty karne będą utrzymywać się na naszych kontach przez dwa, a nie jak do tej pory, przez jeden rok. Ich wygaśnięcie będzie też zależne od terminowego opłacenia mandatu.

Zobacz też: nowy taryfikator punktów karnych 2023 (lista)

Przeglądając dzisiejsze wiadomości, ostatnie kursy redukujące były dosłownie… oblegane przez uczestników, a finałowe „edycje” odbyły się 16.09. Gwoli przypomnienia, szkolenia organizowane były przez wojewódzkie ośrodki ruchu drogowego. Uczestnikami mogli być kierowcy, którzy posiadają prawo jazdy od przynajmniej roku i nie przekroczyli 24 punktów karnych na swoim koncie. Jedno szkolenie pozwalało na „wymazanie” 6 punktów, można było powtarzać je co 6 miesięcy. Za taką „przyjemność” trzeba było zapłacić około 350 złotych. Czy zmiana przepisów zadziała na łamiących prawo? Zaczekajmy na statystyki.

Komunikat o zmianach w przepisach dostępny jest na oficjalnej stronie polskiej policji.

redakcjahttp://rallyandrace.pl
Profil redakcyjny dla artykułów stworzonych przez kilku naszych redaktorów.

RALLY AND RACE NA INSTARGRAMIE

NOWOŚCI

Maksymiuk na Maxa!: „Mają rozmach skurczybyki!”, czyli finał Drift Masters w Łodzi [Felieton]

Myślałem i głęboko w to wierzyłem, że w Polskim "skostniałym" i "zaściankowym" motorsporcie zorganizowanie imprezy na stadionie...

140 zgłoszeń na MP i CEZ Rallycross na Slovakiaring

Organizator podał prowizoryczną listę zgłoszeń na zawody Mistrzostw Polski i FIA CEZ Rallycross na Slovakiaring. Na starcie...

Puchar Toru Słomczyn – rywalizacja dla kierowców amatorów

W najbliższy weekend kierowcy z Warszawy i okolic będą mieli idealną okazję do rywalizacji na torze wyścigowym....

Best of Rajd Wisły 2022 – Kupchuck Records

Kolejna dawka ciekawych ujęć z trasy 67 Rajdu Wisły. Zapraszamy do produkcję filmową od Kupchuck Records.

Wierzbicki mistrzem Unitel Mazda MX-5 Cup 2022

Najmłodszy kierowca tegorocznej, drugiej edycji pucharu Unitel Mazda MX-5 Cup Poland już w piątek po południu, po...

NAJPOCZYTNIEJSZE