Toyota poczwórnym mistrzem NASCAR

355

Toyota zdobyła w tym sezonie poczwórne mistrzostwo NASCAR. Japońska marka zwyciężyła w klasyfikacji producentów w serii Monster Energy NASCAR Cup oraz NASCAR Camping World Truck Series. Tytuł mistrza zdobyli także Martin Truex Jr. prowadzący Toyotę Camry oraz kierowca Toyoty Tundry, Christopher Bell.

2017_busch_truexjr_martisnv

Mistrzowska Toyota Camry

Kierowca Toyoty Camry, Martin Truex Jr., został mistrzem Monster Energy NASCAR Cup Series 2017. Truex zakończył sezon zwycięstwem w finałowej rundzie na torze Homestead-Miami. Jest to pierwszy tytuł mistrzowski w serii NASCAR Cup tego zawodnika.

2017_toyota_racing_bell_trophy_01

Toyota zajęła w tym roku pierwsze miejsce w klasyfikacji kierowców NASCAR Cup Series już po raz drugi. W 2015 roku tytuł mistrza zapewnił marce Kyle Busch. W tym roku Busch zajął w tabeli drugie miejsce.

2017_toyota_racing_bell_truck_02_

Toyota zdobyła tytuł mistrza producentów po raz drugi z rzędu. Czterej kierowcy Toyoty Camry, którzy awansowali do fazy play-off, wygrali w tym sezonie łącznie 16 wyścigów. Wszystkie cztery samochody w wyścigowej specyfikacji zostały zbudowane na Camry nowej generacji, która zadebiutowała na amerykańskim rynku w tym roku. Samochód jest zbudowany na nowej, modułowej platformie TNGA, na której powstały już także Toyota Prius, Prius Plug-in Hybrid oraz Toyota C-HR. Kyle Busch jest członkiem zespołu Joe Gibbs Racing, legendy NASCAR. Martin Truex Jr. reprezentuje swoją matowoczarną Camry team Furniture Row Racing.

2017_toyota_racing_truex_celebrate_03

Toyota Tundra – najszybszy pick-up

Christopher Bell, kierowca wyścigowej wersji Toyoty Tundry, zdobył tytuł mistrza kierowców w serii NASCAR Camping World Truck Series. W finałowej rundzie na torze w Miami zajął drugie miejsce. W 23 wyścigach sezonu 22-letni kierowca wygrał 12 rund.
2017_toyota_racing_truex_wins_04

„Christopher ma ogromny talent, a po wejściu do NASCAR Truck Series zrobił niesamowite postępy” – powiedział David Wilson, prezydent Toyota Racing Development (TRD) USA. – „Przyjemnie było patrzeć, jak się uczy i rozwija, by po dwóch sezonach zostać mistrzem NASCAR. Uważam, że najciekawsze rzeczy w NASCAR dzieją się właśnie w Truck Series. Tytuł mistrzowski w wieku 22 lat pokazuje, jak wielki potencjał ma ten kierowca. Już nie mogę się doczekać, by zobaczyć, jaki będzie kolejny rozdział w jego karierze”.

Toyota zdobyła w tym sezonie tytuł mistrza producentów w serii NASCAR Truck Series już po raz piąty z rzędu. W ciągu 14 sezonów obecności marki w tych zawodach 10 razy Toyotę reprezentowała Tundra.

mencs_texas_2017_truex_

Prawie 60 lat tradycji

National Association for Stock Car Auto Racing (NASCAR) został założony w 1948 roku przez Billa France’a Sr., którego rodzina do dzisiaj zarządza stowarzyszeniem. Rok później zorganizowano pierwszy wyścig w serii Strictly Stock, której kontynuację stanowi Monster Energy NASCAR Cup Series. Zawody zostały rozegrane na torze Charlotte Motor Speedway w Karolinie Północnej. Do dziś większość czołowych zespołów ma swoje siedziby w okolicy Charlotte. Team Furniture Row mieszczący się w Denver jest jednym z nielicznych wyjątków.