poniedziałek, 6 grudnia, 2021
0,00 PLN

Brak produktów w koszyku.

Strona głównaAktualnościTrzecia odsłona Pucharu Świata Baja

Trzecia odsłona Pucharu Świata Baja

Sharqiyah Baja z Szymonem Gospodarczykiem

Tegoroczna rozgrywka w Pucharze Świata FIA w Rajdach Baja ma szybkie tempo. Za nami już dwa pucharowe rajdy – Baja Russia Northern Forest i Dubai International Baja, a w Arabii Saudyjskiej właśnie wystartował kolejny, Sharqiyah Baja. Jedynym Polakiem na liście startowej tej saudyjskiej rundy jest Szymon Gospodarczyk, który ponownie zasiada na prawym fotelu CanAma Maverick u boku Claude’a Fournier. 

W środę wieczorem ceremonia startu rozpoczęła 3. rundę Pucharu Świata FIA w Rajdach Baja. Szymon Gospodarczyk, który niespełna 2 tygodnie temu przemierzał trasy Dubai International Baja w roli nawigatora francuskiego kierowcy, Claude’a Fournier, powraca do walki na saudyjskiej pustyni, znów na pokładzie CanAma Fourniera. Fournier jest aktualnie liderem Pucharu Świata w grupie T4 i w Sharqiyah Baja ze wsparciem polskiego pilota powalczy o umocnienie się na tej pozycji.

Przede mną start w kolejnej rundzie Pucharu Świata. Rano skończyła się moja krótka kwarantanna, którą tutaj w Arabii Saudyjskiej trzeba odbyć po przylocie, aż do wyniku testu covid. Moja podróż trwała 24 godziny i trochę mnie zmęczył brak snu, dlatego czas izolacji wykorzystałem w 100% na spanie. Rano mieliśmy odbiór dokumentów i badanie kontrolne samochodu. Po południu zrobiliśmy krótkie testy, tak naprawdę sprawdziliśmy czy wszystko działa, bo po przednim rajdzie mechanicy wymienili turbinę i skrzynię biegów. Niestety jedna z załóg naszego zespołu zbyt szybko najechała na duże podbicie i dachowała. To zła wiadomość dla naszych mechaników, którzy będą musieli naprawiać canama całą noc – meldował z Arabii Saudyjskiej w środę wieczorem Szymon Gospodarczyk.

W Sharqiyah Baja Fournier i Gospodarczyk mają 5 rywali, z którymi walczyć będą o triumf w grupie T4. Najpoważniejszym z nich jest Saudyjczyk Saleh Al-Saif, pilotowany przez Hiszpana Oriola Vidala.

W generalce głównym faworytem jest Saudyjczyk Yazeed Al-Rajhi, jadący Toyotą Hilux Overdrive z pilotem Michaelem Orrem. Al-Rajhi wygrał Dubai International Baja i jest wiceliderem Pucharu Świata, tracąc 1 punkt do nieobecnego w Arabii Saudyjskiej Vladimira Vasilieva. Najpoważniejszymi konkurentami saudyjskiego kierowcy będą jego rodak Yasir Seaidan jadacy MINI JCW Rally z pilotującym go Rosjaninem Alexeyem Kuzmichem oraz „kolega” z teamu Overdrive, Holender Erik van Loon z francuskim pilotem Sebastienem Delaunayem, a także nasi dobrzy znajomi z tras Mistrzostw Polski, Miroslav Zapletal i Marek Sykora w Fordzie F-150 Evo.

W czwartek po południu rozegrany będzie 10-kilometrowy prolog. Na piątek zaplanowano 217-kilometrowy oes, a w sobotę zawodnicy zmierzą się na odcinku o długości 222 km.

 

AM

Fot. Facebook / Szymon Gospodarczyk

Anna Michalska
Twórca portalu crosscountrypolska.pl, fanatyczka rajdów cross-country, licencjonowany sędzia sportu samochodowego i motocyklowego, kocha góry i podróże.

RALLY AND RACE NA INSTARGRAMIE

NOWOŚCI

Policja odpowiada na zarzuty po kontrolach na Barbórce

Informacja o zatrzymywaniu rajdowych samochodów przez policję i kontrolowaniu ich jak normalnych aut w dniu Rajdu Barbórka...

SuperOES Tor Poznań – 5 runda – wyniki i onboard

SuperOES Tor Poznań - przedostatnia runda sezonu odbyła się w dzień Rajdu Barbórki Warszawskiej, czyli 4 grudnia....

Karowa bez sensacji, Kajto nie oddał korony

Rajd Barbórka to finał sezonu, a finałem Barbórki jest ulica Karowa. W tym sezonie na najsłynniejszej polskiej...

Dyskwalifikacja załogi Łukasz Byśkiniewicz i Adam Jędraszek

Łukasz Byśkiniewicz i Adam Jędraszek dotarli do mety 59 Rajdu Barbórka. Jednak załoga została zdyskwalifikowana za pomoc...

Teatr jednego duetu

Kajetan Kajetanowicz i Maciej Szczepaniak wygrywają 59 Rajd Barbórka. Zawodnicy Lotos'a zgarnęli wszystkie odcinki tegorocznej Barbórki. Na...

NAJPOCZYTNIEJSZE