Trzy kartingowe imprezy w Lonato. Dwa podia Polaków!

609
WSK Super Master Series
fot. Sportinphoto Kart Photo Agency

Polscy kierowcy rozpoczęli sezon kartingowy we Włoszech. Na torze South Garda Karting w Lonato odbyły się trzy imprezy inaugurujące międzynarodowe ściganie w kartingu. W dwóch odsłonach prestiżowej WSK polscy kierowcy stanęli na podium.

Międzynarodowy sezon kartingowy w Europie rozpoczął się 22 stycznia, gdy rozpoczęła się 27. edycja Winter Cup. Impreza wróciła po ostatnich przetasowaniach terminarzowych (pandemia) na swoje miejsce w kalendarzu. Podobnie jak przed laty, tak i w tym roku Winter Cup rozpoczął wyścigowy sezon na włoskich torach, a na listach startowych pięciu kategorii pojawiło się 172 kierowców, w tym 11 Polaków.

Wśród kierowców kategorii Mini, podzielonej na dwie grupy – do lat 10 i starsi – najwyższą pozycję zajął Leonardo Górski (U10, Babyrace), który uplasował się na 4. pozycji (w finale finiszował na drugim miejscu, ale otrzymał karę), w drugiej grupie najwyżej sklasyfikowanym polskim zawodnikiem był Kacper Rajpold (Novalux), który zajął 19. miejsce.
W OK Junior najlepszy był Adam Sydor (KRZ) 12. pozycja, w OK Tomasz Ibsen (KRZ) 23., a w KZ David Liwiński (Haak) 22. miejsce.

W kolejny weekend wyścigowy – ostatni w styczniu – rozegrano pierwszą imprezę WSK – Champions Cup, w której również wystartowali polscy kierowcy. Na torze w Lonato pojawiło się siedem kategorii, po raz pierwszy w historii dwie kategorie IAME X30, w których zobaczyliśmy 74 kierowców. Ogólnie w pierwszych zawodach WSK w tym sezonie wystartowało aż 322 zawodników, w tym 13 Polaków.

Najlepsze miejsce i pierwsze polskie podium w tym sezonie zaliczył Leonardo Górski, który w grupie Mini U10 stanął na najniższym jego stopniu. Dla młodziutkiego polskiego kierowcy na stałe mieszkającego w Wielkiej Brytanii było to pierwsze w kartingowej karierze podium, również pierwsze w prestiżowej WSK.

W miniony weekend (5 lutego) w Lonato odbyła się kolejna impreza WSK, pierwsza z czterech rund cyklu WSK Super Master Series. Znów na torze South Garda Karting zaprezentowało się ponad trzystu kierowców, dokładnie 334) i znów polski kierowca, których wystartowało w Lonato 20, stanął na podium. Tym razem w seniorskiej kategorii OK Gustaw Wiśniewski (Forza Racing) uplasował się drugim miejscu, ustępując tylko kierowcy z USA Jamesowi Egozi.

Polacy w Winter Cup:
Mini: 19. Kacper Rajpold, 41. Remigiusz Samczyk, 51. Ksawery Dudkowski, 56. Adam Bryła, 59. Ksawery Rafalik
Mini U10: 3. Leonardo Górski
OK Junior: 12. Adam Sydor, 19. Wojciech Woda, 34. Maksymilian Rafalik
OK: 23. Tomasz Ibsen
KZ2: 22. David Liwiński

Polacy w WSK Champions Cup
Mini: 37. Kacper Rajpold, 52. Remigiusz Samczyk, 66. Bruno Gryc
Mini U10: 3. Leonardo Górski, 11. Wiktor Stalmach, 19. Ksawery Dudkowski, DNF Antoni Ociepa
OK Junior: 18. Klara Kowalczyk, 25. Juliusz Ociepa, 48. Borys Łyżeń, 51. Wojciech Woda
OK: 16. Gustaw Wiśniewski
KZ2: 37. Jakub Wójcik

Polacy w WSK Super Master Series
Mini: 34. Bruno Gryc, 55. Adam Bryła, 56. Kacper Rajpold, 59. Remigiusz Samczyk, 68. Tomasz Cichoracki, 70. Mikołaj Gawlikowski
Mini U10: 8. Leonardo Górski, 18. Wiktor Stalmach, 37. Ksawery Dudkowski
OK Junior: 36. Borys Łyżeń, 49. Klara Kowalczyk, 72. Wojciech Woda
OK: 2. Gustaw Wiśniewski, 29. Jan Przyrowski, 30. Maciej Gładysz, 31. Maksymilian Angelard
KZ2: 36. David Liwiński, 54. Karol Pasiewicz, 59. Filip Wójcik, 61. Jakub Wójcik.