piątek, 1 lipca, 2022
0,00 PLN

Brak produktów w koszyku.

Strona głównaNA TOPIEUbezpieczenie OC będzie droższe przez mandaty. Rząd uderza w piratów drogowych

Ubezpieczenie OC będzie droższe przez mandaty. Rząd uderza w piratów drogowych

Już od 17 czerwca 2022 roku ubezpieczenie OC może podrożeć. Towarzystwa uzyskają wgląd do historii mandatów i punktów karnych. Osoby częściej karane zapłacą droższe składki. Wszystko w imię walki z piratami drogowymi.

Założenie rządzących jest bardzo proste. Chodzi o to, żeby firmy ubezpieczeniowe mogły dokładniej oszacować ryzyko związane z zawarciem polisy OC. Kierowcy nagminnie łamiący przepisy generują większe ryzyko spowodowania wypadku niż jeżdżący przepisowo.

Historia mandatów i punktów karnych będzie dodatkowym parametrem badanym przez ubezpieczyciela przy wyliczaniu stawki OC. Do tej pory firmy ubezpieczeniowe miały wgląd wyłącznie do historii wypadkowości danego kierowcy. Każda kolejna szkoda wpływała na wysokość stawki.

Zobacz: Nowy taryfikator mandatów 2022 – pełna lista

Firmy ubezpieczeniowe nie ujawniły jeszcze, jakie wykroczenia drogowe będą najmocniej wpływać na podwyżkę składki. W samych przepisach jest jeszcze wiele niewiadomych. Po polskich drogach jeździ wiele samochodów służbowych, zarejestrowanych i ubezpieczanych przez firmy, które nie są w żaden sposób powiązane z kierowcami.

Z drugiej strony wielu kierowców dostaje od czasu do czasu mandat i punkty karne, ale nie powodują kolizji. Stawianie ich w tym samym rzędzie, co osoby regularnie generujące szkody byłoby niesprawiedliwe.

Przeczytaj koniecznie: Przedawnienie punktów karnych w 2022 – niezgodne z Konstytucją?

Polska Izba Ubezpieczeń przeprowadziło niedawno badanie, z którego wynika, że 22 proc. polskich kierowców twierdzi, że przekroczenie prędkości o 30 km/h w mieście jest bezpieczne. Tymczasem to właśnie nadmierna prędkość jest jedną z głównych przyczyn wypadków. W dodatku Polska od wielu lat zajmuje niechlubne, czołowe miejsca w rankingach śmiertelności w wypadkach drogowych w stosunku do populacji.

W latach 2011-2021 firmy ubezpieczeniowe zlikwidowały 19,5 mln szkód komunikacyjnych, które kosztowały przeszło 125 mld złotych.

Jędrzej Stoner
Redaktor. Lubi wysokie obroty, sztywne zawieszenia, krótkie przełożenia, kosmiczne przyspieszenia.

RALLY AND RACE NA INSTARGRAMIE

NOWOŚCI

Polski zespół Subaru Historic Rally Team na trasach WRC

Już po raz siódmy zespół Subaru Historic Rally Team stanie na starcie Rajdu Mittelrhein (w randze WRC...

Szutrowych zmagań ciąg dalszy – trzecia runda Motul Gravel Cup 2022

W nadchodzący weekend (01-02.07) na terenie obiektu Atlas Ward Speed Academy w Kamieniu Śląskim odbędzie się trzecia...

Zobacz i usłysz P25 + wnętrze [wideo]

Najnowsze dziecko ze stajni prodrive czyli Subaru Impreza P25. W materiale nagranie z przejazdów oraz szczegółowa prezentacja...

Kaprzyk powalczy o podium w świątyni prędkości

Mateusz Kaprzyk gotowy na kolejny wyścig European Le Mans Series w sezonie 2022. Zawodnik ORLEN Team zapowiada...

Przełożona pierwsza runda World RX1e

W nadchodzący weekend miało odbyć się wielkie otwarcie nowego sezonu FIA World Rallycross Championship 2022 na powracającym...

NAJPOCZYTNIEJSZE