Ulewa na Tarmac Masters. Rally3 wygrywa oes

Fot. Roman Podfigorny & Podfigor Foto-Team

Inauguracyjny rajd TEC2000 Rally Sobótka przygotował niespodziankę dla zawodników Tarmac Masters Rajdowych Mistrzostw Dolnego Śląska. Deszcz na OS5 wpłynął na losy rywalizacji.

Ulewa zaskoczyła zawodników podczas ostatniego przejazdu 10,8-kilometrowej próby Szczepanów. Na zmianie warunków pogodowych najbardziej ucierpieli liderzy w samochodach Rally2, którzy mieli pierwsze pozycje startowe.

Zarówno Grzegorz Grzyb i Łukasz Zapart jak i Jarosław i Marcin Szejowie w Skodach Fabiach Rally2 Evo pojechali odcinek specjalny o ponad minutę wolniej niż poprzednio. Na śliskiej nawierzchni lepiej zaprezentował się Grzyb, który zamienił stratę 0,6 sekund na 6-sekundową przewagę na mecie odcinka.

Lepszy z zawodników czołowej klasy Pro był dopiero 11. na OS5, a swoje pierwsze zwycięstwo w „generalce” odnieśli Hubert Kowalczyk i Dawid Potępa w Renault Clio Rally3. Drugi czas wykręcili Mateusz Milczarek i Krzysztof Pawlak w BMW E46, a oesowe „podium” uzupełnili Michał Chorbiński i Adam Chrzanowski w Peugeocie 208 Rally4.

Choć opady deszczu były intensywne, nie trwały długo. Do czasu kolejnej próby Wiry asfalt zdążył w większości wyschnąć i czołówka znów mogła rozwijać średnie prędkości powyżej 100 km/h.

Najszybszy na koniec trzeciej pętli był Grzyb, powiększając swoją przewagę o dwie sekundy – do 8,1 sekundy przed superoesem Sobótka.

Kowalczyk i Potępa poparli swój świetny występ na OS5 trzecim czasem na OS6, dzięki czemu zajmują pewne trzecie miejsce w klasyfikacji całego rajdu, mając 40 sekund przewagi nad Michałem Chorbińskim i Adamem Chrzanowskim, którzy są liderami Rally4. Piąte miejsce zajmują liderzy Pro RWD – Milczarek i Pawlak, a w pierwszej dziesiątce plasują się jeszcze liderzy Pro 2 – Leon Zardzewiały i Michał Majewski w Peugeocie 208, którzy plasują się przed Radosławem Osiakiem i Wojciechem Kordeuszem pomimo otrzymania 5-sekundowej kary.

Druga runda sezonu 2024 Tarmac Masters zakończy się w centrum Sobótki podczas TurboJulita Power Stage o długości 1,8 kilometra. Start pierwszej załogi zaplanowano o 17:42.

Podobają ci się nasze newsy? Nie przegap żadnego: obserwuj RALLY and RACE na Google News.