środa, 28 września, 2022
0,00 PLN

Brak produktów w koszyku.

Strona głównaWyścigiWSMPUnitel Mazda MX-5 Cup Poland pierwszy raz za granicą

Unitel Mazda MX-5 Cup Poland pierwszy raz za granicą

Siódma i ósma runda wyścigowego pucharu Unitel Mazda MX-5 Cup Poland odbędzie się na torze Slovakiaring, 40 km na południowy wschód od stolicy Słowacji – Bratysławy. W ten sposób Mazdy pokażą się po raz pierwszy kibicom zagranicznym i to podczas prestiżowego Grand Prix of Slovakia, w którym zgłoszono ponad 210 samochodów!

Tor o długości okrążenia 5,9 km oddany do eksploatacji w 2009 roku w nieodległej przeszłości gościł wyścigi rangi mistrzostw świata.

Operatorem pucharu Unitel Mazda MX-5 Cup Poland jest firma Unitel Motorsport, a nad przygotowaniem wyścigowych Mazd czuwa firma TG Auto. Samochody wystartują w dwóch wyścigach pucharowych, zaplanowanych na sobotni i niedzielny poranek. Ponadto dwie Mazdy z załogami w dwuosobowym składzie wezmą udział w godzinnym wyścigu endurance w sobotę późnym popołudniem. Liderem pucharowej punktacji jest, po znakomitym weekendzie w połowie lipca w Poznaniu, najmłodszy w stawce, 19-letni Nikodem Wierzbicki, który wygrał obydwa wyścigi.

– Już nie mogę się doczekać najbliższej rundy na torze w Słowacji. Miałem okazję już dwukrotnie ścigać się na tym obiekcie. Doświadczenie podpowiada, że to będą bardzo trudne wyścigi. Tor jest bardzo szybki i długi, przez co cała stawka będzie jechać bardzo blisko siebie. Kilka tygodni temu miałem okazję przypomnieć sobie nitkę toru innym samochodem podczas dwóch dni treningowych, dlatego uważam, że jestem gotowy, aby w nadchodzący weekend powalczyć o kolejne zwycięstwa. 

 Do weekendu zgłosiło się 10 kierowców. W stawce pucharu zadebiutuje znany do tej pory ze startów w serii Maluch Trophy Oskar Klimek. Ale to nie jedyny debiutant, bo gościem specjalnym nadchodzącej rundy będzie znany czeski dziennikarz motoryzacyjny i kierowca wyścigowy Jan Červenka.

– Slovakiaring to jeden z najszybszych torów w tej części Europy – mówi Paweł Skucha, dyrektor firmy TG Auto. – Jest bardzo wymagający dla hamulców i opon. Niełatwo będzie trafić z ustawieniami oraz przygotować się do wyścigów, a potem zarządzać samochodem. Pogoda może płatać figle. W prognozach mamy zarówno upały, jak i deszcze i burze. Myślę jednak, że nasze i zawodników doświadczenie pozwoli dokonać dobrych wyborów. Tym razem nasze Mazdy będą jechać w jednym wyścigu razem z innymi klasami. Wśród nich będą podobne samochody słowackiego pucharu MX-5. Na torze może być nawet ponad 40 samochodów, dlatego trochę obawiamy się tłoku podczas zmagań. To będzie duże wyzwanie dla wszystkich, ale widok blisko dwudziestu Mazd MX-5 w jednym wyścigu będzie czymś naprawdę super i nie możemy się już doczekać weekendu.

– Cieszę się, że Unitel Mazda MX-5 Cup po raz pierwszy wyjeżdża za granicę – powiedział Szymon Sołtysik, PR manager firmy Mazda Motor Poland. – To nie tylko możliwość zaprezentowania i sprawdzenia naszych roadsterów na nowym torze, ale także pierwsza okazja do startu w pucharowej Maździe zawodnika zza granicy. Fotel samochodu VIP zajmie Jan Červenka, znany dziennikarz motoryzacyjny z Czech, były redaktor naczelny magazynu Speed oraz tamtejszej edycji miesięcznika TopGear i doświadczony kierowca wyścigowy. Dzięki jego startowi o polskim pucharze Mazdy MX-5 dowie się szersza publiczność w Czechach i na Słowacji.

Klasyfikacja punktowa Unitel Mazda MX-5 Cup Poland

 1. Nikodem Wierzbicki 115
 2. Konrad Czaczyk 97
 3. Jacek Cichopek 94
 4. Bartosz Palusko 85
 5. Jakub Glasse 69
 6. Przemysław Turek 44
 7. Krzysztof Bogusz 32
 8. Krzysztof Siadkowski 20
 9. Tomasz Lach 14
 10. Mateusz Żuchowski 12
 11. Marcin Siadkowski 2
 12. Karolina Pilarczyk 0
redakcjahttp://rallyandrace.pl
Profil redakcyjny dla artykułów stworzonych przez kilku naszych redaktorów.

RALLY AND RACE NA INSTARGRAMIE

NOWOŚCI

19 Rajd Włocławski – Choceń 2022 – KJS – zapowiedź

19 Rajd Włocławski - Choceń 2022, będący III Rundą MOB w KJS odbędzie się w niedzielę, 16 października. Zachęcamy do udziału i kierujemy na organizatora - Automobilklub Włocławski.
19 Rajd Włocławski - Choceń 2022, będący III Rundą MOB w KJS odbędzie się w niedzielę, 16...

Best of 6 runda MP Rallycross [wideo]

Najciekawsze sytuacje na Autodromie Słomczyn podczas minionej 6 rundy Mistrzostw Polski Rallycross i Pucharu Polski Autocross. Weekend...

Kajetanowicz po testach przed WRC Rajdem Nowej Zelandii [wideo]

Kajetan Kajetanowicz ma już za sobą szutrowe testy przed WRC Nowej Zelandii. Polska załoga zapoznała się już...

Toyota GT Series Polska – trzecia runda na torze w Kielcach

Dobiega końca drugi sezon Toyota GT Series Polska. W tym roku do zawodów zapisało się ponad 110...

Piotr Więcek przed szansą na tytuł Mistrza Europy w driftingu

W najbliższą sobotę oczy wszystkich kibiców driftingu zwrócone będą na łódzką Moto Arenę, gdzie odbędzie się ostatnia...

NAJPOCZYTNIEJSZE