Urząd Skarbowy w łatwy i szybki sposób pozyska informacje na temat wartości samochodu zawartej w umowie kupna-sprzedaży. Wszystko po to, żeby sprawniej naliczyć podatki.
Projekt pojawił się na stronach Rządowego Centrum Legislacji. Proponowana zmiana przepisów zwiększy zakres danych przekazywanych przez urzędy zajmujące się rejestrowaniem pojazdów do urzędów skarbowych. Administracja podatkowa będzie na bieżąco informowana o rodzaju dokumentu przenoszącego własność pojazdu i przede wszystkim o jego wartości zawartej w dokumencie.
Przeczytaj koniecznie: 5 lat więzienia za kradzież tablic rejestracyjnych
Nowelizacja będzie obejmować otwarty katalog dokumentów:
- Umowa sprzedaży
- Umowa zamiany
- Umowa darowizny
- Umowa o dział spadku
- Faktura potwierdzająca nabycie pojazdu
- Prawomocne orzeczenie sądu rozstrzygające o prawie własności
- Zarejestrowany akt poświadczenia dziedziczenia
Nowe przepisy pozwolą urzędom kontrolować przeprowadzane transakcje bez udziału podatnika. Nowy system usprawni niektóre procesy – dla przykładu nie będzie konieczności wzywania podatników do przedkładania dokumentów i składania wyjaśnień w momencie, gdy nie powstał obowiązek uiszczenia płatności (wartość pojazdu nie przekroczyła 1000 zł).
Postępujący zgodni z literą prawa ucieszą się z ułatwienia. Nie trzeba będzie umawiać się na wizyty w urzędzie skarbowym by przedkładać wypełniony druk PCC-3. Wystarczy opłacić wskazaną przez urząd kwotę i w zasadzie jest już po temacie.
Więcej utrudnień spotka osoby, które celowo zaniżają wartość pojazdu. Urząd skarbowy z pewnością upomni się o swoje. Po wejściu w życie nowych przepisów znacznie trudniej będzie uniknąć tego obowiązku podatkowego. Nowe rozporządzenie wejdzie w życie trzy miesiące po ogłoszeniu.
Podatek PCC-3 – kto musi go zapłacić?
Przy sprzedaży samochodu (nie dotyczy faktury VAT) należy zapłacić podatek od czynności cywilno-prawnych tzw. PCC-3. Obowiązek dotyczy osoby, która samochód kupiła lub została nim obdarowana. W przypadku zamiany aut – obowiązek dotyczy obu stron transakcji. Druk PCC-3 należy złożyć w urzędzie skarbowym w ciągu 14 dni od zawarcia umowy. Od kilku lat można tę sprawę załatwić przez internet.
W druku należy podać rzeczywistą wartość transakcji. Na tej podstawie jest wyliczany podatek – 2 proc. od wartości pojazdu. Gdy urzędnicy będą podejrzewać, że wartość samochodu została zaniżona, mogą zmienić wartość należnego podatku. Po wejściu w życie rozporządzenia procedura sprawdzania będzie znacznie prostsza i odbędzie się automatycznie.
Podatek PCC-3 – jaka kara grozi?
Osoba, która zapomni o złożeniu druku PCC-3, może zapłacić bardzo wysoką karę. Według aktualnie obowiązujących przepisów może być równa nawet 20 minimalnym pensjom – w 2022 r. może to być nawet 60 200 zł.