sobota, 30 września, 2023
Strona głównaNA TOPIEValvoline Rajd Małopolski 2022: Mrozek, Pogorzelski, Gluza na podium. Zadecydował ostatni oes

Valvoline Rajd Małopolski 2022: Mrozek, Pogorzelski, Gluza na podium. Zadecydował ostatni oes

Tegoroczny Valvoline Rajd Małopolski był pełen emocji aż do ostatniego odcinka specjalnego. Dopiero wtedy Łukasz Mrozek i Marek Wolski jadący Renault Clio przypieczętowali zwycięstwo. Zawody z metą w Makowie Podhalańskim były drugą rundą mistrzostw Śląska i mistrzostw Południa.

Valvoline Rajd Małopolski 2022 składały się z dwóch dni rywalizacji na wymagających, asfaltowych drogach Beskidu Makowskiego. Impreza składała się z dziewięciu odcinków specjalnych, w tym jednego po zmroku.

Zawodnicy ścigali się na łącznym dystansie prawie 56 kilometrów. Na tegorocznej liście startowej pojawiło się 88 załóg – z czego 46 w ramach rajdu okręgowego (rundy RSMŚl i RMP), a 42 ekipy zgłosiły się do Super KJS. Podobnie jak ubiegłorocznej edycji, aktualna odsłona Valvoline Rajdu Małopolski była pewna niespodzianek i zwrotów akcji. Kibice nie mogą narzekać na brak rajdowych emocji.

Zobacz: Valvoline Rajd Małopolski 2022: Marcin Pogorzelski nowym liderem

Po sześciu odcinkach specjalnych liderami w klasyfikacji generalnej byli Mrozek i Wolski, ale już po OS 7 doszło do przetasowania w stawce za sprawą Pogorzelskiego i Grzesika. Załoga Citroena C2 pojechała najszybciej w siódmej i ósmej próbie. Podczas ostatniego przejazdu – TerazDoplata.pl Power Stage – mieli ponad 4 sekundową przewagę nad drugą ekipą.

Ostatni odcinek zadecydował o wygranej

Podczas ostatniego odcinka pogoda zamieszała w szykach. Przelotne opady deszczu sprawiły, że nie wszystkie ekipy podjęły prawidłowe decyzje w sprawie wyboru ogumienia. Pogorzelski i Grzesik stracili do Mrozka i Wolskiego aż 10,8 sekundy, przez co spadli na drugie miejsce.

Na trzecim miejscu podium zameldowali się Marcin Gluza i Kamila Klaczańska w Hondzie Civic, powtarzając wynik z Rajdu Festiwalowego, który był rundą inauguracyjną tegorocznych mistrzostw Śląska.

Zobacz: Valvoline Rajd Małopolski 2022: Godula/Nowak zaliczają rów [WIDEO]

Tuż za podium pojawili się Maciej Hawro i Wojciech Kolaczek, którzy podczas czterech ostatnich odcinków specjalnych odrobili trzy pozycje. Punkty zdobyte podczas tego rajdu pozwoliły ekipie obronić prowadzenie w punktacji mistrzostw Śląska. W pierwszej piątce pojawili się jeszcze Grzegorz Pasterak i Adam Gładysz.

Dodatkowe punkty w ramach TerazDoplata.pl Power Stage wpadły na konto następujących załóg: Hawro/Kolaczek (5 pkt), Mrozek/Wolski (4 pkt), Pogorzelski/Grzesik (3 pkt), Gluza/Klaczańska (2 pkt) oraz Pasterak/Gładysz (1 pkt).

Rywalizacja w pozostałych klasach

Podczas Valvoline Raja Małopolski miała miejsce rywalizacja w klasach, w których występowali zawodnicy z licencjami umożliwiającymi starty w zawodach wyższej rangi. Klasa Open 1 należała do ekipy Poloński i Sitek (Volkswagen Polo GTI R5). W Open 2 zwycięstwo zaliczył duet Gryczyńska/Gwiazda (Ford Fiesta Rally4). Natomiast w gronie kierowców jadących historycznymi rajdówkami (kategoria Classic) najlepsi byli Szerla i Ślęczka (BMW 318is). W Super KJS najszybszą załogą byli Sebastian Butyński i Łukasz Biernot w Hondzie Civic.

Valvoline Rajd Małopolski 2022 – nieoficjalna klasyfikacja końcowa:

 1. Mrozek/Wolski (Renault Clio) +42:58,3 s
 2. Pogorzelski/Grzesik (Citroen C2) +4,6 s
 3. Gluza/Klaczańska (Honda Civic) +20,7 s
 4. Hawro/Kolaczek (Honda Civic) +29,4
 5. Pasterak/Gładysz (Honda Civic) +2:08,3 s
 6. Schmidt/Lentner (Renault Clio) +3:33,1
 7. Boncela/Wasilewski (Kia Picanto II RallyN) +4:48,5 s
 8. Krzaczyński/Krzaczyński (Honda Civic) +5:01,3 s
 9. Wyderka/Mrowczyk (Kia Picanto III RallyN) +4:15,3 s
 10. Plata/Kozakiewicz (Fiat Seicento) +5:55,7 s
 11. Wyderka/Mrowczyk (Kia Picanto III RallyN) +6:07,6 s

Punktacja Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Śląska:

 1. Hawro/Kolaczek 59 pkt.
 2. Gluza/Klaczańska 48 pkt.
 3. Mrozek/Wolski 47 pkt.
 4. Marcin Pogorzelski 46 pkt.
 5. Pasterak/Gładysz 27 pkt.
Jędrzej Stonerhttps://rallyandrace.pl/author/bboner/
Redaktor. Lubi wysokie obroty, sztywne zawieszenia, krótkie przełożenia, kosmiczne przyspieszenia.

NOWOŚCI

Rajd Chile 2023. Wyniki po pierwszej pętli

Załogi rywalizujące w Rajdzie Chile pokonały już trzy odcinki specjalne, z których składała się pierwsza pętla zmagań....

Bracia Lempertowie z jednakową ilością punktów przed finałem 318is Cup PL

Marcin Lempert odniósł swoje szóste zwycięstwo w sezonie 2023 318is Cup PL, które pozwoliło mu zrównać się...

Drabent odnosi kluczowe zwycięstwo w walce o tytuł WORK STUFF Super S Cup

Jerzy Drabent odniósł zwycięstwo w pierwszym wyścigu finałowej rundy WORK STUFF Super S Cup na Torze Poznań....

Zielonka wygrywa piątkowe WSMP

Jacek Zielonka zamienił pole position na zwycięstwo w przedostatniej rundzie sezonu 2023 Wyścigowych Samochodowych Mistrzostw Polski na...

Emocje od pierwszych metrów, trwa rywalizacja w Rajdzie Chile

Załogi rywalizujące w Rajdzie Chile pokonały już trzy odcinki specjalne, z których składała się pierwsza pętla zmagań....

NAJPOCZYTNIEJSZE

Paste your AdWords Remarketing code here