Verstappen z kolejnym pole position w F1

86

Po dwóch wyścigach przerwy, Max Verstappen powrócił na pole position w Formule 1. Lider klasyfikacji generalnej wywalczył pierwsze pole startowe do niedzielnego Grand Prix Japonii.

Holender już na swoim pierwszym pomiarowym okrążeniu w sesji Q3 wykręcił czas 1:29,012, który dawałby 9. pole position w sezonie 2023. Pomimo posiadania prawie półsekundowej przewagi nad resztą stawki, kierowca Red Bull Racing wyjechał ponownie na tor w końcówce sesji i poprawił swój wynik na 1:28,877.

Aktualny mistrz świata całkowicie zdeklasował rywali, bowiem drugi Oscar Piastri pojechał wolniej o 0,581 sekundy. Australijczyk jest pierwszym od ponad dekady debiutantem, który wywalczył pierwszy rząd w kwalifikacjach Formuły 1 – nie licząc Lance’a Strolla, który dzięki karom rywali wystartował z drugiego pola do Grand Prix Włoch 2017.

Piastri o zaledwie 0,035 sekundy pokonał swojego zespołowego kolegę Lando Norrisa. Czwarte pole startowe wywalczył Charles Leclerc. Kierowcy Ferrari jako jedyni przejechali tylko jedno okrążenie pomiarowe w sesji Q3 i plasowali się na czwartej i piątej pozycji, lecz rzutem na taśmę rozdzielił ich Sergio Pérez.

Dopiero siódme i ósme miejsce w kwalifikacjach zajęli kierowcy Mercedesa-AMG – Lewis Hamilton i George Russell, a czołową dziesiątkę uzupełnili Yuki Tsunoda i Fernando Alonso.

Jedyna czerwona flaga sobotnich kwalifikacji nastąpiła już po kilku minutach. Jej sprawcą był Logan Sargeant, który rozbił się w ostatnim zakręcie.