W pogoni za harmonogramem – 5 runda MPRC/FIA CEZ

Za nami finały V rundy Mistrzostw Polski Rallycross oraz FIA CEZ na torze Poznań. Drugi dzień przyniósł sporą dawkę emocji, obsługa toru miała pełne ręce roboty. Nie było czasu na wytchnienie.

Spora liczba zawodników oraz klas spowodowała, że harmonogram był napiety do granic możliwości. Pogoń za zmieszczeniem się w czasie spowodowała że nie było czasu na przerwy, a także część zawodników pogubiła się i nie wystartowała w kilka pół finałach.

Alan Czyż zaliczył kolejny udany weekend i kontynuuje udaną passę w Seicento Cup. Zgarnął dzisiaj Q4 oraz półfinał, a całość przypieczętował wygraną w biegu finałowym. Drugi finiszował lider klasyfikacji sezonu czyli Robert Kabat. Trzecie miejsce wywalczył Hubert Broniarek, który okazyjnie, ale efektownie startuje w MPRC.

Jarosław Frydrych jest na dobrej drodze do obrony tytułu Mistrzowskiego. Potwierdził to dzisiejszym wynikiem. Jednak konkurenci nie odpuszczają i obok Mariusza Szczepańskiego ujawnił się w tym sezonie kolejny mocny zawodnik czyli Kamil Pietraszko. Drugi w Poznaniu i drugi w generalce goni Frydrycha na torze i w tabeli punktowej. Trzecie miejsce na podium zajął Mariusz Szczepański.

Walka w całej grupie SuperNational zeszła na drugi plan po tym jak część zawodników nie pojawiła się na starcie. Wynikało to ze wspomnianego wcześniej harmonogramu i braku przepływu informacji do zespołów. Tym sposobem półfinały SN składały się raz z dwóch aut i raz z trzech. Czujność wszystkich uśpił brak wyścigów kwalifikacyjnych SN jak to dotychczas odbywało się w MP. W generalce 5 rundy tryumfował Robert Dąbrowski w VW Polo przed Łukaszem Zollem w Volvo S40 i Tomaszem Łyszkowiczem w BMW E36.

Główna rywalizacja odbyła się w klasach, bowiem tutaj już punkty liczyły się zarówno do Mistrzostw Polski jak i do FIA CEZ. W SN1600 zwyciężył Martin Knapek w Skodzie Fabii. Drugie miejsce wywalczył Konrad Gryz w Peugeocie 106. Na najniższym stopniu podium stanął Tomas Stransky w Citroenie C2.

W SN 2000 o zwycięstwo walczyło trzech zawodników. Dobry start zaliczył Roman Castoral, a w pogoń za nim ruszyli Robert Dąbrowski i Jakub Kowalczyk. Cała trójka bezbłędnie i równym tempem pokonała wszystkie okrążenia finału więc obeszło się bez walki kontaktowej i po ostatnim Joker Lapie poznaliśmy skład podium. Roman Castoral jako pierwszy minął linię mety, drugi finiszował Robert Dąbrowski a trzecie miejsce zajął Jakub Kowalczyk.

Tomasz Łyszkowicz startujący w nowych barwach zwyciężył w SN2000+ po tym jak lider kwalifikacji, Sławomir Wołoch, nie dostał się do finału po walce i obróceniu przez Gigiego w półfinale. W finale nie zobaczyliśmy też fenomenalnie radzącego sobie Łukasza Grzybowskiego. Jadący już na granicy możliwości niestety dachował po wybiciu na tarce. Grzybowski jak i Michał Kuna pokazali potencjał klasy RXN i po założeniu sportowych opon, dozwolonych w SN, jak równy z równym walczyli z potężnymi autami SN2000+. Niestety małe autka w bezpośrednim starciu z ciężkimi BMW już gorzej sobie radziły. Podium klasy uzupełnił Gigi w BMW E36 i Piotr Budzyński w Hondzie Civic.

Finał SuperCars Light ruszył w okrojonym składzie. Na starcie zabrakło Łukasza Złotnickiego, który tak jak w przypadku SN „przegapił” start po informacji o zmianach w harmonogramie. Na starcie pojawił się Łukasz Tyszkiewicz i Michał Peterlejtner. Panowie na spokojnie podzielili się miejscem na podium. Łukasz zajął pierwsze, a Michał drugie miejsce.

Zbyszek Staniszewski po awarii głównego konkurenta czyli Alesa Fucika mógł zgarnąć, na zapas, komplet punktów na dalszą część sezonu gdzie spodziewa się ostrej walki ze swoim głównym konkurentem. Drugie miejsce w SuperCars wywalczył Michał Peterlejtner, a trzecie Łukasz Złotnicki. Łukasz Tyszkiewicz po awarii półosi finału SC nie ukończył.

W finale CrossKartów tryumf Macieja Laskowskiego, który odrabiał straty po awarii i nieobecności w Q2. Serwis przez noc zamontował awaryjni silnik i Maciej otrzymał drugą szansę od mechaników, którą w pełni wykorzystał. Drugie miejsce zajął Rafał Piotrowski, który na swoje konto zapisał w ten weekend 2 z 3 kwalifikacji. Podium uzupełnił Adam Milan.