Wakacje z wyścigami górskimi – GSMP Magura Małastowska

fot. Agnieszka Wołkowicz

Przed zawodnikami ścigającymi się w Górskich Samochodowych Mistrzostwach Polski dwie kompaktowe wakacyjne rundy, rozgrywane na dwóch krańcach Polski.

Pierwsza z nich to 11. Wyścig Górski Magura Małastowska, który odbędzie się już za dwa tygodnie – 21 – 23 czerwca. Po trzytygodniowej przerwie karawana wyścigowa przeniesie się nad Zatokę Gdańską, na 27. Grand Prix Sopot – Gdynia.

Wyścig Górski Magura Małastowska będzie 5 i 6 Rundą GSMP. Po rozegranych w Kielcach i Korczynie zawodach, na czele klasyfikacji generalnej Kat. 1

(samochody z nadwoziem zamkniętym) znajduje się Grzegorz Rożalski

(Automobilklub Rzemieślnik), dysponujący potężnym Mitsubishi Lancerem AMS.

W Kategorii Narodowej (auta z wygasłą homologacją międzynarodową) liderem jest Arkadiusz Borczyk (Automobilklub Małopolski Krosno, Honda Civic), zaś wśród kierowców aut historycznych bezkonkurencyjny jest Wojciech Myszkier

(Automobilklub Wielkopolski, Volkswagen Golf GTi).

W 2023 zwycięzcami jubileuszowego dziesiątego Wyścigu Górskiego Magura Małastowska byli Waldemar Kluza (sobota, późniejszy Mistrz Polski w Wyścigach Górskich 2023 w Kat. 1) i Sebastian Stec.

Wyścig odbywa się na terenie Powiatu Gorlickiego – kolebki światowego przemysłu naftowego.

Starosta Gorlicki Mirosław Waląg: Niezmiernie się cieszę, że po raz kolejny będziemy gościć na ziemi gorlickiej zawody rangi mistrzostw Polski. Jest to niewątpliwie największa i najważniejsza impreza sportowa rozgrywana na terenie naszego powiatu, która z roku na rok przyciąga    coraz większą liczbę zawodników i kibiców.  Magurski wyścig górski to również   znakomita wizytówka naszego regionu na arenie ogólnopolskiej, a także niezwykle atrakcyjny produkt turystyczny.  Jestem przekonany, że i tym razem rywalizacja najlepszych kierowców w kraju dostarczy wiele emocji fanom wyścigów górskich. Mam też nadzieję, że wielu z nich ponownie odwiedzi nasz region, by bliżej poznać jego walory turystyczne, zabytki i kulturę. Chciałbym podkreślić, że mam wielką satysfakcję, jako Starosta Gorlicki, że samorząd powiatowy od początku wspierał finansowo i organizacyjnie Wyścig Magurski.

Korzystając z okazji, pragnę podziękować organizatorowi wyścigu – Automobilklubowi Bieckiemu oraz wszystkim pozostałym instytucjom, osobom i służbom odpowiedzialnym za sprawny przebieg imprezy oraz bezpieczeństwo zawodników         i kibiców. Pozdrawiam także wszystkich uczestników zawodów i życzę wielu sportowych wrażeń.

Rozpoczynająca się w Małastowie trasa organizowanego przez Automobilklub Biecki wyścigu, przebiega przez malowniczy Beskid Niski. Liczy 3610 m, ma zarówno szybkie jak i trudne technicznie partie, szczególnie w swojej końcowej części. Rekord trasy należy do Szymona Łukaszczyka (Mitsubishi Lancer AMS) , który uzyskał czas 1:41,681 w 2019 roku.

Nim w sobotę 22 czerwca zawodnicy staną na starcie, zlokalizowanym k. Gospody Magurskiej w Małastowie, dzień wcześniej w Gorlicach, na terenach wokół Hotelu Lord odbędzie się Odbiór Administracyjny i techniczne Badanie Kontrolne. Gorlice od początku istnienia wyścigów na Magurę Małastowską są piątkową bazą zawodów.

Rafał Kukla – Burmistrz Gorlic: Wyścig Górski Magura Małastowska to wydarzenie, które nie tylko cieszy miłośników sportów samochodowych, ale również skutecznie promuje region. Prestiż tej imprezy przyczynia się do rozwoju turystyki i zwiększenia rozpoznawalności ziemi gorlickiej. Beskid Niski, z Gorlicami jako niepisana stolicą, zachwyca różnorodnym ukształtowaniem terenu, pięknymi krajobrazami i bogatym otoczeniem przyrodniczym, co czyni go idealnym miejscem dla wielu dyscyplin sportowych, w tym samochodowych.  Wyścig oferuje nie tylko emocjonującą rywalizację, ale również stanowi atrakcyjną formę rekreacji oraz pełne wrażeń widowisko dla mieszkańców i turystów, dlatego z tak wielką przyjemnością, od lat gościmy jego uczestników na malowniczych magurskich trasach oraz wspieramy jego organizację. Jedenasta edycja to znaczące osiągnięcie, najlepszy dowód uznania dla Wyścigu Górskiego Magura Małastowska. Z tej okazji serdecznie gratuluję i dziękuję wszystkim, którzy przez ostatnią dekadę byli zaangażowani w jego organizację – przygotowanie tak prestiżowego wydarzenia sportowego to duże wyzwanie logistyczne, które Państwo z ogromnym sukcesem realizują.

Zawodnikom życzę szerokiej, bezpiecznej trasy i satysfakcjonujących wyników. Powodzenia i do zobaczenia w Gorlicach – Mieście Światła!

 

 

Harmonogram zawodów:

Piątek 21.06

Hotel Lord Gorlice, ul. Sportowa 11

9:00 – 17:00 Odbiór Administracyjny, Badanie Kontrolne

Gospoda Magurska Małastów 135

20:00 Ceremonia otwarcia zawodów

20:15 Odprawa z zawodnikami

Sobota 22.06

09:00 1 podjazd treningowy

30’ po zakończeniu 1 podjazdu, 2 podjazd treningowy

13:00 1 podjazd wyścigowy 5 Rundy GSMP

30’ po zakończeniu podjazdu 2 podjazd wyścigowy 5 Rundy GSMP

Niedziela 23.06

09:00 1 podjazd treningowy

30’ po zakończeniu 1 podjazdu, 2 podjazd treningowy

30’ po zakończeniu 1 podjazdu, 2 podjazd treningowy

13:00 1 podjazd wyścigowy 6 Rundy GSMP

30’ po zakończeniu podjazdu 2 podjazd wyścigowy 6 Rundy GSMP

 

Partnerem Strategicznym 11. Wyścigu Górskiego Magura Małastowska jest Województwo Małopolskie.

Współorganizatorzy: Powiat Gorlicki, Miasta Gorlice i Gmina Sękowa.
Partnerzy: Gmina Ropa, Gmina Uście Gorlickie i Gmina Gorlice