sobota, 21 maja, 2022
0,00 PLN

Brak produktów w koszyku.

Strona głównaNA TOPIEWielki finał Wyścigów Górskich GSMP w Korczynie

Wielki finał Wyścigów Górskich GSMP w Korczynie

Zawody w Korczynie wkraczają na arenę międzynarodową Rozgrywający się w dniach 17 – 19 września 18. Wyścig Górski PRZĄDKI – VALVOLINE będzie finałowymi rundami  ( 13, 14) Górskich Samochodowych Mistrzostw Polski i Międzynarodowych Mistrzostw Słowacji. Układ tabel po dotychczasowych rundach GSMP wskazuje, że to właśnie podczas startów w Korczynie rozstrzygnąć się mogą tytuły mistrzowskie, zarówno w klasyfikacji generalnej cyklu, jak i w poszczególnych klasach.

Arytmetyczne  szanse na tytuł Mistrza Polski GSMP 2021 w kat. 1 ( samochody z nadwoziem zamkniętym)  ma po ostatnich zawodach w Banovcach na Słowacji aż czterech kierowców: Daniel Stawiarski (Mitsubishi Lancer, 159 pkt.) Michał Ratajczyk ( Mitsubishi Lancer 150 pkt), Piotr Parys ( Ford Fiesta 128 pkt) i Waldemar Kluza ( Skoda Fabia 121 pkt). O miejsce na podium powalczy także Mariusz Stec ( Ford Fiesta 112 pkt). Równie „ciasno” jest w poszczególnych klasach; wszystko więc wskazuje na to, że o tym, kto będzie stał na podium pod koniec sezonu dowiemy się po zakończeniu ostatniego podjazdu wyścigowego!

Organizatorzy zawodów wraz z podkarpackimi samorządowcami mają szersze plany dotyczące wyścigu Prządki; podczas zorganizowanej w Korczynie konferencji prasowej, prezes Automobilklubu Małopolskiego Krosno – Robert Szelc poinformował o rozpoczętych staraniach przeniesienia „polskiej” rundy FIA IHC – Międzynarodowego Pucharu FIA w Wyścigach Górskich właśnie do Krosna i Korczyny. Podczas tegorocznego wyścigu, który ma status zawodów kandydackich FIA,  obserwatorzy federacji ocenią możliwości organizacyjne zawodów, jak i infrastrukturę konieczną do rozgrywania wyścigów, w których startują zarówno samochody z nadwoziem zamkniętym, jak i bolidy z nadwoziem otwartym. Trzeba przypomnieć, że już w zeszłym roku licząca 4540 metrów trasa Korczyna – Czarnorzeki została przystosowana do startu bolidów. We wspólnych planach automobilklubu i samorządowców znalazła się modernizacja trasy i  montaż specjalnych energochłonnych barier. Rozwojowi zawodów na pewno służy dobra współpraca automobilklubu z samorządami, widzącymi wymierne korzyści promocyjne i gospodarcze z przyjazdu tysięcy kibiców, zawodników i ich ekip. Patronat Honorowy nad wyścigiem objął Marszałek Województwa Podkarpackiego, Władysław Ortyl.

Jan Zych, Wójt Gminy Korczyna: Po raz 18 – ty współpraca z organizatorami układa się bardzo dobrze. Dla tego dużego przedsięwzięcia logistycznego i organizacyjnego, udostępniamy nasz Rynek, okoliczne ulice i niezbędne pomieszczenia. Międzynarodowe zawody to bardzo duża promocja nie tylko naszej gminy, ale i całego Podkarpacia. Będziemy więc wraz z naszymi partnerami – automobilklubem i samorządami wszystkich szczebli m.in. modernizować trasę, również pod kątem bezpieczeństwa kierowców i widzów –  gości naszych mieszkańców i przedsiębiorców.

18 Wyścig Górski PRZĄDKI – VALVOLINE rozpocznie się w piątek 17 września w Krośnie. Piątkowy program imprezy jest wyjątkowo bogaty, zarówno kibice wyścigów jak i miłośnicy motoryzacji znajdą coś dla siebie; od możliwości obejrzenia startujących w zawodach aut, poprzez pokaz samochodów zabytkowych po popołudniową prezentację kierowców i ich teamów i koncert zespołu Poparzeni Kawą Trzy:

Rynek Krosno

Godz. 10:30 – 17.00 Badanie techniczne samochodów wyścigowych Godz. 10:30 – 17.00 Prezentacja Karpackiej Państwowej Uczelni w Krośnie oraz Zespołu Szkół Mechanicznych, zabawa na symulatorach jazdy, badania wydolnościowe i inne Godz. 10:30 – Prezentacja samochodów historycznych Godz. 12:00 – 16.00 Prezentacje i degustacje kulinarne w ramach projektu „Polska Smakuje w Naszych Regionach” (Rynek – Krosno) – Stowarzyszenie Polska Ekologia Godz. 12:00 – 14.00 Szkolenie „Nowoczesne płyny eksploatacyjne samochodów hybrydowych” oraz „Zasady bezpieczeństwa podczas rozgrywania wyścigu samochodowego” (aula KPU – Krosno, ul. Kazimierza Wielkiego) – wstęp wolny Godz. 16:00 – II Konferencja prasowa 18. Wyścigu Górskiego PRZĄDKI – VALVOLINE (aula KPU – Krosno, ul. Kazimierza Wielkiego) wstęp wolny Godz. 17:45 – Oficjalne otwarcie zawodów i prezentacja zawodników, startujących w ramach Mistrzostw Polski i Mistrzostw Słowacji (Rynek – Krosno) Godz. 18:00 – Koncert Zespołu „POPARZENI KAWĄ TRZY” (Rynek – Krosno).

Piotr Przytocki, Prezydent Miasta Krosna:

Wspólnie staramy się, żeby ten wyścig zyskał wyższą rangę, więc samorząd pomaga jak może w jego organizacji. Naszym partnerem jest Gmina Korczyna, z którą współpracujemy przy wielu przedsięwzięciach, także komunalnych. Na pewno sport przynosi nam wymierne efekty marketingowe; miasto podejmuje takie działania także z innymi dyscyplinami, również w sportach motorowych. To przekłada się na dobry wizerunek miasta i regionu. Miejscem naszej współpracy z Automobilklubem Małopolskim Krosno jest nie tylko Rynek, ale także m.in. zarządzane przez miasto lotnisko, gdzie odbywa się wiele imprez samochodowych. Takie wspólne działania sportowe i artystyczne przynoszą także zyski działającym w Krośnie przedsiębiorcom, choćby z dynamicznie rozwijającej się branży gastronomicznej czy hotelowej. Zapraszam do Krosna także w sobotę wieczorem (18.09), kiedy to w ramach organizowanych przez Urząd Marszałkowski Województwa Podkarpackiego i nasz samorząd Dni Funduszy Europejskich o godz. 21.00 na krośnieńskim lotnisku obejrzeć będzie można unikatowy nocny pokaz 100 dronów!

Nowym partnerem Wyścigów Górskich Prządki jest Karpacka Państwowa Uczelnia w Krośnie. Jej absolwentem jest m.in. kierowca wyścigowy Karol Krupa (Automobilklub Małopolski Krosno) z BorgWarner Polish Racing Team, reprezentant Polski w wyścigach górskich. Związana także ze sportem uczelnia (ma swoje drużyny siatkarskie, w jej barwach startowali kierowcy w wyścigach górskich, studenci kierunków technicznych regularnie startują w zawodach oszczędności paliwa)  nie tylko udostępnia na potrzeby wyścigu pomieszczenia w Krośnie, studenci będą także wolontariuszami dbającymi o bezpieczeństwo zawodów i pomagający kibicom i zawodnikom. Szczególnie przydadzą się tu  np. studenci kierunków językowych.

W sobotę 18 września wyścigowa kawalkada przenosi się do Korczyny:

Od godz. 6:30 – 20.00 Zamknięcie drogi (Korczyna Rynek – Węglówka) godz. 9:00 Start do I podjazdu treningowego godz. 11:00 Start do I podjazdu treningowego godz. 13:00 Start do I podjazdu wyścigowego godz. 15:30 Start do II podjazdu wyścigowego Przez cały wyścig kibicom i zawodnikom towarzyszyć (po raz kolejny) będzie Stowarzyszenie Polska Ekologia, które w ramach projektu „Polska Smakuje w Naszych Regionach” promować będzie ekologiczną żywność i potrawy przygotowywane z produktów pochodzących z podkarpackich upraw i hodowli. Degustacje na pewno zadowolą koneserów smacznego, zdrowego jedzenia.

Harmonogram ostatniego dnia zawodów:

19 września 2021 (niedziela) – Korczyna

Od godz.6:30 – 20.00 Zamknięcie drogi (Korczyna Rynek – Węglówka) Godz. 8.30 Start do I podjazdu treningowego Godz. 10:30 Start do II podjazdu treningowego Godz. 13:00 Start do I podjazdu wyścigowego Godz. 15:00 Start do II podjazdu wyścigowego

45 min. Po zakończeniu II podjazdu wyścigowego ok godz. 17.00 ceremonia wręczenia nagród Godz. 17:45 – III Konferencja prasowa ze zwycięzcami zawodów i zdobywcami tytułów MISTRZÓW POLSKI GSMP 2021.

Tytularnym partnerem wyścigu po raz kolejny jest marka Valvoline, towarzysząca sportom motorowym od 150 lat. Warto przypomnieć, że to właśnie Valvoline w 1965 roku, jako pierwsza firma na świecie, wprowadziła na rynek wysokowydajny olej do silników wyścigowych.

redakcjahttp://rallyandrace.pl
Profil redakcyjny dla artykułów stworzonych przez kilku naszych redaktorów.

RALLY AND RACE NA INSTARGRAMIE

NOWOŚCI

19. Wyścig Górski Prządki – wyniki pierwszego dnia

W sobotę 21 maja wystartowała rywalizacja w Górskich Samochodowych Mistrzostwach Polski. Obok krajowego czempionatu kierowcy rywalizowali w...

Tom Kristensson na czele Rajdu Podlaskiego

Szwed Tom Kristensson zakończył pierwszy dzień zmagań szutrowego 41. Rajdu Podlaskiego na pozycji lidera. Kacper Wróblewski jest...

Ekstaza Leclerca, Verstappen bez mocy!

Charles Leclerc po raz kolejny z pole position! Niestety, nie oglądaliśmy szalonej batalii do ostatniej sekundy, Verstappen...

Sędziowie przywracają „Kajto” na podium!

W końcu, doczekaliśmy się! Sędziowie przychylili się do apelu zespołu Lotos Rally Team i poprawili rezultat Polaków...

Elfyn Evans wygrywa poranny maraton

Toyota nie ma sobie równych na porannej pętli Rajdu Portugalii! Evans zwiększył przewagę nad Rovanperą, a na...

NAJPOCZYTNIEJSZE