niedziela, 28 maja, 2023
Strona głównaAktualnościWielki sukces i wielkie nadzieje w Mistrzostwach Europy Rallycross

Wielki sukces i wielkie nadzieje w Mistrzostwach Europy Rallycross

Wielki sukces Damiana Litwinowicza na 1 rundzie Mistrzostw Europy Rallycross na węgierskim torze Nyirad dały wielkie nadzieje i wiatr w skrzydła w drodze po Mistrzostwo Europy.

Po pierwszym dniu wydawało się, że to zwycięstwo jest jeszcze bardzo odległe po zderzeniu z Jensem Hvaalem w pierwszej kwalifikacji co zakończyło urwaniem koła i nie ukończeniem wyścigu. To było zimny prysznic dla polskiego zawodnika.

Jednak drugiego dnia udało się odciąć od nieudanej soboty, a i szczęście zaczęło wreszcie sprzyjać polakowi. Udało się wykorzystać szansę z wysychającą nawierzchnią toru. Udało się też wziąć rewanż w zwycięskim wyścigu z Hvaalem.

Słaby start w trzecim biegu skłonił do wcześniejszego jokera, a udało się uzyskać drugi najszybszy czas. W drugim wyścigu powtórzono tą taktykę i udało się zająć trzecie miejsce w sesji i drugie w wyścigu.

Z pole position w półfinale Litwinowicz dominował i to dwukrotnie, po tym jak pierwszy wyścig został przerwany czerwoną flagą z powodu wypadku João Ribeiro. Tym sposobem Damian zapewnił sobie pierwsze pole startowe w finale.

W finale 24-letni mieszkaniec Poznania wystartował w idealnym momencie i zaliczył atomowy start, a pod koniec pierwszego okrążenia miał już 1,6 sekundy przewagi nad kolejnym zawodnikiem. Chociaż szarżujący Isaksætre zmniejszał tę różnicę w miarę upływu okrążeń, Litwinowicz utrzymał przewagę aż do mety.

„Jestem naprawdę dumny z siebie i naprawdę dumny z mojej rodziny i zespołu za całą ciężką pracę, którą włożyliśmy, aby dojść do tego punktu. Ciężko trenowałem przez zimę i poczyniłem duże postępy w jeździe i dobrze było widzieć, że to się opłaciło.

Weekend zaczął się od trudnego startu w pierwszym biegu i szczerze mówiąc nie sądziłem, że będziemy w stanie wspiąć się z powrotem na drugie miejsce w kwalifikacjach, ale na szczęście wszystko dobrze się skończyło.

To jak spełnienie marzeń – wielki, wielki dzień dla mnie. Samochód był niesamowity na Węgrzech i byłem bardzo szczęśliwy, że wygrałem – długo czekaliśmy na ten moment. Czuję się dużo pewniej teraz, gdy mam doświadczenie na każdym torze, co nie miało miejsca w zeszłym roku, a następny Montalegre to jeden z moich ulubionych torów – nie mogę się doczekać, kiedy tam wystartuję!” – podsumował Damian Litwinowicz

Zobacz zapis z transmisji finału w MotoWizji:

ŹródłoWRX official
redakcjahttp://rallyandrace.pl
Profil redakcyjny dla artykułów stworzonych przez kilku naszych redaktorów.

RALLY AND RACE NA INSTARGRAMIE

NOWOŚCI

Marcinkiewicz i Zentner wygrywają wyścig długodystansowy

Maciej Marcinkiewicz i Adam Zentner przebili się z końca stawki, aby zwyciężyć w pierwszej rundzie sezonu 2023...

Ostałowski i Korpuliński prowadzą po kwalifikacjach w Słomczynie

Dzisiejsze kwalifikacje wyłoniły pierwszych liderów Driftingowych Mistrzostw Polski. Na lekko zmodyfikowanej trasie panowały idealne warunki do jazdy....

Verstappen rzutem na taśmę wygrywa genialne kwalifikacje do Grand Prix Monako

Max Verstappen
Max Verstappen zdobył swoje pierwsze pole position do niedzielnego Grand Prix Monako. Holender w trzymających w napięciu...

Miękoś wygrywa pierwszą rundę WSMP

Mariusz Miękoś odniósł zwycięstwo w pierwszym wyścigu sezonu 2023 Wyścigowych Samochodowych Polski na Torze Poznań. Kierowca GT3...

Były mistrz wygrywa na inaugurację 318is Cup PL

Mistrz pucharu 318is Cup PL z 2020 roku Marcin Lempert odniósł zwycięstwo w pierwszym wyścigu sezonu 2023,...

NAJPOCZYTNIEJSZE

Paste your AdWords Remarketing code here