Włoch kartingowym mistrzem świata KZ

© KSP Reportages

W miniony weekend w niemeckim Wackersdorfie zakończył się weekend FIA Kartingowych Mistrzostw Świata w kategorii KZ. Mistrzowski tytuł przypadł dla najszybszego w stawce Włocha. Rozegrano również Puchar Świata w KZ2 i Superpuchar w KZ2 Masters.

Popołudniowe niedzielne finały w trzech konkurencjach były niezwykle emocjonujące. Zapierający dech w piersiach spektakl z wieloma nieoczekiwanymi zwrotami akcji to wizytówka weekendów wyścigowych z udziałem kierowców KZ. Wyścigi najszybszych zawodników świata od wielu lat są prawdziwym widowiskiem. Nie inaczej było i tym razem. Po mistrzowski tytuł w kategorii KZ sięgnął Włoch Paolo Ippolito, Niels Tröger wygrał Puchar Świata KZ2, a kolejny reprezentant Włoch i międzynarodowy mistrz Polski z 2014 roku Davide Forè dodał do swojej imponującej kolekcji trofeum FIA Karting International Super Cup w KZ2 Masters.

Wackersdorf był w minionym tygodniu zalany słońcem. Utrzymująca się przez kilka dni piękna pogoda nad Górnym Palatynatem postawiła trudne warunki kierowcom, którzy ścigali się przy temperaturze nawet 30 stopni.

© KSP Reportages

W wyścigu finałowym o mistrzowski tytuł kategorii KZ walczyli Niemiec Daniel Trefilov i Włoch Paolo Ippolito. Ale z walki nie zamierzali rezygnować również inni czołowi kierowcy stawki. Francuzi Emilien Denner, Jeremy Iglesias i Tom Leuillet oraz Holender Jorrit Pex.
Jednak gdy tylko zgasły czerwone światła, seria incydentów, niezbyt poważnych, ale nie bez konsekwencji, wpłynęła na przebieg rywalizacji. Większość faworytów musiała wycofać się już na pierwszym okrążeniu. Sytuację wykorzystało kilku innych kierowców. Między innymi Viktor Gustafsson, mistrz świata z poprzednich lat, który podjął próbę doścignięcia liderującego Ippolito. Ale Włoch miał wystarczające rezerwy i motywację, aby odnieść upragnione zwycięstwo z przewagą prawie pięciu dziesiątych sekundy na mecie. Jadąc dla zespołu KR Motorsport, dał marce Kart Republic należącej do Dino Chiesy pierwszy tytuł mistrza świata KZ. Z kolei Gustafsson po tym weekendzie wyścigowym wskoczył na pozycję lidera w międzynarodowym rankingu kartingowym.

Klasyfikacja Mondocart.com – Kartingowe Mistrzostwa Świata FIA – KZ
1. Paolo Ippolito (ITA)
2. Viktor Gustafsson (SWE)
3. Stan Pex (NED)
4. Matteo Vigano (ITA)
5. Lorenzo Camplese (ITA)
W rywalizacji KZ nie wystartowali polscy kierowcy.

Niemiec Niels Tröger i Jamajczyk Alex Powell znaleźli się w pierwszym rzędzie finałowej stawki KZ2 i to właśnie oni zaliczali się do największych faworytów pucharowej rywalizacji.
Powell natychmiast ruszył w pogoń za Trögerem, podczas gdy rumuński kierowca Daniel Vasile umocnił się na trzeciej pozycji. Rywalizacja przerzedziła się wraz z wczesnym zniknięciem kilku kierowców na początku wyścigu, w tym Austriaka Roberta Kindervatera, Rosjanina Maksyma Orlova i Holendra Nicolasa Roosa. Japończyk Kean Nakamura-Berta, który ruszył z trzeciego pola, po starcie wylądował na dwudziestej pierwszej pozycji, ale ostatecznie wykonał niesamowity skok w stawce, notując na mecie szóste miejsce. Podobny skok w klasyfikacji (+P17) był udziałem Polaka Adriana Janickiego (Jastrzębski Racing), który na mecie zameldował się na osiemnastym miejscu.

Walka o zwycięstwo w wyścigu była pasjonująca. Alex Powell zmniejszył przewagę do lidera do dwóch dziesiątych, mniej więcej w połowie dystansu, ale nie był w stanie pozbawić go prowadzenia. Niels Tröger stopniowo powiększał swoją przewagę i w efekcie zdobył Puchar Świata w KZ2.
Był to pierwszy niemiecki sukces na światowym poziomie od kilkudziesięciu lat oraz pierwszy na własnym terenie. Zespół Maranello SRP Factory Team nie zdobył jeszcze tytułu światowego. Oficjalna drużyna włoska marki Maranello ma bliskie powiązania z Niemcami, szczególnie poprzez swojego menadżera Maika Siebecke.

W finale KZ2 wystartowało dwóch polskich zawodników. Adrian Janicki (Jastrzębski Racing) ukończył rywalizację na 18. pozycji, a David Liwiński jadący w barwach Birel ART finiszował na 21. miejscu (-P3). Pozostała trójka Polaków zakończyła rywalizację na kwalifikacjach. Filip Wójcik był po eliminacjach 49., Jakub Wójcik (Jastrzębski Racing) 89., a Karol Pasiewicz (Novalux) został sklasyfikowany na 110. pozycji.

FIA Kartingowy Puchar Świata – KZ2
1. Niels Tröger (GER)
2. Alex Powell (JAM)
3. Daniel Vasile (ROM)
4. Thomas Imbourg (FRA)
5. Jean Nomblot (FRA)

18. Adrian Janicki (POL)
21. David Liwiński (POL)

Rywalizację w Superpucharze Świata w kategorii KZ2 Masters wygrał doskonale znany polskim kibicom sportu kartingowego Davide Forè, który w 2014 roku sięgnął po tytuł międzynarodowego mistrza Polski w kategorii KZ2. Utytułowany Włoch po raz kolejny wpisał się do historii kartingu na świecie zostając, tym razem, pierwszym zwycięzcą rywalizacji KZ2 Masters.

Walka o zwycięstwo wśród starszych kierowców był równie zacięta jak w KZ i KZ2. Mastersi stworzyli niezwykle emocjonujące widowisko od początku finałowej rywalizacji. Gdy wydawało się, że Nowozelandczyk Daniel Bray, który ruszył do wyścigu z pole position jest głównym faworytem do trofeum, przedwcześnie pożegnał się z walką z powodu usterki technicznej. A włoskie trio Davide Forè, Alesandro Manetti i Mirko Mizzoni, którzy na starcie znajdowało się tuż za plecami kierowcy z Antypodów, rozstrzygnęło między sobą sprawę wygranej.

Niezwykle doświadczony i utytułowany Forè wskoczył na prowadzenie zaraz po zgaszeniu świateł, wyprzedzając Braya i Manettiego. Za kilka chwil Manetti dołączył do rodaka, a trzecią pozycję zajął Francuz Thomas Mich, który doskonale wystartował z ósmego pola. To co działo się później na czele wyścigu było solą kartingowej rywalizacji. Dzięki olbrzymiej szybkości Manetti dogonił lidera w połowie dystansu. Po przygotowaniu strategii przystąpił do ataku na 21. okrążeniu, ale napotkał ostry opór ze strony Forè. Walka Włochów trwała do ostatniego okrążenia. Utytułowany Forè nie dał sobie wydrzeć wygranej finiszując z przewagą zaledwie 15 tysięcznych sekundy i w wieku 49 lat dodał do swojej kolekcji raz na konto zespołu Renda Motorsport Superpuchar świata KZ2 Masters. Inny wielokrotny mistrz, Alessandro Manetti (52 lata) wykazał się niezwykłą konkurencyjnością i uplasował się na drugiej pozycji, a trzecie miejsce obronił Thomas Mich (35 lat), który po latach powrócił do międzynarodowych zawodów.

FIA Kartingowy Międzynarodowy Super Puchar Masters – KZ2
1. Davide Forè (ITA)
2. Alessandro Manetti (ITA)
3. Thomas Mich (FRA)
4. Riccardo Nalon (ITA)
5. Alessio La Martina (ITA)
W rywalizacji KZ Masters nie wystartowali polscy kierowcy.