WRC: Pogrom w Rally1, spadek Orlen Teamu

645
fot. Rally Mexico - oficjalny profil Facebook

Za nami pierwsza, piątkowa pętla WRC Rajdu Meksyku. W krainie tacos i tequili nie brakowało dramaturgii, z gry odpadła już blisko połowa samochodów Rally1! Kajetan Kajetanowicz i Maciej Szczepaniak walczą o podium w WRC2, jednak na razie muszą uznać wyższość swoich rywali. Na szczęście, zwycięzcy są na mecie.

Nikt nie mówił, że w Ameryce Północnej będzie łatwo. Ale nikt nie zakładał, że będzie tak zdradliwie! Za nami raptem trzy, „prawdziwe” odcinki Rajdu Meksyku, a trup już ściele się gęsto, zaś z królewskiej grupy WRC została nam prawie połowa załóg. Wielką i wstydliwą porażkę zaliczyła stajnia M-Sportu. Serderidis i Loubet zakończyli jazdę, a Tanak dotarł do serwisu z uszkodzonym autem. Kraksę zaliczył też Takamoto Katsuta. Emocji nie brakuje również w WRC2. Duet Orlen Teamu walczy o cenne punkty, chociaż na razie oponenci są zdecydowanie szybsi. Największym pechowcem był Gryazin, lecz Rosjanin i tak nie zbiera punktów do klasyfikacji generalnej. Jeśli taka pechowa tendencja się utrzyma, to walka z czasem zamieni się w jazdę na wytrzymałość. Zakropcie oczy, tu nie ma kiedy mrugnąć!

fot. Kajetan Kajetanowicz – oficjalny profil Facebook

Jak muchy…

Sformułowanie „padali jak muchy” idealnie opisuje poranną pętlę piątkowego etapu Rajdu Meksyku. Wszystko zaczęło się od spektakularnej katastrofy M-Sportu. Drużyna Malcolma Wilsona odpadła z gry tak naprawdę na pierwszym, prawdziwym oesie tej imprezy. Tanak pilotowany przez Jarveoję stracił turbinę, i na dłuższy czas zatrzymał się na poboczu. Gdy Estończycy wrócili na trasę ponownie stanęli poza drogą, przepuszczając rywali. W sumie na OS3 stracili blisko… osiem minut. Na tej samej próbie zatrzymały się także pozostałe Pumy – Loubet uderzył w kamień i uszkodził auto, Serderidis zablokował trasę. Sędziowie wstrzymali rywalizację, wywieszając czerwoną flagę. Dramat Tanaka wykorzystał Lappi, który przejął pałeczkę lidera uciekając faworyzowanym, francuskim gwiazdom z Toyoty.

OS4 przyniósł chwilowe wytchnienie, a następną dozę dramaturgii zafundował nam OS5. Katsuta i Johnston wypadli z drogi. Dachując spadli z niewielkiego pagórka, definitywnie kończąc dzisiejszą jazdę. Piątek był dla nich istną katorgą, głównie ze względu na spore kłopoty z dymem wewnątrz kabiny i kiepskie samopoczucie. Podsumowując, w walce o zwycięstwo pozostało nam raptem sześć maszyn Rally1. Lappi ma iluzoryczny zapas nad Ogierem, wirtualne podium uzupełnia Evans. W Meksyku biją się tylko Toyota i Hyundai.

Emocji nie brakowało też w WRC2. Oesowe zwycięstwa przechodziły z rąk do rąk, lecz na fotelu lidera rozsiadają się Emil Lindholm oraz Reeta Hamalainen. Czempioni WRC2 mają skromną, trzysekundową przewagę nad Greensmithem. Trzecie miejsce zajmuje Adrien Fourmaux. Jak na razie Kajetan i Maciej odstają od swoich oponentów. Podopieczni Orlen Teamu spadli najpierw na czwarte, a następnie na piąte miejsce. Obecnie tracą do Finów blisko dwadzieścia sekund. Daniel Chwist i Kamil Heller zamykają tabelę WRC2. Na OS4 grono pechowców zasilił również Nikolay Gryazin. Rosjanin wywrócił swoją Fabię na dach.

WRC
fot. wrc.com

Słodka nazwa, gorzkie realia

Stawka imprezy powróci do sportowej rywalizacji punktualnie o 21:22 czasu polskiego. W dzisiejszej rozpisce mamy jeszcze pięć odcinków specjalnych, w tym kolejny przejazd iście maratońskiej próby „Chocolate”. Piątkowy etap zwieńczy kolejny oes typu „Mickey Mouse”, tym razem rozgrywany w centrum miasteczka Leon. Najwytrwalsi sympatycy jazdy na opis „zarwą” dziś nockę, bo finałowy sprawdzian „Distrito León Mx SSS” rozpocznie się o 1:16.

Korzystając z okazji, zachęcamy Was do sprawdzenia oferty Motowizji. Po raz pierwszy w historii batalia na odcinkach Rajdowych Mistrzostw Świata i Rajdowych Mistrzostw Europy trafia na antenę rodzimej stacji telewizyjnej. Motowizja pokaże wszystkie oesy WRC i ERC 2023 – na żywo, z komentarzem ekspertów i zaproszonych do studia gości. Poza relacjami live, na kanale znajdziecie też szczegółowe zapowiedzi rajdów, podsumowania każdego z etapów, czy wywiady z zawodnikami. Po wszystkie szczegóły zapraszamy na motowizja.pl.

Klasyfikację generalną Rajdu Meksyku 2023 znajdziecie na oficjalnej stronie czempionatu. Po najgorętsze wieści z rodzimych oraz światowych oesów zapraszamy na rallyandrace.pl.