sobota, 30 września, 2023
Strona głównaNA TOPIEWRC Rajd Belgii 2022, piątek - relacja na żywo

WRC Rajd Belgii 2022, piątek – relacja na żywo

Czempionat Rajdowych Mistrzostw Świata WRC powraca na belgijskie asfalty. Po wczorajszych treningach, rozpoczynamy walkę na poważnie! W piątek zawodnicy pokonają blisko sto kilometrów oesowych, podzielonych na osiem odcinków. Kto okaże się najszybszy? Thierry Neuville popisze się przed własną publicznością? A może Belg będzie musiał uznać wyższość lidera klasyfikacji generalnej, Fina Kalle Rovanpery? Bądźcie dziś z nami, zaczynamy relację na żywo z Rajdu Belgii 2022!

Piątkowy etap Rajdu Belgii 2022 jest już historią. Przez kilka godzin sympatycy rajdowego rzemiosła zastanawiali się, czy wokół miejscowości Ypres spadnie zapowiadany deszcz. Ba, w tę pogodową ruletkę zagrali też sami zawodnicy. Część z nich decydowała się na opony deszczowe licząc na wielką ulewę, inni ryzykowali, stawiając na czystą prędkość i… suchą nawierzchnię. Tak czy inaczej, najważniejszym momentem dzisiejszego dnia w WRC była potężny wypadek Kalle Rovanpery, wskutek którego lider turnieju wycofał się z rywalizacji

Na czele tablicy wyników znajduje się Thierry Neuville. Gospodarz nie zaczął dnia zgodnie z oczekiwaniami, ba, przestrzelił nawet jeden z pierwszych zakrętów. Z każdym kilometrem Belg zyskiwał jednak pewność siebie i coraz szybciej pokonywał kolejne partie rajdu. Przez kilka godzin fotel lidera należał do Elfyna Evansa. Walijczyk musiał jednak uznać wyższość duetu Hyundaia, ba, przed ostatnim startem podopieczny Toyoty otrzymał 10 sekund kary za spóźnienie na PKC. Nic nie jest jednak przesądzone. Przed nami jeszcze dwa dni walki. Klasyfikację WRC2 otwiera Stephane Lefebvre przed Andreasem Mikkelsenem. Trzeci jest Yohan Rossel. Walka w grupie samochodów Rally2 jest doprawdy niezwykle emocjonująca!

Przez cały dzień relacjonowaliśmy dla Was zmagania na północy Belgii, by co kilka minut aktualizować istotne wydarzenia. Zachęcamy do lektury sprawozdania z etapu w pigułce.

fot. wrc.com

To już jest koniec…

18:35 – drodzy, to już niestety ten moment… Po blisko ośmiu godzinach walki kończy się piątkowy etap Rajdu Belgii 2022. Zawodnicy zjeżdżają na serwis, wygaszamy więc relację na żywo. Dziękujemy Wam za dzisiejsze emocje. Słyszymy się jutro o poranku! Au revoir!

18:30 – Jari Huttunen łapie „kapcia”, ale nie ma to większego znaczenia dla „generalki”. Lefebvre na czele, Mikkelsen drugi (+ 15,5 sekundy), Rossel trzeci (+ 28,6 sekundy).

18:20 – kierowcy Rally1 skończyli dzisiejszą rywalizację. Czekamy na wyniki grupy WRC2.

18:10 – mamy dublet koreańskiego producenta. Neuville, Tanak, Evans. Dramat Toyoty. Dziś po prostu nic nie szło po myśli inżynierów Gazoo Racing. Ale to dopiero początek…

18:04 – Elfyn Evans dostał 10 sekund kary za spóźnienie na PKC! Nie ważne jak zakończy się ostatni oes, Neuville oraz Wydaeghe są liderami Rajdu Belgii 2022!

18:02 – 4:12:600 Neuville’a. Czekamy na wynik Evansa. Ale jak na razie nie zanosi się na spektakularny obrót spraw. Chociaż spływają do nas komunikaty od zespołu sędziowskiego.

18:00 – 4:14:500 Otta Tanaka. Po pierwszych kilometrach Thierry Neuville jest nieznacznie szybszy. Do startu szykuje się Elfyn Evans. Jednakże wydaje się, że Hyundaie są szybsze.

17:55 – Ott Tanak już na trasie OS8. Tuż za nim pędzi Thierry Neuville. Na razie brakuje deszczu. To będzie szybki odcinek, jedynie kilka kilometrów walki… Kto dziś zwycięży?

fot. WRC – oficjalny profil Facebook

Zakończenie z przytupem

17:55 – szykujemy się na ostatnią, piątkową próbę sportową. OS „Langemark 2”. Tu jeszcze wszystko może się wydarzyć. W międzyczasie realizator pokazuje nam wywiad z Josem Verstappenem. Holender wciąż uczy się rajdowego rzemiosła. Ojciec aktualnego mistrza F1 zapowiada, że w tym roku pojawi się jeszcze na przynajmniej pięciu rajdach!

17:42 – widzimy kilka kropel deszczu. Lefebvre wydaje się tym jednak nie przejmować, wygrywając kolejny oes. 0,4 sekundy szybciej od Mikkelsena. Za moment finał etapu.

17:35 – „Warunki są oczywiste, jasne do określenia. Jest po prostu sucho!”. Mikkelsen w dość prostych, żołnierskich słowach opisuje aurę pogodową w Belgii. W grupie WRC2 jest ciasno i równie emocjonująco! Biało-czerwoni kibice na pewno obgryzają dziś paznokcie.

17:32 – Komentatorzy WRC+ wiele razy wspominają o niskiej emisji CO2, „zielonych” paliwach i hybrydach Rally1. Adrien Fourmaux poszedł o krok dalej, lądując w.. polu! Francuz wpadł w okoliczne pole kukurydzy, na szczęście szybko wydostał się z opałów.

17:31 Adrien Fourmaux ląduje w kukurydzy. Francuz miał potężne szczęście!

17:30 – czego dowiedzieliśmy się po siedmiu startach? Po pierwsze, Neuville udowodnił rolę faworyta. Po drugie, Toyocie po prostu dziś nie idzie. A po trzecie, prognozy pogody kłamią. Miał być deszcz, oberwanie chmury i ściana wody. Cóż, chyba nie dzisiaj. Szkoda.

Zostało 9 kilometrów…

17:25 – czołówka ma już gigantyczną przewagę. Lappi traci 35 sekund. Breen aż 49. A Takamoto Katsuta (po wcześniejszych problemach ze skrzynią biegów) prawie 5 minut!

17:20 – ostatni odcinek będzie obfitował w emocje. Neuville ma odpowiednio 0,6 i 0,7 sekundy przewagi nad Tanakiem i Evansem. Kto zaśnie dziś z wirtualną, belgijską koroną?

17:15 – Thierry Neuville obejmuje prowadzenie w Rajdzie Belgii! Podopieczny Hyundaia przyspieszał z odcinka na odcinek. Evans spada aż o… dwie lokaty!

17:13 – Evans traci prawie 4 sekundy na pomiarze czasu… Robi się gorąco, zwłaszcza w domach belgijskich fanów jazdy na opis. Neuville chyba obejmie prowadzenie już dziś!

17:09 – wszystko pięknie, ale gdzie deszcz? Ott Tanak kończy bieg z czasem 4:21:500. Neuville jest o 2,6 sekundy szybszy. Uwaga, będziemy mieli zmiany w „generalce” rajdu!

17:03 – jednak, deszcz zaczyna padać! Jeśli przelotne opady zmienią się w zapowiadane oberwanie chmury, czeka nas naprawdę spektakularny finał piątkowego etapu. Nie ma czasu na choćby kilka minut przerwy od jazdy, zaczynamy OS7 „Mesen – Middelhoek 2”.

16:50 – zerknijmy na chwilę na układ sił w WRC2. Stephane Lefebvre ma 13,6 sekundy zapasu nad Andreasem Mikkelsenem. Rossel traci do swojego rodaka 19,6 sekundy. Cóż, Mikkelsen potrzebuje tego triumfu jak tlenu, to kluczowe dla walki z Kajetanowiczem…

16:40 – Elfyn Evans wciąż trzyma się na fotelu lidera z czasem 41:14:600. Ott Tanak ma tylko 2,3 sekundy straty. Thierry Neuville zniwelował przewagę Walijczyka do 4,3 sekundy. Zostały nam tylko dwa odcinki specjalne. Pytanie za 100 punktów. Zacznie w końcu padać?

fot. wrc.com

Dwa ostatnie sprawdziany

16:30 – Craig Breen traci 15 sekund na tej próbie. Jak na razie oponiarska ruletka się nie sprawdza. „Było okej. Wciąż jest dość niepewnie, zdradliwie. Mieliśmy nadzieję, że deszcz pojawi się nieco wcześniej. Chyba wyjdę z samochodu, żeby odtańczyć taniec deszczu”.

16:26 – 10:06:900 Evansa. Kierowca Toyoty wciąż na czele, ale teraz ma tuż za sobą nie jednego, a… dwóch rywali z Hyundaia. Panie i Panowie, szykują się nie lada emocje…

16:22 – niesamowite! Thierry Neuville znalazł kolejny bieg w swoim Hyundaiu! 10:03:600. Około 5 sekund lepiej od swojego kolegi z zespołu. Jaka będzie odpowiedź Elfyna Evansa?

16:17 – OS6 ma blisko 20 kilometrów. Nic dziwnego, że nikt nie zdążył jeszcze dotrzeć do mety lotnej. Jeśli nic się nie zmieni, Ott Tanak przejmie pałeczkę lidera. Evans traci 1,5 sekundy na pierwszym pomiarze czasu. Ba, Thierry Neuville jest coraz bliżej Walijczyka.

16:10 – w i20 Rally1 Tanaka zrobiło się gorąco… Estończyk zaliczył epickie ratowanie w okolicach czwartego kilometra OS6. Neuville już wystartował, na razie nie widać deszczu.

16:05 – kilka ciekawostek. Po pierwsze, maszyna Kalle Rovanpery jest już w serwisie. Czy Fin powróci do rywalizacji? Dowiemy się za chwilę. Poznaliśmy też przyczynę opóźnień w harmonogramie dziewiątej rundy WRC… Porządkowi mają problemy z kibicami, o czym w oficjalnej transmisji wspominała delegatka FIA do spraw bezpieczeństwa, Michèle Mouton.

fot. wrc.com

Wracamy na najdłuższy oes!

15:55 – OS5 za nami. Elfyn Evans nadal zasiada na fotelu lidera z czasem 31:07:700. Ott Tanak zbliżył się do kierowcy Toyoty (+ 1,1 sekundy), Thierry Neuville wciąż na najniższym stopniu „pudła” (+ 7,6 sekundy). OS6 „Westouter – Boeschepe 2” już za kilka minut!

15:47 – samochody Rally2 są już na odcinku „Vleteren 2”. Czołówka tej grupy pokonała pierwszą próbę sportową o przerwie na serwis. Raz jeszcze, najszybszy był Stephane Lefebvre. Francuz ma teraz około 14 sekund zapasu nad Mikkelsenem i 16 nad Rosselem.

15:43 – dosłownie, z sekundy na sekundę robi się coraz ciemniej! Duety królewskiej klasy Rally1 przejdą suchą stopą przez OS5, ale grupa WRC2 może trafić na istny armagedon!

15:39 – Breen i Lappi zabrali ze sobą po trzy opony deszczowe. Ewidentnie obaj panowie liczą na deszcz. Jechaliśmy teraz z Oliverem Solbergiem. W stronę… burzowych chmur!

15:30 – układ sił w Belgii jest więcej niż widoczny. Evans, Tanak i Neuville ścigają się w swojej lidze. Daleko przed resztą stawki. Wielu zawodników gra jednak w… oponiarską ruletkę. Na razie nie pada, ale jeśli znów lunie, ryzyko może się im naprawdę opłacić!

Podsumowanie poranka

15:26 – Neuville wyrównuje czas Tanaka! My obserwujemy teraz zmagania Evansa oraz jego dość… niecodzienną technikę hamowanie poprzez dość rytmiczne użycie lewej nogi.

15:23 – 6:10:800 Otta Tanaka. Thierry Neuville jest nieznacznie wolniejszy po pierwszym pomiarze międzyczasów. Na trasę wyruszył też aktualny lider rajdu, Elfyn Evans z Toyoty.

15:17 – wracamy do walki! Ott Tanak wystartował, widzieliśmy też wybór ogumienia w pojeździe Estońskiego kierowcy. Dwie twarde opony z przodu, dwie miękkie na tylną oś.

15:10 – podczas gdy stawka Rajdu Belgii powoli ustawia się do kolejnej próby sportowej, sprawdźmy co dzieje się na tyłach kategorii WRC2. Jos Verstappen jest na 21. miejscu w łączonej klasyfikacji pojazdów klasy Rally2! Holender ma blisko minutę straty do lidera.

15:05 – puk, puk, jesteście z nami? Przerwa powoli się kończy, załogi udają się właśnie na linię startu piątej próby sportowej. Przed nami druga pętla, co za tym idzie, drugi przejazd OS „Vleteren”. Kto okaże się najszybszy? Elfyn Evans, a może któryś z duetów Hyundaia?

fot. WRC – oficjalny profil Facebook

Koniec przerwy, wracamy!

14:05 – na oficjalnym kanale YouTube czempionatu WRC pojawiło się nagranie z wypadku Kalle Rovanpery i Jonne Halttunena. Lider „generalki” Rajdowych Mistrzostw Świata udzielił krótkiego wywiadu, w którym przyznał, iż ponosi pełną winę za poważny wypadek z OS2.

13:55 – jak wyglądają klasyfikacje pozostałych grup? Levebvre wciąż prowadzi w WRC2. Mikkelsen (+ 8,2 sekundy) jest drugi. Norweg wyprzedził Rossela na ostatniej próbie. W WRC3 (po trzech próbach sportowych) prowadzi Czech, Jan Cerny przed Enrico Brazzolim.

13:51 – przed nami dłuższa przerwa, do rywalizacji powrócimy (według planu) o 15:16. Zawodnicy raz jeszcze pokonają cztery poranne oesy. Co przyniesie serwis? Gdybyśmy mieli teraz ocenić układ sił, w najlepszej sytuacji jest stajnia Hyundaia. Tanak i Neuville depczą po piętach Evansowi, mogąc kontrolować tempo i wybrać moment do ataku.

13:45 – Gazoo Racing jest niejako w potrzasku. Po pierwsze, Kalle Rovanpera odpadł z gry. Po drugie, Takamoto Katsuta ma uszkodzoną skrzynię i nie wiadomo, jak potoczą się jego losy. Esapekka Lappi również nie ustrzegł się błędów. Mimo, że Elfyn Evans prowadzi na belgijskich asfaltach, to jak na razie definicja pyrrusowego, wirtualnego wciąż zwycięstwa.

13:40 – Elfyn Evans, mimo mocnego naporu ze strony oponentów, utrzymał fotel lidera. Kierowca Toyoty pokonał pierwszą pętlę w czasie 23:55:700. Tuż za Walijczykiem czai się Ott Tanak (+ 2,3 sekundy). Thierry Neuville jest blisko (+ 8,8 sekundy). Esapekka Lappi jest czwarty. Ostatecznie najlepszą dziesiątkę zamyka zawodnik WRC2, Yohan Rossel.

fot. wrc.com

Koniec pierwszej pętli

13:35 – Adrien Fourmaux dociera do mety OS4, tym samym kończymy więc poranną pętlę Rajdu Belgii. Emocji na pewno nie brakowało. Toyota, po raz pierwszy, ma spore kłopoty!

13:25 – Gus Greensmith ma wielkiego pecha. Złapała go potężna ulewa, Brytyjczyk traci ponad 20 sekund do Tanaka już w… połowie odcinka specjalnego. Istna walka z maszyną.

13:20 – koniec męczarni Katsuty, Takamoto dociera do mety. Craig Breen jest w połowie OS4, w Fordzie Puma Rally1 Irlandczyka wciąż blokują się wycieraczki przednich szyb.

13:15 – Wprawdzie „Taka” jest na trasie i porusza się do przodu, to z tempem rajdowym nie ma to nic wspólnego… Awaria skrzyni. Japończyk może korzystać jedynie z trzeciego biegu. Na wolnych partiach korzysta więc z systemu hybrydowego. Plus dla… elektryki!

13:11 – Evans okazuje się szybszy od konkurencji z Hyundaia. Elfyn staje się największą nadzieją Toyoty po kraksie Rovanpery na cenne punkty do klasyfikacji generalnej WRC.

13:09 – Ott Tanak przecina linię mety z czasem 4:15:200. Thierry Neuville pobija rezultat Estończyka o zaledwie 0,2 sekundy. Na trasie jest też Elfyn Evans i… Takamoto Katsuta.

13:04 – Ott Tanak ma teraz sporą przewagę, będzie korzystał z relatywnie „czystej” drogi. Jak na razie zapowiada się na bratobójczą walkę między kierowcami koreańskiej stajni.

12:55 – zostajemy na relatywnie krótkich odcinkach specjalnych. Czas na „Langemark”, ostatnią próbę przed popołudniowym serwisem. Mamy jednak kilkuminutowe opóźnienie.

12:49 – po trzech próbach sportowych Elfyn Evans utrzymuje pozycję lidera (20:42:200). Evans prowadzi tylko o grubość lakieru, Ott Tanak depcze mu po piętach (+ 0,6 sekundy). Neuville zachowuje wirtualny „brąz” (+ 7,3 sekundy). Tylko jeden odcinek do końca pętli.

fot. wrc.com

Już prawie na półmetku

12:45 – pierwsza maszyna grupy Rally2 już na trasie OS3. Bieg rozpoczął również Yohan Rossel. Przy okazji, powiew świeżości. Po raz pierwszy podziwiamy pracę… zawieszenia!

12:42 – Solberg musi mieć się na baczności. 4:30:600 (+ 7,5 sekundy). Szwed nie mógł rozwinąć skrzydeł, przyznał, że poczuł dziwny zapach wydobywający się ze skrzyni auta.

12:35 – nie wspominając już o dramacie Rovanpery, problemów Gazoo Racing ciąg dalszy. Katsuta musiał się zatrzymać, usłyszeliśmy mechaniczny, nieprzyjemny dźwięk. Takamoto dojechał do mety, ale wydaje się, że to koniec walki. Esapekka Lappi również ma kłopoty. Realizator pokazał zniszczoną karoserię i opony, jedna z nich ewidentnie schodzi z felgi.

12:27 – Ciasno w tabeli wyników. Craig Breen był… o 0,3 sekundy wolniejszy od Tanaka. Elfyn Evans o… 0,6 sekundy. Fioletowe konstrukcje M-Sportu wyraźnie przyspieszyły.

12:22 – Thierry Neuville na mecie. Zaledwie 0,1 sekundy gorzej od Tanaka. Elfyn Evans wystartował, Walijczyk zaliczył niegroźne ratowanie, jak na razie jest o sekundę gorszy.

12:20 – Neuville już na trasie. Na pierwszym pomiarze czasów był nieznacznie lepszy od swojego zespołowego kolegi, jednak Belg po raz kolejny przestrzelił jeden z zakrętów…

12:18 – Ott Tanak kończy bieg. 4:23:100. „Myślałem, że coś zepsuło się, złamało tam z tyłu. Ale zrozumiałem, że to chyba po prostu zachowanie samochodu. Po prostu tak jest”.

12:14 – w międzyczasie sprawdzamy tabelę WRC2. Stephane Lefebvre i Andy Malfoy o 5 sekund wyprzedzają Yohana Rossela. Andreas Mikkelsen jest dopiero trzeci (+ 11 sekund).

12:10 – czas na dość krótki (8 kilometrów), odcinek „Mesen – Middelhoek”. Ott Tanak jest już na linii startu. Pierwsze zakręty wytyczone są po bardzo ciasnych, miejskich uliczkach.

fot. wrc.com

Czeka nas pogoń Hyundaia?

12:06 – po dwóch próbach sportowych Rajdu Belgii 2022, dziewiątej rundy WRC prowadzi Elfyn Evans (16:18:500). Ott Tanak jest drugi (+ 1,2 sekundy), Neuville awansował już na trzecią lokatę (+ 7,8 sekundy). Szykuje się piątkowa szarża drużyny Hyundai Motorsport?

11:58 – Jari-Matti Latvala udzielił pierwszego wywiadu. Szef Gazoo Racing WRT podkreśla, że Kalle miał za sobą kilka fantastycznych startów, błąd musiał się w końcu wydarzyć. Jak na razie wciąż nie wiadomo jak poważne są uszkodzenia w GR Yarisie Rally1 Rovanpery…

11:52 – Zawodnicy jak jeden mąż meldują o kiepskiej przyczepności, sporej ilości „syfu”, zwłaszcza na zakrętach, i pierwszym deszczu. Solberg kończy OS2 z czasem 10:28:500, Fourmaux zatrzymuje stoper z czasem 10:17:300, Greensmith 10:23:000. Czas na WRC2.

11:47 – jak na razie najszybszy na OS2 był Thierry Neuville. Gospodarz zakończył próbę z czasem 10:07:500. Elfyn Evans był tylko o 0,3 sekundy wolniejszy. Na mecie zameldował się również Esapekka Lappi. Kiepski wynik reprezentanta Toyoty, około 12 sekund straty.

11:42 – Craig Breen mija linię mety, w jego hybrydowej Pumie zawodzą… wycieraczki. Jedna z nich zamiast szyby, czyści pierwsze centymetry dachu. W Belgii pada już dość mocno, robi się naprawdę ślisko, co widać już po rezultatach kolejnych zawodników.

11:40 – Elfyn Evans obejmuje prowadzenie, mając około sekundę zapasu nad Tanakiem. „Nie jest tak źle, jeśli chodzi o kwestię pewności siebie. Jesteśmy nawet zbyt ostrożni!”.

fot. wrc.com

Emocje od pierwszych kilometrów!

11:36 – na szybie Takamoto Katsuty pojawiają się pierwsze krople deszczu. Japończyk za moment powinien ukończyć swoją próbę. Na trasie jest już Craig Breen. Widać, że droga jest coraz bardziej „brudna”, pozycja startowa gra w Belgii doprawdy kluczową rolę…

11:30 – czekamy na szczegółowe informacje o wypadku Rovanpery i Halttunena. Stawka rajdu jedzie dalej. Ott Tanak złapał kapcia, ale udało mu się przeciąć linię mety. Katsuta przestrzelił zakręt, Neuville informuje, iż nie czuje się pewnie w swoim aucie. Dzieje się!

11:20 – Koniec… Kalle Rovanpera i Jonne Halttunen odpadają z Rajdu Belgii… Najpierw problemy z opóźnieniem startu, następnie walka z zimnymi oponami, Finowie dachowali na ósmym kilometrze i roztrzaskali auto… Bez względu na wynik sportowy i mistrzostwa WRC, najważniejsze, że załodze nic się nie stało!

11:18 – Rovanpera ląduje na dachu! Potężna „rolka” lidera mistrzostw świata!

11:13 – Krótko mówiąc, Finowie walczą z maszyną, mimo dwóch minut jazdy na „ostro” Rovanpera wciąż ślizga się po drodze. Ba, jedno koło odwiedziło nawet okoliczny rów. Zobaczymy więc, czy rywale wykorzystają pech pierwszej załogi. Ott Tanak wystartował!

11:10 – przed nami OS2 „Westouter – Boeschepe”. Doszło do opóźnienia, obserwujemy… wściekłość Kalle Rovanpery. Fin bezradnie tkwi na linii startu, wychładzając swoje opony. Nie wiemy niestety co się dzieje. Słyszymy tylko głośne, wściekłe „No, no, no, no, nooo!”.

fot. wrc.com

Pierwszy odcinek zakończony

11:02 – Podsumowując, Kalle Rovanpera wspina się na fotel lidera. (6:08:200), Evans jest drugi (+ 2,5 sekundy), wirtualne podium uzupełnia Ott Tanak (+ 3 sekundy). Biorąc pod uwagę charakterystykę tras, po raz pierwszy od dawna Kalle korzysta z pozycji startowej.

10:57 – czołówka w hybrydowych monstrach klasy Rally1 pokonała już pierwszą, belgijską próbę. Czas na WRC2. Jak na razie prowadzi Yohan Rossel, Francuz był o ponad 5 sekund szybszy od Huttunena. Lider „generalki” WRC2, Andreas Mikkelsen był wyraźnie wolniejszy.

10:49 – Solberg kończy pierwszy odcinek (6:22:600). „Cóż, to przynajmniej miłe uczucie, gdy udaje się ukończyć pierwszy odcinek… Idziemy krok po kroku, to długi rajd, dlatego wszystko może się jeszcze zdarzyć. Zobaczymy więc co wydarzy się później, czekamy!”.

10:45 – pamiętajcie, tabelę Rajdu Belgii 2022 możecie śledzić na oficjalnej stronie WRC.

10:37 – to nie będzie łatwy start… A te obawy pojawiają się jeszcze zanim spadł deszcz! Elfyn Evans notuje czas 6:10:700. Craig Breen obraca się poza drogą, Katsuta mija metę lotną z wynikiem 6:21:100. Jak dotąd wszyscy narzekają na brudną, śliską drogę.

fot. Hyundai Motorsport – oficjalny profil Facebook

Pierwsze koty za płoty!

10:30 – Thierry Neuville przestrzelił zakręt! Belg nie najlepiej rozpoczyna ten etap… Kierowca Hyundaia otarł się o drewniane palety, na szczęście skończyło się na strachu. To miało jednak odbicie w czasie, 6:18:800. „Droga już teraz robi się naprawdę brudna. Tak, przestrzeliłem zakręt, musiałem nawracać. Nie było przyczepności, zero przyczepności”.

10:27 – Ott Tanak wystartował, niestety, po pierwszej próbie traci już 3 sekundy do Fina. „Wydaje mi się, że to najszybszy odcinek. Nie czuję się pewnie, walczę z samochodem”.

10:23 – Rovanpera kończy odcinek z czasem 6:08:200. Kalle zabrał ze sobą dwie miękkie, dwie twarde i dwie deszczowe opony: „Nie wiedzieliśmy co nas czeka, chcieliśmy być więc gotowi na wszystko. Trudny odcinek, jest bardziej ślisko niż myślałem. Nie mamy żadnej linii do naśladowania… Myślę, że będzie naprawdę ciężko, by jechać tu bardzo szybko”.

10:16 – oczekiwanie właśnie się kończy. Kalle Rovanpera melduje się na starcie, oficjalnie, Rajd Belgii 2022 wystartował! Duet Rovanpera/Halttunen jest już na trasie OS „Vleteren 1”.

fot. wrc.com

Zaczynamy piątkowy etap!

10:15 – rywalizację rozpocznie odcinek „Vleteren 1” o długości blisko 12 kilometrów. Jak na razie droga jest sucha, nie widać opadów. Synoptycy zapowiadali jednak, że warunki pogodowe mogą zmieniać się w dość dynamiczny sposób. A to zapowiada wielkie emocje!

10:10 – zawodnicy startują dziś w kolejności zgodnej z pozycjami w klasyfikacji generalnej WRC. To oznacza, iż po raz kolejny drogę „czyścić” będzie pretendent do tytułu z Toyoty, Kalle Rovanpera. Dalej pojadą Tanak, Neuville, Evans, Katsuta, Breen, Lappi, Greensmith, Solberg oraz Fourmaux. Tuż po nich wystartują reprezentanci kategorii WRC2. Prawdziwą gwiazdą tej grupy będzie Jos Verstappen. Ojciec Maxa Verstappena debiutuje w cyklu WRC!

10:07 – faworytem rywalizacji w ojczyźnie czekolady, najbardziej kalorycznych frytek oraz puszystych gofrów jest oczywiście jeden z gospodarzy, Thierry Neuville. Kierowca Hyundaia potwierdził swoje ambicje podczas wczorajszego treningu, pokonując Kalle Rovanperę. Jak będzie dzisiaj? Szykuje się naprawdę epicki pojedynek na asfaltowych trasach wokół Ypres.

10:05 – Bonjour! Trzeba przyznać, to dosyć przyjemne uczucie, kiedy możemy przywitać się z Wami o relatywnie ludzkiej godzinie! Czempionat WRC przyzwyczaił nas ostatnio do naprawdę wczesnego wstawania i weekendowych, porannych tortur. Wyspani, naładowani energią, rozpoczynamy pierwszą w historii Rally and Race relację na żywo z rundy WRC!

Jakub Socha
Z motoryzacją związany od dziecka. Ponoć zanim zaczął płynnie mówić, już rozpoznawał wszystkie marki samochodów. Fan simracingu. Trenuje, aby przenieść umiejętności z symulatora na tory oraz odcinki specjalne. Najlepiej odnajduje się w roli komentatora.

NOWOŚCI

Rajd Chile 2023. Wyniki po pierwszej pętli

Załogi rywalizujące w Rajdzie Chile pokonały już trzy odcinki specjalne, z których składała się pierwsza pętla zmagań....

Bracia Lempertowie z jednakową ilością punktów przed finałem 318is Cup PL

Marcin Lempert odniósł swoje szóste zwycięstwo w sezonie 2023 318is Cup PL, które pozwoliło mu zrównać się...

Drabent odnosi kluczowe zwycięstwo w walce o tytuł WORK STUFF Super S Cup

Jerzy Drabent odniósł zwycięstwo w pierwszym wyścigu finałowej rundy WORK STUFF Super S Cup na Torze Poznań....

Zielonka wygrywa piątkowe WSMP

Jacek Zielonka zamienił pole position na zwycięstwo w przedostatniej rundzie sezonu 2023 Wyścigowych Samochodowych Mistrzostw Polski na...

Emocje od pierwszych metrów, trwa rywalizacja w Rajdzie Chile

Załogi rywalizujące w Rajdzie Chile pokonały już trzy odcinki specjalne, z których składała się pierwsza pętla zmagań....

NAJPOCZYTNIEJSZE

Paste your AdWords Remarketing code here