WRC: Smutek Lappiego, wakacje w WRC2

WRC
fot. WRC - oficjalny profil Facebook

Meldujemy się po czternastu oesach WRC Rajdu Meksyku. Tak jak wczoraj, góry Guanajuato nie biorą jeńców – Esapekka Lappi odpadł z gry po kraksie na OS11. „Dzwon” Fina spowodował, że załogi kategorii WRC2 przejechały dziś tylko kilka kilometrów. To zły obrót spraw dla Orlen Teamu – Kajetan i Maciej muszą gonić.

Za nami relatywnie krótka, „poranna” pętla sobotniego etapu Rajdu Meksyku. Krajobraz w WRC pozostaje niezmienny – szutrowe odcinki Guanajuato zbierają swoje żniwo, następna maszyna Rally1 kończy jazdę… Esapekka Lappi pożegnał się z rywalizacją po poważnej w skutkach kraksie na OS11. Jego wbicie się w słup odcisnęło też piętno na kategorii WRC2. Kajetan Kajetanowicz i Maciej Szczepaniak przejechali do tej pory raptem kilka kilometrów, co skutecznie zmniejsza szanse na biało-czerwony atak. Beneficjentem fińskiego „dzwona” jest Sebastien Ogier. Sześciokrotny triumfator meksykańskiej fiesty pędzi po siódme złoto!

fot. ewrc-results.com

Dramat lidera, przebudzenie Neuville’a

Lubimy, kiedy dzień w WRC rozpoczyna się od miłej, spokojnej przejażdżki, a my możemy wygodnie rozsiąść się w fotelu. Niestety, podobnie jak wczoraj obserwowaliśmy otwarcie rodem z najlepszego thrillera. Esapekka Lappi i Janne Ferm, dotychczasowi liderzy Rajdu Meksyku, zaprzepaścili szansę na spektakularny triumf. Finowie uderzyli w słup na około dziesiątym kilometrze próby „Ibarrilla 1”. Choć podopieczni Hyundaia wyszli z samochodu bez szwanku, sytuacja była krytyczna. Groza uszkodzenia systemów hybrydowych była naprawdę realna, a nad roztrzaskanym i20N Rally1 wisiały skwierczące od iskier kable…

Taki stan rzeczy sprawił, że nowymi, spokojnymi liderami imprezy zostali Ogier i Landais. Francuzi mogą teraz kontrolować sytuację, bezpiecznie tocząc się do mety. Objawieniem porannej pętli był Thierry Neuville. Belg wybudził się z letargu i zaatakował – wielokrotny wicemistrz świata naciskał na Elfyna Evansa. Jeśli Neuville i Wydaeghe nie wyprzedzą GR Yarisa Walijczyka, Gazoo Racing WRT czeka kolejny, bardzo cenny dla „generalki” dublet. Jak na razie Ogier i Landais mają 24,1 sekundy przewagi nad duetem Evans/Scott, i 32,8 sekundy zapasu nad Neuvillem i Wydaeghe. Kalle Rovanpera został dzisiaj daleko w tyle…

Ze względu na kraksę Lappiego, załogi WRC2 nie ruszyły do OS11, OS12 i OS13, od razu kierując się na linię startu „Las Dunas Superspecial”. Była to fatalna wiadomość dla ekipy Orlen Rally Team. Kajetanowicz i Szczepaniak mają sporą stratę do podium, muszą gonić, jeśli myślą o ostatecznym finiszu na „pudle”. Odwołanie trzech odcinków (a tak naprawdę czterech, bo organizator zrezygnował też z OS15), to istny cios. „Kajto” i Maciek zachowali czwartą lokatę, jednakże czasu na ewentualną szarżę jest już naprawdę jak na lekarstwo.

fot. wrc.com

Dramaturgii nam dziś wystarczy…

Miejmy nadzieję, iż popołudniowa pętla zakończy się bez większych kłopotów, a wszystkie załogi dojadą do parku serwisowego w dobrych nastrojach. Do rywalizacji wracamy około godziny 21:59 czasu polskiego, przed nami tylko cztery próby sportowe. Oby konstrukcje Rally2 mogły w końcu zaprezentować się w pełnej krasie, liczymy na szarżę Orlen Teamu!

Korzystając z okazji, zachęcamy Was do sprawdzenia oferty Motowizji. Po raz pierwszy w historii batalia na odcinkach Rajdowych Mistrzostw Świata i Rajdowych Mistrzostw Europy trafia na antenę rodzimej stacji telewizyjnej. Motowizja pokaże wszystkie oesy WRC i ERC 2023 – na żywo, z komentarzem ekspertów i zaproszonych do studia gości. Poza relacjami live, na kanale znajdziecie też szczegółowe zapowiedzi rajdów, podsumowania każdego z etapów, czy wywiady z zawodnikami. Po wszystkie szczegóły zapraszamy na motowizja.pl.

Klasyfikację generalną Rajdu Meksyku 2023 znajdziecie na oficjalnej stronie czempionatu. Po najgorętsze wieści z rodzimych oraz światowych oesów zapraszamy na rallyandrace.pl.