niedziela, 3 grudnia, 2023
42 numer w sklepie online, dostawa GRATIS
Strona głównaAktualnościWRC: Tanak królem miasta, "Kajto'' w czołówce

WRC: Tanak królem miasta, „Kajto” w czołówce

Wystartowaliśmy! Za nami widowiskowy, miejski prolog Rajdu Meksyku. Jak na razie liderami trzeciej rundy Mistrzostw Świata WRC 2023 są Ott Tanak i Martin Jarveoja. Kajetan Kajetanowicz i Maciej Szczepaniak plasują się na najniższym stopniu wirtualnego podium w kategorii WRC2. Najlepsze dopiero przed nami, stawka rajdu opuszcza cywilizację kierując się na kręte, szutrowe wzniesienia!

Buenos dias! Doczekaliśmy się, rywalizacja w Rajdzie Meksyku ruszyła z kopyta! Za nami widowiskowy, miejski prolog, który poprzedzi prawdziwą, szutrową batalię. Podsumowując nocne zmagania w centrum Guanajuato, „królami ulicy” zostali Ott Tanak i Martin Jarveoja. Powody do optymizmu mają również biało-czerwoni – drużyna Orlen Teamu plasuje się na trzeciej pozycji w WRC2. Nie czas jednak na świętowanie, bo choć stawka imprezy kieruje się już w okolice słodko brzmiącego „El Chocolate”, łatwiej będzie tam o… gorycz porażki.

Feta w centrum Guanajuato

Batalię w Meksyku rozpoczął dwukrotny przejazd odcinka „Street Stage GTO”. Sprinterska próba przyciągnęła mrowie kibiców, a trasa oesu wypełniła się widzami. Starsi sympatycy świata rajdów mogli przez moment poczuć się, jak w… „złotych” latach osiemdziesiątych! Zaryzykujemy stwierdzenie, iż meksykańscy fani pokazali Europie jak można się bawić…

Oba przejazdy padły łupem liderów tegorocznej „generalki”. Ott Tanak i Martin Jarveoja najpierw pokonali Kalle Rovanperę, a chwilę później wyprzedzili Esapekkę Lappiego. Tym samym Estończycy wskoczyli na szczyt tabeli, budując blisko dwie sekundy przewagi nad urzędującymi czempionami WRC. Na razie wirtualne podium uzupełniają Lappi i Ferm. Na śliskiej kostce nie doszło na szczęście do żadnych, spektakularnych wpadek, dzięki czemu mogliśmy cieszyć się wspaniałą atmosferą i… wzruszającymi symbolami. Włodarze rajdu przygotowali specjalny mural upamiętniający Kena Blocka, który na szutrowych pagórkach w Meksyku osiągnął swój najlepszy wynik w krótkiej przygodzie z WRC (2013, 7. miejsce).

W grupie WRC2 byliśmy świadkami fińskiej dominacji. Emil Lindholm i Reeta Hamalainen wygrali oba przejazdy, pokonując Gusa Greensmitha o przeszło dwie sekundy. Na trzecim miejscu znajdują się Kajetan Kajetanowicz i Maciej Szczepaniak. Podopieczni Orlen Teamu zanotowali odpowiednio trzeci i czwarty czas. Biorąc pod uwagę wszystkie konstrukcje z grupy R5/Rally2, od Polaków szybszy jest też Nikolay Gryazin, jednak Rosjanin nie został zgłoszony do punktowania w klasie. Daniel Chwist i Kamil Heller zajmują ostatnie miejsce. Załoga Skody Fabii Rally2 evo z numerem #27 traci do Lindholma około trzynaście sekund.

fot. wrc.com

Zjeżdżamy na szuter!

Prawdziwe ściganie rozpocznie się około 15:48 czasu polskiego. Uczestnicy trzeciej rundy Rajdowych Mistrzostw Świata zjeżdżają na luźną nawierzchnię, i udają się w kierunku gór Guanajuato. Ozdobą dnia będzie sprawdzian „El Chocolate”. Według legend, to właśnie w okolicznej wiosce ludzkość odkryła… czekoladę, zaś miejscowe zwyczaje obróbki nasion kakaowca przejęli od nich Majowie i Aztekowie. Jesteście gotowi? To czas… zacząć fiestę!

Korzystając z okazji, zachęcamy Was do sprawdzenia oferty Motowizji. Po raz pierwszy w historii batalia na odcinkach Rajdowych Mistrzostw Świata i Rajdowych Mistrzostw Europy trafia na antenę rodzimej stacji telewizyjnej. Motowizja pokaże wszystkie oesy WRC i ERC 2023 – na żywo, z komentarzem ekspertów i zaproszonych do studia gości. Poza relacjami live, na kanale znajdziecie też szczegółowe zapowiedzi rajdów, podsumowania każdego z etapów, czy wywiady z zawodnikami. Po wszystkie szczegóły zapraszamy na motowizja.pl.

Klasyfikację generalną Rajdu Meksyku 2023 znajdziecie na oficjalnej stronie czempionatu. Po najgorętsze wieści z rodzimych oraz światowych oesów zapraszamy na rallyandrace.pl.

Jakub Socha
Jakub Socha
Z motoryzacją związany od dziecka. Ponoć zanim zaczął płynnie mówić, już rozpoznawał wszystkie marki samochodów. Fan simracingu. Trenuje, aby przenieść umiejętności z symulatora na tory oraz odcinki specjalne. Najlepiej odnajduje się w roli komentatora.

NOWOŚCI

Rally Monza 2023 – video

Rally Monza 2023 Włochy
Monza Rally 2023 to ostatnia, finałowa runda "Campionato Italiano Assoluto Rally Sparco" czyli Rajdowych Mistrzostw Włoch.Trasa w...

Pražský Rallysprint 2023 – action video

Pražský Rallysprint 2023! Temat naszej, rodzimej Barbórki będzie na ustach wszystkich jeszcze przez kilka dni, ale zobaczcie...

Marczyk i Gospodarczyk wygrywają Kryterium Asów!

Marczyk
Mikołaj Marczyk i Szymon Gospodarczyk dopięli swego! Podopieczni Orlen Teamu zatriumfowali w tegorocznej edycji Kryterium Asów na...

5 godzin prac społecznych za przewinienia na Barbórce

Barbórka
Łukasz Nagraba i Grzegorz Gołda zostali ukarani dość nietypową karą za przewinienia na "dojazdówce'' między OS6 oraz...

Marczyk i Gospodarczyk wygrywają 61. Rajd Barbórka

Mikołaj Marczyk i Szymon Gospodarczyk drugi rok z rzędu zwyciężyli w Rajdzie Barbórka. Załoga Škody Fabii RS...

NAJPOCZYTNIEJSZE