WRC: Tanak królem miasta, „Kajto” w czołówce

WRC
fot. WRC - oficjalny profil Facebook

Wystartowaliśmy! Za nami widowiskowy, miejski prolog Rajdu Meksyku. Jak na razie liderami trzeciej rundy Mistrzostw Świata WRC 2023 są Ott Tanak i Martin Jarveoja. Kajetan Kajetanowicz i Maciej Szczepaniak plasują się na najniższym stopniu wirtualnego podium w kategorii WRC2. Najlepsze dopiero przed nami, stawka rajdu opuszcza cywilizację kierując się na kręte, szutrowe wzniesienia!

Buenos dias! Doczekaliśmy się, rywalizacja w Rajdzie Meksyku ruszyła z kopyta! Za nami widowiskowy, miejski prolog, który poprzedzi prawdziwą, szutrową batalię. Podsumowując nocne zmagania w centrum Guanajuato, „królami ulicy” zostali Ott Tanak i Martin Jarveoja. Powody do optymizmu mają również biało-czerwoni – drużyna Orlen Teamu plasuje się na trzeciej pozycji w WRC2. Nie czas jednak na świętowanie, bo choć stawka imprezy kieruje się już w okolice słodko brzmiącego „El Chocolate”, łatwiej będzie tam o… gorycz porażki.

Feta w centrum Guanajuato

Batalię w Meksyku rozpoczął dwukrotny przejazd odcinka „Street Stage GTO”. Sprinterska próba przyciągnęła mrowie kibiców, a trasa oesu wypełniła się widzami. Starsi sympatycy świata rajdów mogli przez moment poczuć się, jak w… „złotych” latach osiemdziesiątych! Zaryzykujemy stwierdzenie, iż meksykańscy fani pokazali Europie jak można się bawić…

Oba przejazdy padły łupem liderów tegorocznej „generalki”. Ott Tanak i Martin Jarveoja najpierw pokonali Kalle Rovanperę, a chwilę później wyprzedzili Esapekkę Lappiego. Tym samym Estończycy wskoczyli na szczyt tabeli, budując blisko dwie sekundy przewagi nad urzędującymi czempionami WRC. Na razie wirtualne podium uzupełniają Lappi i Ferm. Na śliskiej kostce nie doszło na szczęście do żadnych, spektakularnych wpadek, dzięki czemu mogliśmy cieszyć się wspaniałą atmosferą i… wzruszającymi symbolami. Włodarze rajdu przygotowali specjalny mural upamiętniający Kena Blocka, który na szutrowych pagórkach w Meksyku osiągnął swój najlepszy wynik w krótkiej przygodzie z WRC (2013, 7. miejsce).

W grupie WRC2 byliśmy świadkami fińskiej dominacji. Emil Lindholm i Reeta Hamalainen wygrali oba przejazdy, pokonując Gusa Greensmitha o przeszło dwie sekundy. Na trzecim miejscu znajdują się Kajetan Kajetanowicz i Maciej Szczepaniak. Podopieczni Orlen Teamu zanotowali odpowiednio trzeci i czwarty czas. Biorąc pod uwagę wszystkie konstrukcje z grupy R5/Rally2, od Polaków szybszy jest też Nikolay Gryazin, jednak Rosjanin nie został zgłoszony do punktowania w klasie. Daniel Chwist i Kamil Heller zajmują ostatnie miejsce. Załoga Skody Fabii Rally2 evo z numerem #27 traci do Lindholma około trzynaście sekund.

fot. wrc.com

Zjeżdżamy na szuter!

Prawdziwe ściganie rozpocznie się około 15:48 czasu polskiego. Uczestnicy trzeciej rundy Rajdowych Mistrzostw Świata zjeżdżają na luźną nawierzchnię, i udają się w kierunku gór Guanajuato. Ozdobą dnia będzie sprawdzian „El Chocolate”. Według legend, to właśnie w okolicznej wiosce ludzkość odkryła… czekoladę, zaś miejscowe zwyczaje obróbki nasion kakaowca przejęli od nich Majowie i Aztekowie. Jesteście gotowi? To czas… zacząć fiestę!

Korzystając z okazji, zachęcamy Was do sprawdzenia oferty Motowizji. Po raz pierwszy w historii batalia na odcinkach Rajdowych Mistrzostw Świata i Rajdowych Mistrzostw Europy trafia na antenę rodzimej stacji telewizyjnej. Motowizja pokaże wszystkie oesy WRC i ERC 2023 – na żywo, z komentarzem ekspertów i zaproszonych do studia gości. Poza relacjami live, na kanale znajdziecie też szczegółowe zapowiedzi rajdów, podsumowania każdego z etapów, czy wywiady z zawodnikami. Po wszystkie szczegóły zapraszamy na motowizja.pl.

Klasyfikację generalną Rajdu Meksyku 2023 znajdziecie na oficjalnej stronie czempionatu. Po najgorętsze wieści z rodzimych oraz światowych oesów zapraszamy na rallyandrace.pl.