wtorek, 7 grudnia, 2021
0,00 PLN

Brak produktów w koszyku.

Strona głównaRajdyWstępny kalendarz RSMP 2022

Wstępny kalendarz RSMP 2022

Aż dziewięć imprez w kalendarzu, trzy rundy na szutrze, dwa wyjazdy za granicę i dodatkowa klasyfikacja dla najszybszych na asfalcie i luźnej nawierzchni – tak w skrócie prezentuje się projekt harmonogramu Rajdowych Mistrzostw Polski 2022.

Na dzisiejszej Gali Zakończenia Sezonu Sportu Samochodowego, poza mistrzowskimi pucharami oraz uroczystym podsumowaniem tegorocznych kampanii, poznaliśmy również szkic harmonogramów najważniejszych turniejów w kraju. Prawdziwą sensacją jest nieoficjalny terminarz Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Polski. Jeśli PZM zaakceptuje wstępny kalendarz, w przyszłym roku czeka nas aż 9 emocjonujących rund. Poza klasyfikacją generalną i tabelami odpowiednich, rajdowych klas, wyłoniony zostanie również mistrz rund asfaltowych oraz mistrz jazdy na szutrze. Powrócą też kultowe rajdy sprzed lat.

fot. Adrian Chwietczuk – oficjalny profil Facebook

Czekamy na wiosnę!

Według zaproponowanego planu kampanię 2022 rozpoczniemy z początkiem kwietnia na wymagających i wyboistych odcinkach Rajdu Nadwiślańskiego. Pod koniec miesiąca zawitamy na kultowych, dolnośląskich oesach Rajdu Świdnickiego-Krause. Pierwszym zaskoczeniem w kalendarzu będzie majowy Rajd Podlaski, premierowa, szutrowa eliminacja. Sukces tegorocznej rundy okręgowej oraz kapitalnej walki Chwietczuka i Grzyba sprawił, że 41. edycja tej imprezy stanie się trzecią rundą czempionatu. Mechanicy nie będą musieli zmieniać szutrowych ustawień rajdówek, po miesiącu przerwy odbędzie się największe wydarzenie całego sezonu, 78. Rajd Polski. Początek sezonu urlopowego oznaczać będzie wizytę na Litwie i kolejne zmagania w Kielmach w ramach Rajdu Żmudzi.

Po trzech rundach na luźnej nawierzchni stawka RSMP powróci ostatecznie na asfalt w ramach Rajdu Rzeszowskiego. Do kalendarza mistrzostw powraca również smutny w tym roku Rajd Śląska. Kolejnym zaskoczeniem będzie Rajd Wisły, rozgrywany na przełomie września i października. Kilka tygodni później przeniesiemy się na drugą stronę Tatr. Podobnie jak w tym roku, sezon zwieńczy finał w malowniczej Słowacji – Rajd Koszyc. Eliminacje w ramach HRSMP odbędą się na wszystkich, sześciu asfaltowych rundach cyklu.

Aż chciałoby się dodać, że brakuje nam chociaż jednej, typowo zimowej odsłony czempionatu. Odpowiedzią byłby naturalnie wielki powrót legendy –  Rajdu Dolnośląskiego.

fot. Maciej Niechwiadowicz

Pierwsze wątpliwości…

Zaprezentowany harmonogram należy wciąż traktować w charakterze pomysłu. Gotowy kalendarz rajdowych mistrzostw Polski 2022 poznamy zapewnie w grudniu, tuż po obradach Głównej Komisji Sportu Samochodowego PZM. Nie mniej jednak, ogłoszony dziś „kręgosłup” wywołał mieszane uczucia. Dla kibiców i sympatyków rodzimego świata rajdowego przyszły rok będzie prawdziwą, motorsportową fiestą. Dawno bowiem nie byliśmy świadkami tak bogatego sezonu. Zupełnie inne wrażenia mogą mieć sami zawodnicy. Ostatnie dwa lata, zwłaszcza ze względu na trwającą pandemię, mocno odbiły się na kwestiach sponsorskich i budżetowych. Dziewięć zróżnicowanych rund i dwa wyjazdy za granicę mogą spowodować, że nie wszyscy udźwigną finansowy ciężar pełnej kampanii…

Poza wstępnym kalendarzem RSMP i jego historycznego odpowiednika, poznaliśmy również pierwsze plany na przyszłoroczne wyścigi górskie, WSMP w Poznaniu i sezon rallycrossowy. Retransmisja uroczystego zakończenia sezonu 2022 dostępna jest na profilu Facebook PZM.

Jakub Socha
Z motoryzacją związany od dziecka. Ponoć zanim zaczął płynnie mówić, już rozpoznawał wszystkie marki samochodów podczas spacerów w wózku. Fan simracingu. Trenuje, aby spełnić marzenia i przenieść umiejętności z symulatora na tory i oesy. Kontakt: jakub.socha@rallyandrace.pl

RALLY AND RACE NA INSTARGRAMIE

NOWOŚCI

Fiat Panda 1 by M-Sport – 300KM

Fiat Panda 1 generacji przygotowany przez M-SPORT. Panda posiada silnik 1.6-litre Ford EcoBoost o mocy 300 KM...

Niespodzianka Rajdu Barbórka – Michał Ratajczyk

Przejazdy załogi Michał Ratajczyk i Jędrzej Szcześniak to zaskoczenie i nie mała sensacja bardzo dobrej formy podczas...

Moto-Mikołaj Rzeszów 2021 – video

Moto Mikołaj Rzeszów 2021
Moto-Mikołaj organizowany przez Automobilklub Rzeszowski odbył się w tym roku 5 grudnia. Impreza odbyła się w formie...

Andrea Adamo kończy współpracę z Hyundai Motorsport

Andrea Adamo
Andrea Adamo ze skutkiem natychmiastowym przestaje pełnić funkcję szefa sportowego Hyundaia. Poinformował o tym oficjalnie Hyundai Motorsport....

Toyota Yaris GR Sport, czyli wersja poprawiona już w Europie

Toyota zaprezentowała nowego Yarisa GR Sport. Nowe auto wzbogaca linię modelową GR Sport w Europie, ale niestety...

NAJPOCZYTNIEJSZE