wtorek, 21 września, 2021
0,00 PLN

Brak produktów w koszyku.

Strona głównaAktualnościWyścig górski Limanowa wraca do kalendarza FIA

Wyścig górski Limanowa wraca do kalendarza FIA

W zeszłym roku pandemia koronawirusa pokrzyżowała plany organizatorom z Limanowej. Jednak  po rocznej przerwie, wyścig górski Limanowa i słynna Przełęcz pod Ostrą wraca do serii Mistrzostw Europy FIA w Wyścigach Górskich – oto pierwsze szczegóły dotyczące tegorocznych zawodów.

12 Hill Climb Limanowa po raz kolejny będzie wielkim świętem polskiego i europejskiego motorsportu. W rozgrywanych na liczącej 5493 metry trasie zawodach znów pojawią się najszybsi kierowcy starego kontynentu ( w wyścigach górskich nie są rozgrywane mistrzostwa świata), walczący o punkty w 9 Rundzie FIA EHC – Mistrzostwach Europy FIA w Wyścigach Górskich. Międzynarodowym zmaganiom towarzyszyć będą dwie rundy ( 7 i 8) Górskich Samochodowych Mistrzostw Polski.

Mistrzostwa Europy w wyścigach górskich są najstarszym wyścigowym serialem, rozgrywanym od lat 30 – tych XX w. W pierwszej edycji mistrzostw, w 1930 r. w kategorii aut wyścigowych zwyciężył Hans Stuck (DEU Austro- Daimler) zaś wśród aut dziś nazywanych produkcyjnymi najszybciej jeździł gwiazdor wyścigów torowych, Rudolf Carracciola (DEU, Mercedes Benz).

Wyścig górski Limanowa – historia

Rozgrywany od 2009 wyścig w Limanowej awansował do elitarnego grona imprez zaliczanych do FIA EHC w 2014 r, na najwyższym stopniu podium stanął wtedy Miloš Beneš (CZE). W 2018 rekord trasy pobił wielokrotny Mistrz Europy Christian Merli ( ITA), którego czas przejazdu: 1:51,398 i średnia prędkość. 178 km/h są obowiązującymi do dziś rekordami.

Limanowska trasa to arena pojedynków najszybszych Europejczyków jeżdżących tzw. bolidami: Merlego i Simone Faggioli (ITA), za ich plecami toczą się zmagania kierowców aut z nadwoziem zamkniętym.

Podczas zawodów w 2019, w Kat. 2 ( bolidy) zwyciężył Faggioli, za nim uplasowali się Merli – obaj z równym dorobkiem punktów zakończyli sezon z tytułami Mistrza Europy oraz Christoph Lampert ( AUT), który zakończył sezon z brązowym medalem. W Kat. 1 ( samochody z nadwoziem zamkniętym) tryumfował Jan Miloň ( SVK, II Wicemistrz Europy), wyprzedzając Konrada Bielę ( POL) i Antonino Migliuolo ( ITA, wicemistrz Europy). W 2020 z powodu pandemii zarówno mistrzostwa ( FIA EHC) jak i puchar (FIA IHC) Europy, ze względu na pandemię nie odbyły się.

Wyścig górski Limanowa – dobrze oceniany przez FIA

Co roku w ocenach FIA, rozgrywane w Małopolsce, organizowane przez Auto Moto Klub Limanowa zawody są bardzo wysoko oceniane przez Światową Federację Samochodową FIA, wyścig lokuje się w pierwszej trójce najlepszych imprez w kolejnych sezonach.

Podczas wyścigowego weekendu wokół trasy pojawia się nawet 20 tys. kibiców. Mają możność bezpośredniego kibicowania zawodnikom i śledzenia wyników on – line w swoich telefonach komórkowych. Dla tych, którzy do Limanowej przyjechać nie mogli, pocieszeniem mogą być relacje na żywo w internecie czy telewizji ogólnopolskiej i regionalnej.

Zgodnie z misją FIA i Polskiego Związku Motorowego, organizatorzy zawodów kładą ogromny nacisk nie tylko na bezpieczne kibicowanie, ale także edukację kibiców związaną z bezpieczeństwem ruchu drogowego .Limanowski klub stale prowadzi wśród młodzieży akcje edukacyjne, związane z bezpieczeństwem ruchu drogowego (BRD). W liście przesłanym do Auto Moto Klubu Limanowa wspomina o tym Minister Infrastruktury, Andrzej Adamczyk, który objął patronat honorowy nad wyścigiem, a na czele Komitetu Honorowego stanął Prezes Polskiego Związku Motorowego Michał Sikora (POL), Dyrektorem zawodów jest Bogdan Pałka (POL) zaś Zespołem Sędziów Sportowych kierować będzie Ludek Kopecky (CZE).

12. Hill Climb Limanowa rozpocznie się w piątek 23 lipca od Odbioru Administracyjnego i Badania Kontrolnego, które zostaną przeprowadzone w Limanowej. Sobotnie ( 24.07) zawody – 7 Runda GSMP ( dla kierowców klasyfikowanych w Mistrzostwach Europy będą to podjazdy treningowe) rozpoczną się o godz. 9:00, w niedzielę 25.07 od godz. 9:00 rozgrywana będzie 8 Runda GSMP zaś o godz. 11:30 rozpoczną się podjazdy wyścigowe 9 Rundy FIA EHC.

Szczegóły dotyczące wyścigu znaleźć można na oficjalnej stronie zawodów: www.wysciggorski.pl.

redakcjahttp://rallyandrace.pl
Profil redakcyjny dla artykułów stworzonych przez kilku naszych redaktorów.

RALLY AND RACE NA INSTARGRAMIE

NOWOŚCI

Rajd Azorów – debiut rodem z marzeń

55 Rajd Azorów, impreza rozgrywana na wyspie São Miguel, pośrodku Oceanu Atlantyckiego to jeden z najbardziej...

Rotax Max Challenge Poland po raz szósty w Toruniu

W miniony weekend na torze Awix Racing w Toruniu zakończyła się szósta odsłona serii pucharowej Rotax Max...

Szombierki Rally Cup 2 runda – video

Szombierki Rally Cup 2021
2 runda Szombierki Rally Cup odbyła się 19.09.2021. Sprawdźcie video z tej imprezy, na którym ekipa JVHD...

Świetna obsada w klasach markowych i samotny SuperCar

5 runda Mistrzostw Polski Rallycross to powrót na Autodrom Słomczyn. Po Sosnovej i dwóch rundach na nowym...

5 Rajdowy Ustroń 2021 – Rajdowe Kryterium Ustronia

Rajdowe Kryterium Ustronia o Puchar Kajetana Kajetanowicza + prolog

NAJPOCZYTNIEJSZE