niedziela, 23 stycznia, 2022
0,00 PLN

Brak produktów w koszyku.

Strona głównaAktualnościWyścig zbrojeń przed startem w Belgii

Wyścig zbrojeń przed startem w Belgii

Startuje Ypres Rally Belgium! Okazuje się, że w tym przypadku kierowcy szukali przewagi nie tylko w ustawieniach samochodów, ale i w doborze… doradców.

Ósma runda rajdowych mistrzostw świata rozpocznie się już za kilka godzin. Zespoły dopinają właśnie ostatnie szczegóły i przygotowują się do porannego odcinka testowego Langemark. Belgia debiutuje w roli gospodarza czempionatu WRC a zdecydowana większość stawki nie miała nigdy okazji, by mierzyć się z wyzwaniami tych tras. Dlatego każdy dodatkowy kilometr i możliwość zapoznania się z trasą są tutaj na wagę złota.

Niektórzy poszli o krok dalej i zaprosili do swoich serwisów innych kierowców, którzy rywalizowali i zwyciężali na tych wymagających oesach. Gościem Guusa Greensmith’a z M-Sportu jest Patrick Snijers – czterokrotny zwycięzca rajdu Ypres. Na podobne wsparcie zdecydował się również lider generalki, Sebastien Ogier. Jego wybór jest dość zaskakujący.

fot. wrc.com

Francuzi trzymają się razem

Ogier ma w swoim zespole Simona Jean-Josepha, eksperta od zmagań szutrowych. Jean-Joseph startował też trzykrotnie w poprzednich edycjach imprezy, kiedy była ona rundą mistrzostw Europy. Sebastien postawił jednak na swojego krajana, Stéphana Lefebvre.

Lefebvre ma doświadczenie w rywalizacji w Belgii. Ścigał się w rejonie toru Spa, gdzie stawka rajdu zawita w ostatni dzień imprezy. Miał też trzy możliwości startu w Ypres. Kilka lat temu był nawet bliski zwycięstwa, ale ostatecznie wycofał się ze względu na awarię skrzyni biegów w jego Citroenie DS3 R5. Jedynie 2014 rok był pasmem sukcesów w jego karierze. Został wtedy mistrzem świata WRC3 i triumfował w WRC junior i ERC junior.

Stephane jest ze mną w trakcie całego rajdu. Przekazuje mi swoje wskazówki i porady, ma doświadczenie i wiedzę jak radzić sobie na tych drogach. To mocno pomaga mnie i Simonowi Jean-Josephowi. Ja niestety nie mam żadnego doświadczenia z tej imprezy, dlatego Simon i Stephane starają się wspólnie przygotować jak najwięcej informacji„. – skomentował Ogier.

Siedmiokrotny mistrz świata dodał, że zdobyta wiedza znacznie pomoże mu na pierwszym etapie imprezy, zwłaszcza przy śliskich zakrętach. Francuz stwierdził też, że nie będzie na siłę forsował tempa i podejdzie do rajdu rozważnie.

fot. Stéphane Lefebvre – oficjalny profil Facebook

Teraz albo nigdy!

Przed nami naprawdę emocjonujący weekend. Sebastien Ogier powalczy o kolejne wysokie lokaty i umocnienie swojej pozycji lidera. Dla jego największych rywali to ostatni dzwonek do zwiększenia wysiłku, Francuz odskoczył już na 37 punktów. Jeśli obrońca tytułu stanie na najwyższym stopniu podium w Ypres, szansa na zdetronizowanie go będzie mizerna. Zapraszamy Was do sprawdzenia naszej obszernej zapowiedzi tej imprezy, znajdziecie w niej dokładny opis tras, harmonogram i kilka ciekawostek o krętych, belgijskich trasach.

Wszystkie wyniki na żywo, ciekawostki i aktualności z Belgii dostępne są na oficjalnej stronie WRC. Poniżej mała zapowiedź wideo tego, co czeka nas w najbliższych dniach.

Jakub Socha
Z motoryzacją związany od dziecka. Ponoć zanim zaczął płynnie mówić, już rozpoznawał wszystkie marki samochodów podczas spacerów w wózku. Fan simracingu. Trenuje, aby spełnić marzenia i przenieść umiejętności z symulatora na tory i oesy. Kontakt: jakub.socha@rallyandrace.pl

RALLY AND RACE NA INSTARGRAMIE

NOWOŚCI

Dramat Ogiera, Loeb królem Monte-Carlo!

Co to był za początek sezonu! Gdy wydawało się, że Sebastien Ogier pewnie pędzi po pierwszy triumf...

DARVIT 9 Walimska Zimówka – wyniki on-line

Walimska Zimówka 2022
DARVIT 9 Walimska Zimówka przebiega w warunkach zimowych! Śledźcie wyniki on-line! Po 3 odcinkach nasza redakcyjna załoga...

SuperOES Tor Kielce – 1 runda – wyniki i on-board

1 SuperOES 2022
SuperOES na Torze Kielce wszedł w sezon 2022 zimowo, z 80 ostatecznie sklasyfikowanymi uczestnikami i jak to...

Polak wygrywa w Abu Zabi

Roman Ziemian był częścią pięcioosobowej załogi, która sięgnęła po zwycięstwo w 6-godzinnym wyścigu w Abu Zabi, za...

Filmowe podsumowanie 2021 roku załogi Rally and Race i… nasze plany, nie tylko rajdowe

Zapraszamy na filmowe podsumowanie rajdowego sezony 2021 w wykonaniu naszego redakcyjnego Subaru z naczelnym za kierownicą. Niestety,...

NAJPOCZYTNIEJSZE