niedziela, 28 maja, 2023
Strona głównaAktualnościWyścigowe bolidy po roku wracają na Podkarpacie - GSMP Prządki

Wyścigowe bolidy po roku wracają na Podkarpacie – GSMP Prządki

Aż 15 bolidów klasyfikowanych w Kategorii 2 (pojazdy z nadwoziem otwartym) będą mogli obejrzeć kibice podczas rozpoczynającego się w piątek jubileuszowego, 20-tego ORLEN Wyścigu Górskiego Prządki. Do odbywających się na terenie Galerii Handlowej VIVO! w Krośnie Odbioru Administracyjnego  i Badania Kontrolnego pojazdów powinno zgłosić się aż 85 kierowców, w tym 22 mistrzów i wicemistrzów Polski w wyścigach górskich w sezonie 2022. W FIA EHC klasyfikowanych będzie 37 zawodników.

Pierwszy samochodowy wyścig górski  na trasie Korczyna – Czarnorzeki rozegrano w 2004 r. Na starcie pojawiło się wtedy 44 zawodników, wśród nich m.in.  startujący także w tym roku Sebastian Fołta (wówczas Peugeot 205, w tym sezonie bolid Lola T 96/50) Roman Baran (Peugeot 205, obecnie Mitsubishi Lancer), Szymon Piękoś (Ford Fiesta, obecnie Mitsubishi Lancer) czy  Janusz Jania (Alfa Romeo 156, obecnie Honda Integra). W obu rundach  GSMP zwyciężył wtedy  Jarosław Hebzda, jeżdżący Mitsubishi Lancerem EVO 7.  

Tegoroczny wyścig, będący  m.in. pierwsza Rundą Międzynarodowego Pucharu FIA w Wyścigach Górskich I FIA IHC) , 1 i 2 Rundą Górskich Samochodowych Mistrzostw Polski ( GSMP), GSMP Hist.,  rundami FIA CEZ ( Mistrzostwa FIA Strefy  Europy  Centralnej) i FIA CEZ Hist. czy Mistrzostw Słowacji, zgromadzi zawodników z Polski, Chorwacji, Czech, Francji, Słowacji, Szwajcarii i Włoch. Do rozgrywanej w górach rundy wyścigów torowych Maluch Trophy zgłosiło się 9 kierowców. Do zawodów zgłosiła się jedna kobieta – Anna Ambruz ze Słowacji, startująca bolidem Tatuus PY012.

Trasa wyścigu, którego sponsorem głównym  jest PKN ORLEN, liczy 3820 metrów, rozpoczyna się na Rynku w Korczynie a kończy w miejscowości Czarnorzeki, nieopodal Rezerwatu Prządki. Zawody odbywają się na drodze wojewódzkiej 991, która  będzie zamknięta na odcinku Korczyna – Węglówka w sobotę 6.05  i niedzielę 7.05 w godzinach 7:00 – 20:00.

Proponowane objazdy:

1. Objazd z Krosna w kierunku Rzeszowa

Początek objazdu w Krośnie – skrzyżowanie ul. Korczyńskiej z ul. Stapińskiego. dalej:

– ul. Stapińskiego, Wisze i Żeromskiego,

– droga powiatowa nr 1967R do Krościenka Wyżnego

– droga powiatowa nr 1973R do Iskrzyni do skrzyżowania z drogą krajową nr 19

– droga krajowa nr 19 do Rzeszowa

dla ruchu lokalnego dopuszcza się objazd z Korczyny drogą powiatową nr 1965R

lub 1966R przez Kombornię do skrzyżowania z drogą krajową nr 19

2. Objazd z Lutczy w kierunku Krosna

Początek objazdu w miejscowości Lutcza – skrzyżowanie drogi wojewódzkiej nr 989
z drogą wojewódzką nr 991.

dalej:

– droga wojewódzką nr 989 przez Żyznów i Godową do Obwodnicy Strzyżowa,

– droga wojewódzką nr 988 (Obwodnicą Strzyżowa) ze Strzyżowa do Twierdzy, przez Wiśniową i Frysztak

– drogą wojewódzka nr 990 z Twierdzy przez Wojaszówkę do Krosna

Trasa wyścigu, którego sponsorem głównym  jest PKN ORLEN, liczy 3820 metrów, rozpoczyna się na Rynku w Korczynie a kończy w miejscowości Czarnorzeki, nieopodal Rezerwatu Prządki.

W sobotę 6 maja rozegrana zostanie 1 Runda GSMP i 4 Runda MMSR PAV, dla kierowców klasyfikowanych w FIA IHC i FIA CEZ będzie to dzień podjazdów treningowych. W tym dniu kibice zobaczą kierowców podczas czterech podjazdów, które rozpoczną się o godz. 9:30.

Niedziela 7 maja to dzień wielkiego ścigania. Oprócz kolejnych  rund zawodów krajowych, przeprowadzone zostaną podjazdy wyścigowe klasyfikacji międzynarodowych. 

Szczegółowe informacje dotyczące wyścigu (łącznie z mapką proponowanych objazdów) znaleźć można na stronie www.wyscigprzadki.pl . Tam także śledzić będzie można wyniki na żywo (także na www.wyniki.online.pl), zaś na profilu w Facebook Automobilklubu Małopolskiego Krosno i wyścigu śledzić będzie można także filmową  relację live z wyścigu.

redakcjahttp://rallyandrace.pl
Profil redakcyjny dla artykułów stworzonych przez kilku naszych redaktorów.

RALLY AND RACE NA INSTARGRAMIE

NOWOŚCI

Marcinkiewicz i Zentner wygrywają wyścig długodystansowy

Maciej Marcinkiewicz i Adam Zentner przebili się z końca stawki, aby zwyciężyć w pierwszej rundzie sezonu 2023...

Ostałowski i Korpuliński prowadzą po kwalifikacjach w Słomczynie

Dzisiejsze kwalifikacje wyłoniły pierwszych liderów Driftingowych Mistrzostw Polski. Na lekko zmodyfikowanej trasie panowały idealne warunki do jazdy....

Verstappen rzutem na taśmę wygrywa genialne kwalifikacje do Grand Prix Monako

Max Verstappen
Max Verstappen zdobył swoje pierwsze pole position do niedzielnego Grand Prix Monako. Holender w trzymających w napięciu...

Miękoś wygrywa pierwszą rundę WSMP

Mariusz Miękoś odniósł zwycięstwo w pierwszym wyścigu sezonu 2023 Wyścigowych Samochodowych Polski na Torze Poznań. Kierowca GT3...

Były mistrz wygrywa na inaugurację 318is Cup PL

Mistrz pucharu 318is Cup PL z 2020 roku Marcin Lempert odniósł zwycięstwo w pierwszym wyścigu sezonu 2023,...

NAJPOCZYTNIEJSZE

Paste your AdWords Remarketing code here