Wyścigowe bolidy po roku wracają na Podkarpacie – GSMP Prządki

fot. Agnieszka Wołkowicz

Aż 15 bolidów klasyfikowanych w Kategorii 2 (pojazdy z nadwoziem otwartym) będą mogli obejrzeć kibice podczas rozpoczynającego się w piątek jubileuszowego, 20-tego ORLEN Wyścigu Górskiego Prządki. Do odbywających się na terenie Galerii Handlowej VIVO! w Krośnie Odbioru Administracyjnego  i Badania Kontrolnego pojazdów powinno zgłosić się aż 85 kierowców, w tym 22 mistrzów i wicemistrzów Polski w wyścigach górskich w sezonie 2022. W FIA EHC klasyfikowanych będzie 37 zawodników.

Pierwszy samochodowy wyścig górski  na trasie Korczyna – Czarnorzeki rozegrano w 2004 r. Na starcie pojawiło się wtedy 44 zawodników, wśród nich m.in.  startujący także w tym roku Sebastian Fołta (wówczas Peugeot 205, w tym sezonie bolid Lola T 96/50) Roman Baran (Peugeot 205, obecnie Mitsubishi Lancer), Szymon Piękoś (Ford Fiesta, obecnie Mitsubishi Lancer) czy  Janusz Jania (Alfa Romeo 156, obecnie Honda Integra). W obu rundach  GSMP zwyciężył wtedy  Jarosław Hebzda, jeżdżący Mitsubishi Lancerem EVO 7.  

Tegoroczny wyścig, będący  m.in. pierwsza Rundą Międzynarodowego Pucharu FIA w Wyścigach Górskich I FIA IHC) , 1 i 2 Rundą Górskich Samochodowych Mistrzostw Polski ( GSMP), GSMP Hist.,  rundami FIA CEZ ( Mistrzostwa FIA Strefy  Europy  Centralnej) i FIA CEZ Hist. czy Mistrzostw Słowacji, zgromadzi zawodników z Polski, Chorwacji, Czech, Francji, Słowacji, Szwajcarii i Włoch. Do rozgrywanej w górach rundy wyścigów torowych Maluch Trophy zgłosiło się 9 kierowców. Do zawodów zgłosiła się jedna kobieta – Anna Ambruz ze Słowacji, startująca bolidem Tatuus PY012.

Trasa wyścigu, którego sponsorem głównym  jest PKN ORLEN, liczy 3820 metrów, rozpoczyna się na Rynku w Korczynie a kończy w miejscowości Czarnorzeki, nieopodal Rezerwatu Prządki. Zawody odbywają się na drodze wojewódzkiej 991, która  będzie zamknięta na odcinku Korczyna – Węglówka w sobotę 6.05  i niedzielę 7.05 w godzinach 7:00 – 20:00.

Proponowane objazdy:

1. Objazd z Krosna w kierunku Rzeszowa

Początek objazdu w Krośnie – skrzyżowanie ul. Korczyńskiej z ul. Stapińskiego. dalej:

– ul. Stapińskiego, Wisze i Żeromskiego,

– droga powiatowa nr 1967R do Krościenka Wyżnego

– droga powiatowa nr 1973R do Iskrzyni do skrzyżowania z drogą krajową nr 19

– droga krajowa nr 19 do Rzeszowa

dla ruchu lokalnego dopuszcza się objazd z Korczyny drogą powiatową nr 1965R

lub 1966R przez Kombornię do skrzyżowania z drogą krajową nr 19

2. Objazd z Lutczy w kierunku Krosna

Początek objazdu w miejscowości Lutcza – skrzyżowanie drogi wojewódzkiej nr 989
z drogą wojewódzką nr 991.

dalej:

– droga wojewódzką nr 989 przez Żyznów i Godową do Obwodnicy Strzyżowa,

– droga wojewódzką nr 988 (Obwodnicą Strzyżowa) ze Strzyżowa do Twierdzy, przez Wiśniową i Frysztak

– drogą wojewódzka nr 990 z Twierdzy przez Wojaszówkę do Krosna

Trasa wyścigu, którego sponsorem głównym  jest PKN ORLEN, liczy 3820 metrów, rozpoczyna się na Rynku w Korczynie a kończy w miejscowości Czarnorzeki, nieopodal Rezerwatu Prządki.

W sobotę 6 maja rozegrana zostanie 1 Runda GSMP i 4 Runda MMSR PAV, dla kierowców klasyfikowanych w FIA IHC i FIA CEZ będzie to dzień podjazdów treningowych. W tym dniu kibice zobaczą kierowców podczas czterech podjazdów, które rozpoczną się o godz. 9:30.

Niedziela 7 maja to dzień wielkiego ścigania. Oprócz kolejnych  rund zawodów krajowych, przeprowadzone zostaną podjazdy wyścigowe klasyfikacji międzynarodowych. 

Szczegółowe informacje dotyczące wyścigu (łącznie z mapką proponowanych objazdów) znaleźć można na stronie www.wyscigprzadki.pl . Tam także śledzić będzie można wyniki na żywo (także na www.wyniki.online.pl), zaś na profilu w Facebook Automobilklubu Małopolskiego Krosno i wyścigu śledzić będzie można także filmową  relację live z wyścigu.