wtorek, 3 sierpnia, 2021
0,00 PLN

Brak produktów w koszyku.

Strona główna Aktualności Wysoka Grzęda Baja Drawsko na start!

Wysoka Grzęda Baja Drawsko na start!

Jeszcze chwilka, jeszcze momencik i sezon rajdów w terenowych w Polsce ruszy! Rozpocznie go Wysoka Grzęda Baja Drawsko, która rozegrana będzie już za niespełna dwa tygodnie, w dniach 9-10 kwietnia. Organizatorzy zapewniają, że rajd nie jest zagrożony.

„Na obecną chwilę organizacja rajdu Wysoka Grzęda Baja Drawsko Pomorskie 2021 nie jest zagrożona. Działamy nadal na 100% i szykujemy rajd zgodnie z procedurami” – mówi Sławomir Wasiak, prezes Fundacji Baja Poland, która organizuje rajd Wysoka Grzęda Baja Drawsko Pomorskie.

Gotowa jest m.in. nowa baza rajdu, która w tym roku zorganizowana będzie poza miastem. Będzie to odpowiednio duży teren przy rampie kolejowej, który pozwoli zachować bezpieczny dystans i odseparować od siebie startujące załogi oraz ograniczy do minimum możliwy kontakt zawodników z mieszkańcami regionu. Dodatkowo nowa lokalizacja ułatwi komunikację pomiędzy parkiem serwisowym i odcinkami specjalnymi.

Zawodnicy i sędziowie wzorem ubiegłego roku mogą przeprowadzić wiele procedur w formie on-line, bez konieczności osobistego kontaktu. „W sporcie motorowym w zasadzie do samego końca nie mamy kontaktu fizycznego z innymi osobami. Ścigamy się zamknięci w samochodzie. Kontakt z sędziami jest ograniczony praktycznie do zera, a wszelkie procedury administracyjne aktualnie odbywają się w formie elektronicznej. To zalety sportu samochodowego, które wcześniej nie były dostrzegane, a teraz są jego wyróżnikiem na tle wielu innych dyscyplin” – podkreśla Krzysztof Hołowczyc, który od lat rywalizuje w rajdach organizowanych w Drawsku Pomorskim.

Wysoka Grzęda Baja Drawsko Pomorskie to bardzo kompaktowy rajd, a jego formuła i sprawna organizacja także sprzyjają ograniczeniu kontaktów. Na zawodników spragnionych najtrudniejszych i najdłuższych w Polsce rajdowych tras, czeka ponad 300 kilometrów odcinków specjalnych, które rozegrane zostaną w zaledwie dwa dni. Będzie to bardzo intensywny i wymagający sprawdzian dla kierowców i ich rajdowych samochodów, ciężarówek, pojazdów SSV oraz quadów i motocykli, ale zarazem pozwoli im na ograniczenie czasu oraz kosztów, które muszą poświęcić na udział w zawodach.

Wspomniana trasa, książka drogowa oraz zabezpieczenia także są przygotowane i czekają na zawodników. Trasa będzie kolejną nowością, bo jej konfiguracja została mocno zmieniona w stosunku do poprzednich edycji rajdu. Teren w Drawsku Pomorskim to kultowe miejsce dla rajdów terenowych, a malownicze tereny Pojezierza Drawskiego przyciągają najlepszych kierowców. Jak co roku, zawodnicy mogą liczyć na niezwykle wymagającą, ale przy tym dającą ogromną radość z jazdy rajdową trasę.

„Większość spraw udało nam się już przygotować i w zasadzie jesteśmy gotowi do rozegrania zawodów nawet za tydzień, ale cierpliwie czekamy do zakończenia zgłoszeń do rajdu. Niestety to będzie kolejny rajd bez kibiców. Ubolewamy nad tym, ale wiemy, że sytuacja jest szczególna, a zdrowie kibiców, zawodników i organizatorów to dla nas priorytet. Puste OS-y bolą, ale mamy nadzieję, że to ostatni rajd w takich warunkach” – dodaje Sławomir Wasiak.

Wysoka Grzęda Baja Drawsko – solidni partnerzy

„To wspaniale, że wojsko pozwala nam ścigać się po tak świetnym terenie. Jeździ się tam niesamowicie, a trasy są zawsze dobrze przygotowane” – mówi Kuba Przygoński, urzędujący mistrz Polski w rajdach terenowych.

Drawsko Pomorskie to trasy dla samochodów, ciężarówek, SSV, quadów i motocykli. Rywalizować można na każdym poziomie doświadczenia, budżetu i sprzętu, czyli każdy miłośnik jazdy w terenie znajdzie coś dla siebie.

„Zawdzięczamy to wyjątkowemu miejscu oraz wieloletniej współpracy z Siłami Zbrojnymi RP, władzami lokalnymi i zaufanymi partnerami jak Wysoka Grzęda i Columna Medica. Miasto i Gmina Drawsko Pomorskie od lat wspiera organizację Baja Poland i Baja Drawsko Pomorskie. Dzięki uprzejmości Sił Zbrojnych RP mamy dostęp do ogromnego poligonu w Drawsku Pomorskim, którego wszyscy nam Polakom zazdroszczą. Ta współpraca trwa już ponad dekadę i jest wzorowa. Co chwilę słychać o problemach i odwoływanych imprezach, a rajdy w Drawsku Pomorskim co roku organizowane są na najwyższym poziomie” – podkreśla Krzysztof Hołowczyc.

Wysoka Grzęda Baja Drawsko – dwa dni rajdowej rywalizacji

Już 9 i 10 kwietnia podczas Wysoka Grzęda Baja Drawsko Pomorskie czołowi zawodnicy rozpoczną sezon i zmierzą się z kultową trasą w Drawsku Pomorskim. Na początek organizatorzy zaplanowali odcinek kwalifikacyjny w piątkowe popołudnie. Każdy zawodnik będzie musiał pokonać go najlepiej, jak tylko może, ponieważ ustawi on kolejność startu do następnego, rozstrzygającego dnia. W sobotę dwa przejazdy bardzo długiego, bo liczącego aż 145 kilometrów odcinka specjalnego wyłonią zwycięzców. „Ponownie zobaczymy zaciętą walkę na trasach Wysoka Grzęda Baja Drawsko Pomorskie. Zawody nie mogłyby się odbyć bez wsparcia Urzędu Miasta i Gminy Drawsko Pomorskie, Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych Drawsko Pomorskie oraz oczywiście sponsora tytularnego – Fermy Wysoka Grzęda, i sponsora generalnego – Kliniki Rehabilitacyjnej Columna Medica, za co bardzo dziękuję” – mówi Marcin Fiejdasz, dyrektor rajdu.

Kolejne zgłoszenia od zawodników spływają, a listy zgłoszeń nadal są otwarte, więc ponownie możemy się spodziewać zaciętej walki pomiędzy pretendentami do wygranej w rajdzie – również tymi już utytułowanymi.

Skrócony program Wysoka Grzęda Baja Drawsko Pomorskie 2021

Piątek, 9 kwietnia

(czasy podane są dla pierwszego startującego pojazdu)

15:30: Start rajdu

Park Serwisowy Mielenko Drawskie

15:30: QS-1 MOGADISZ – Odcinek Kwalifikacyjny, 17,7 km

Poligon Drawsko Pomorskie

19:00: Wybór pozycji startowych przez 10 najlepszych kierowców

Drawsko Pomorskie

 

Sobota, 10 kwietnia

8.00: Re-start rajdu

Park Serwisowy Mielenko Drawskie

08:25: OS-2 DRAWSKO POMORSKIE, 145 km

Poligon Drawsko Pomorskie

13:15: OS-3 DRAWSKO POMORSKIE, 145 km

Poligon Drawsko Pomorskie

15:45: Meta rajdu

Park Serwisowy Mielenko Drawskie

19:00: Ceremonia rozdania nagród

Park Serwisowy Mielenko Drawskie

Anna Michalska
Twórca portalu crosscountrypolska.pl, fanatyczka rajdów cross-country, licencjonowany sędzia sportu samochodowego i motocyklowego, kocha góry i podróże.

RALLY AND RACE NA INSTARGRAMIE

NOWOŚCI

Zwycięstwo mistrza – Rokita i Ślęczka triumfatorami Valvoline Rajdu Małopolskiego

Po pasjonującej walce, która trwała do ostatnich metrów finałowego odcinka specjalnego, Michał Rokita i Rafał Ślęczka wygrali...

Grand Prix Węgier – 5 przemyśleń po festiwalu chaosu

Ciężko jest znaleźć jedno słowo opisujące wyścig na Węgrzech. Za nami niesamowity spektakl, pełen zwrotów akcji, dramaturgii...

IV Runda Inter Cars Tuning RACE DAY – on-board Civic K24

IV Runda Inter Cars Tuning RACE DAY
IV Runda Inter Cars Tuning RACE DAY - Tor Jastrząb 31.07.2021, był czwartą rundą cyklu. Pokażemy z...

Polak zdobywa mistrzostwo Drift Masters European Championship na rundę przed końcem cyklu!

Fot. Worthouse Drift Team
Cóż to był za weekend! Emocje jakich nie da się przeżyć w żadnej innej sytuacji oraz jazda,...

Rallycross Poznań – action video

Filmowe podsumowanie rywalizacji na nowym torze Rallycross Poznań podczas Mistrzostw Polski Rallycross i Pucharze Polski Autocross.   https://rallyandrace.pl/tor-rallycross-poznan-juz-bez-tajemnic/

NAJPOCZYTNIEJSZE

Fabia R5 vs Gaz 51, czyli estońska przygoda Zapały

Mariusz Zapała w niecodzienny sposób zakończył udział w Samsonas Rally Rokiskis. Mimo jednego zdarzenia to właśnie druga sytuacja sprawiła o zapadnięciu decyzji o wycofaniu...

„Felix” wystartuje w Tarmacu

Paweł „Felix” Danilczuk, który od dłuższego czasu przygotowuje się do powrotu na odcinki specjalne, opowiedział nam krótko o planach na sezon 2021. Znany wszystkim Felix...

Stajnia Retrotechnology poszerza flotę o dwa Fiaty

Rybnicka stajnia od pewnego czasu buduje dział retro, w którym znalazły się już takie auta jak: Autobianchi A112 Abarth, Fiat 500 czy 126 p....

Jak Kalle Rovanperä stracił podium w Monte Carlo

Po naprawdę świetnej jeździe Rovanperä ostatniego dnia Rajdu Monte Carlo 2021 zajmował 3. miejsce. Niestety, młody Fin popełnił błąd, który kosztował go podium. https://www.youtube.com/watch?v=5IqxI_zRx2A&ab_channel=RallyeRacing63