Wystartował sezon GSMP 2024

Fot. Grzegorz Kozera

Górskie Samochodowe Mistrzostwa Polski miały swoją inaugurację sezonu podczas PGS Wyścigu Górskiego Tor Kielce. Zwycięzcą pierwszej rundy był Michał Ratajczyk.

Reprezentant AMK Limanowa uzyskał najlepsze czasy obu przejazdów wyścigowych zarówno pierwszej jak i drugiej rundy GSMP, rozgrywanych odpowiednio w sobotę i niedzielę. Kierowca Mitsubishi Lancera Evo X 7Motorsport był jednak daleki od zdominowania rywalizacji.

Niemal identyczne tempo prezentował bowiem Grzegorz Rożalski w Lancerze Evo IX, który na dystansie dwóch przejazdów o długości 2,520 km w sobotę stracił 1,562 sekundy, a w niedzielę 1,263 sekundy. Ostatni przejazd był najbardziej wyrównany – dwójkę zawodników klasy 1 dzieliło tylko 0,263 sekundy.

Walka w najwyższej klasie nie była nawet najbardziej wyrównana – ten zaszczyt podczas obu rund przypadł klasie 10b. Pierwszego dnia rywalizacji czterech pierwszych kierowców dzieliło 0,537 sekundy, a o zwycięstwie zdecydowała różnica 0,026 sekundy.

W niedzielę najbardziej wyrównana była rywalizacja o zwycięstwo w klasyfikacji RWD. Paweł Wójtowicz w Porsche 944 pokonał Bartłomieja Madziarę w Porsche 911 GT3 Cup o 0,103 sekundy.

Wyniki obu rund oraz klasyfikacje generalne GSMP znajdziecie w oficjalnym systemie.

Początek mistrzostw

PGS Wyścig Górski Tor Kielce był inauguracją sezonu 2024 Górskich Samochodowych Mistrzostw Polski. Cykl składa się w tym roku z siedmiu rund, a kolejną z nich będzie 21. Wyścig Górski Prządki, zorganizowany w dniach 24-26 maja. Sezon zakończy się w pierwszy weekend września podczas Wyścigu Górskiego Szczawne Kulaszne.

Nie tylko GSMP

Na Torze Kielce zainaugurowane zostały nie tylko wyścigi górskie, ale również płaskie, przynajmniej, jeśli chodzi o cykl Maluch Trophy. Podobnie jak podczas dwóch rund w zeszłym roku, zawodnicy rywalizowali o punkty do Wyścigowych Samochodowych Mistrzostw Polski. Tym razem na starcie pojawili się przedstawiciele wszystkich trzech dywizji.

Fot. Grzegorz Kozera

W najszybszej dywizji 2 najszybszy podczas obu dni był Oskar Klimek, który również w zeszłym roku zdobył komplet punktów za rundy rozgrywane w ramach GSMP. W dywizji 1 zwyciężył w sobotę Lucjan Kulpiński, a w niedzielę Tomasz Koza, natomiast w dywizji 0 zwycięstwami podzielili się Jacek Chojnacki i Piotr Małycha.

Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami ze świata motorsportu, obserwuj serwis RALLY and RACE w Wiadomościach Google.