Yazeed Al.-Rajhi (Overdrive Racing) został zwycięzcą rajdu w klasyfikacji samochodów. Martin Prokop (Orlen Benzina Team) powtórzył wynik z ubiegłego roku, zajmując drugie miejsce w klasyfikacji generalnej, a Seth Quintero (Red Bull Off-Road Jr Team USA) stanął na najniższym stopniu, startując samochodem T3.

Sébastien Loeb (Bahrain Raid Xtreme) po wycofaniu się Nassera Al-Attiyah dwa dni przed końcem rajdu, powiększył swoją przewagę w mistrzostwach nad Katarczykiem. Francuz ma obecnie 111 punktów, a kierowca Toyota Gazoo Racing 85. Martin Prokop awansował na trzecie miejsce (64 punkty).

FIM: Van Beveren wygrywa rajd, Price na czele mistrzostw

Adrien Van Beveren objął prowadzenie w ADDC na drugim etapie i utrzymał je do końca rajdu. Po triumfie w Andaluzji w zeszłym roku, wygrana Francuza w Abu Dhabi jest drugą (z czterech w karierze) od czasu jego przejścia do Hondy. Poprawił swój wynik z ADDC 2021, gdy zajął drugie miejsce. Luciano Benavides (Husqvarna Factory Racing) utrzymał drugą pozycję. Toby Price podjął atak na liczącym ponad 200 km odcinku i wygrał próbę, awansując na trzecie miejsce w końcowej klasyfikacji. Nieobecność aktualnego mistrza świata Sama Sunderlanda i zwycięzcy Dakaru Kevina Benavidesa, kontuzjowanych tuż przed rajdem, otworzyła drogę Price’owi do awansu na szczyt klasyfikacji mistrzostw, w której ma obecnie 46 punktów. AVB zwiększył swój dorobek do 42 punktów — to jego szczęśliwy numer, z którym startuje w każdym rajdzie! Kevin Benavides wciąż jest na podium dzięki zdobyciu 38 punktów w zwycięskim Dakarze. Jego brat, Luciano wywalczył w tym tygodniu dwa zwycięstwa etapowe (Husqvarna Factory Racing) i jest czwarty (35 pkt). Motocykle Hondy zwyciężyły w tej rundzie mistrzostw producentów, dzięki triumfowi Van Beverena i czwartemu miejscu Nacho Cornejo, ale KTM utrzymał prowadzenie w klasyfikacji generalnej z 84 punktami. Honda ma teraz 74 punkty. Husqvarna jest trzecia z 69 punktami.

W kategorii Rally2 Tobias Ebster (SRG Motorsports), bratanek Heinza Kinigadnera, legendarnego zawodnika KTM, który startował w inauguracyjnej edycji ADDC dla motocyklistów w 1995 roku, zrobił duże wrażenie i wydaje się, że jest gotowy, by zabłysnąć w kolejnych rundach mistrzostw, choć tu nie był klasyfikowany w W2RC. Austriak, uczestniczący w rozgrywce Road to Dakar, rozgrywanej w każdej rundzie W2RC, zdobył bilet na Dakar 2024. W W2RC zwyciężył Jean-Loup Lepan (Duust Diverse Racing), wyprzedzając Paolo Lucciego (BAS World KTM Racing), który prowadził w ADDC aż do wypadku na 4. etapie. Toni Mulec, kolega Włocha z zespołu, zajął trzecie miejsce. Lucci pozostaje liderem mistrzostw z 50 punktami, zaś Lepan ma ich na koncie 45. Romain Dumontier (HT Rally Raid Husqvarna Racing), który wyjechał z Dakaru na prowadzeniu w klasyfikacji generalnej, jest teraz trzeci (38 pkt). Mulec znajduje się na czwartym miejscu z 30 punktami. Niestety bez punktów wyjedzie z Abu Dhabi Konrad Dąbrowski, który nie ukończył rajdu.

Abdulaziz Ahli, reprezentant Emiratów (Abu Dhabi Team) odniósł trzecie zwycięstwo z rzędu w ADDC w rywalizacji quadów, po nieudanym Dakarze. Okazał się lepszy od Laisvydasa Kanciusa (AG Dakar School), który tylko na jednym etapie pokonał lokalnego bohatera. Litwin został liderem klasyfikacji mistrzostw (44 pkt). Wyprzedza Pablo Copettiego (38 pkt) i Juraja Vargę (30 pkt). Ahli awansował na czwarte miejsce (25 pkt). Dwaj inni Litwini – Adomas Gančierius (16 pkt), trzeci w ADDC i Antonas Kanopkinas (11 pkt), zdobyli w Abu Dhabi swoje pierwsze punkty, podobnie jak Rodolfo Guillioli (13 pkt), sensacja poprzedniego sezonu. O punkty W2RC nie walczył Paweł Otwinowski, ale po problemach na etapie 3 szczęśliwie dotarł do mety rajdu, plasując się na szóstym miejscu.

FIA: Al-Rajhi zwycięża, Loeb powiększa przewagę

Yazeed Al-Rajhi odniósł swoje pierwsze zwycięstwo w ADDC, zostając pierwszym saudyjskim triumfatorem tego rajdu. Była to również jego pierwsza wygrana w W2RC i drugie z rzędu zwycięstwo Hiluxa w tym sezonie, po wygranej Nassera Al-Attiyah w Dakarze. Martin Prokop powtórzył swój wynik z zeszłego roku, zajmując drugie miejsce w swoim Fordzie Ranger. Podobnie, jak w 2022 r., załoga T3 z Red Bull Off-Road Jr Team USA zajęła trzecią pozycję. Po „Chaleco” Lópezie w zeszłym roku, tym razem Seth Quintero „wjechał” na podium swoim pojazdem T3 (Can-Am zespołu South Racing). Trzej czołowi kierowcy w mistrzostwach po Dakarze mieli poważne problemy w ADDC, ale Al-Attiyah i Guerlain Chicherit (GCK Motorsports), zajmujący drugie i trzecie miejsce po pierwszej rundzie, zapłacili wyższą cenę, niż lider klasyfikacji. Wrócili do domu z pustymi rękami, podczas gdy Sébastien Loeb  powiększył swoją przewagę o 14 punktów dzięki serii dobrych pozycji na ostatnich trzech etapach. Francuz ma teraz 101 punktów, a Al-Attiyah 85. Prokop awansował o jedną pozycję i jest teraz trzeci z 64 punktami. Al-Rajhi zanotował największy awans, przeskakując z dziesiątego na czwarte miejsce (63 punktów). Piąty Jan Cruz Yacopini (Overdrive Racing) i szósty Chicherit mają po 49 punktów. Sebastián Halpern (X-raid Mini JCW) jest siódmy z dorobkiem 43 punktów. Niepowodzenia trzech byłych liderów W2RC pozwoliły ich rywalom zmniejszyć dystans. W rankingu producentów Toyota Gazoo Racing skorzystała ze zwycięstwa Al-Rajhiego i czwartego miejsca Yacopiniego, zwiększając przewagę nad BRX o 41 punktów (odpowiednio 120 i 79 punktów). Magdalena Zając i Jacek Czachor ukończyli rajd na 10. pozycji w T1 (31. wśród wszystkich aut), pokonując samego Loeba! Lider mistrzostw świata został bowiem sklasyfikowany „oczko” niżej niż polski duet, na 11. miejscu.

W kategorii T3 Seth Quintero (Red Bull Off-Road Jr Team USA) zwyciężył przed Austinem Jonesem (Red Bull Can-Am Factory) po serii ekscytujących pojedynków z Mattiasem Ekströmem, który na dwóch etapach miał problemy i ostatecznie znalazł się na końcu stawki. Jego koleżanka z zespołu, Cristina Gutiérrez, również miała pecha, torując drogę innej kobiecie w stawce, Aliyyah Koloc (Buggyra ZM Racing) do trzeciego miejsca w klasyfikacji W2RC w tej rundzie. W rankingu mistrzostw na czele jest trzech Amerykanów: Quintero na pierwszym miejscu z 127 punktami,  Jones (121 punktów) i Mitch Guthrie Jr. (81 punktów). Claude Fournier i Szymon Gospodarczyk na ostatnim etapie zanotowali awans, kończąc rajd na 9. miejscu w T3 i 21. w klasyfikacji samochodów.

Rokas Baciuška (Red Bull Can-Am Factory) zdominował rywalizację w T4, pokonując Pau Navarro (FN Speed). Aktualny mistrz świata dzięki wygranej w ADDC objął prowadzenie w W2RC z dorobkiem 134 punktów. Zwycięzca Dakaru, Eryk Goczał (Energylandia Rally Team), nieobecny w Abu Zabi, ma 86 punktów. Navarro jest trzeci (73 pkt). Shinsuke Umeda jadący Polarisem, kolejna niespodzianka rajdu, dzięki trzeciemu miejscu w ADDC awansował w klasyfikacji mistrzostw i jest szósty z 44 punktami.