środa, 22 marca, 2023
0,00 PLN

Brak produktów w koszyku.

Strona głównaAktualnościŻałoba w F1. Odszedł jeden z pionierów "królowej motorsportu"

Żałoba w F1. Odszedł jeden z pionierów „królowej motorsportu”

Żałoba w świecie F1. W wieku 80 lat zmarł Jean-Pierre Jabouille, pierwszy zwycięzca wyścigu F1 w barwach zespołu Renault. Francuski kierowca szybko zakończył karierę z powodu fatalnego wypadku, ale jego wiedza inżynieryjna pozwoliła rozwinąć dyscyplinę.

Żałoba w motorsportowym świecie z powodu śmierci osoby, która miała ogromny wpływ na opracowanie pionierskiego i nowoczesnego na tamte czasy silnika Renault o pojemności 1,5 litra z turbodoładowaniem. Nowy motor pojawił się w F1 za sprawą Jean-Pierre`a Jabouille`a pod koniec lat 70. ubiegłego wieku.

Więcej informacji ze świata motorsportu znajdziesz na stronie głównej rallyandrace.pl

Zawodnik miał okazję wejść do świata F1 w barwach francuskiego zespołu w 1977 roku. Dwa lata później zdobył pierwsze zwycięstwo dla Renault, w domowym wyścigu podczas GP Francji w 1979 roku. W kolejnym sezonie udało mu się wygrać jeszcze raz w GP Austrii. Karierę zawodnika przerwał wypadek podczas GP Kanady w 1981 roku. Jabouille doznał poważnego urazu nóg.

Francuz zdobył wcześniej tytuł mistrza Europy w Formule 2 w sezonie 1976. Do tego czterokrotnie stawał na podium wyścigu 24h Le Mans.

Zobacz: Jerzy Spinkiewicz dominuje w Clio Cup Middle East. Mistrzowski tytuł dla Polaka

Informacja o jego śmierci zasmuciła motorsportowy świat, a zwłaszcza padok F1 i grupę Renault, z którą przez lata blisko współpracował. Alpine opublikowało komunikat, w którym nazywało Jabouille`a „pionierem” F1.

W trakcie kariery kierowca był powiązany z inną francuską marką – Peugeot Sport, gdzie był następcą Jeana Todta. W kolejnych latach swojej kariery współpracował jeszcze z zespołem JB Racing.

 

Jędrzej Stoner
Redaktor. Lubi wysokie obroty, sztywne zawieszenia, krótkie przełożenia, kosmiczne przyspieszenia.

RALLY AND RACE NA INSTARGRAMIE

NOWOŚCI

Bolid Schumachera z V10 na sprzedaż. Legendarne Ferrari F1-2000 trafi pod młotek

Bolid Schumachera F1-2000 trafi na aukcję
Bolid Schumachera po raz kolejny trafi na aukcję. Po sukcesie ostatniej licytacji, kolejny bolid wielokrotnego mistrza świata...

Greensmith nie zamierza spoczywać na laurach

Greensmith
Gus Greensmith powrócił na łono WRC w iście królewskim stylu. Po rozwiązaniu kontraktu z M-Sportem Brytyjczyk "spadł''...

Subaru Impreza 22B STi jako restomod. Niezwykły projekt

Subaru Impreza 22B STi jako restomod
Subaru Impreza 22B STi to jeden z najbardziej pożądanych modeli na rynku wtórnym. Jednak dostępność tych samochodów...

Wolff potwierdza odejście Mercedesa od koncepcji „zero sidepod”

Toto Wolff przyznał, że koncepcja samochodu Mercedesa określana mianem „zero sidepod” zostanie porzucona przez jego zespół, a...

Przygotowania do kluczowego sezonu Damiana Litwinowicza

Ubiegły sezon zakończony na drugiej pozycji w klasyfikacji Mistrzostw Europy zaostrzył wszystkim apetyty. Damian Litwinowicz jest już...

NAJPOCZYTNIEJSZE

Paste your AdWords Remarketing code here