Zatrzęsienie samochodów GT na inaugurację WSMP

Fot. Tomasz Kubiak

Wyścigowe Samochodowe Mistrzostwa Polski budzą się z zimowego snu. Po wielu miesiącach oczekiwania, sezon 2024 wystartuje w najbliższy weekend na Torze Poznań. W „królewskiej” klasie D4 +3500 pojawi się aż 12 samochodów.

Najmocniejsza klasa dla samochodów z dachem cieszyła się raczej nikłym zainteresowaniem przez ostatnie lata, a większą ilość aut GT widywaliśmy w Mistrzostwach Polski tylko podczas rund łączonych z międzynarodowymi cyklami, jak Mistrzostwa Strefy Europy Centralnej FIA CEZ czy ESET Cup. Organizatorzy WSMP spostrzegli jednak szansę na zmianę tej sytuacji i zachęcenie do startu zespoły posiadające samochody z silnikami powyżej 3,5 litra.

Rozwiązaniem było wprowadzenie balansu osiągów, który ma za zadanie wyrównać samochody zbudowane według różnych przepisów lub na potrzeby pucharów markowych, które nie pasują do uznawanych przez FIA grup. Jest to rozwiązanie pilotażowe, testowane najpierw w najwyższej klasie WSMP, a tabelę modyfikatorów osiągów zaczerpnięto z CEZ.

Efekt jest wyraźny – na starcie sezonu w Poznaniu pojawi się 12 maszyn GT, reprezentujących zarówno grupę GT3 jak i pucharowe maszyny Lamborghini czy Porsche.

Najliczniej będzie reprezentowana marka ze Stuttgartu, która będzie miała aż ośmiu reprezentantów. Będą to: Mariusz Nierychlewski, Artur Paziewski, Janusz Szymański, Tomasz Lach, Grzegorz Grzybowski, Jakub Dwernicki, Jakub Chmiel i Tomasz Magdziarz. Lamborghini wybrali były mistrz WSMP Jędrzej Szcześniak, Sebastian Mielcarek i startujący w Lamborghini Super Trofeo Europe Adrian Lewandowski, a za kierownicą Mercedesa-AMG wystartuje Piotr Wira, którego zespół rywalizuje od tego roku w GT Open.

Druga pod względem pojemnościowym klasa D4 3500 będzie miała czterech uczestników – swojego tytułu bronić będzie Jan Antoszewski w BMW E46 GTR, a przeszkodzić będą mu chcieli Rafał Gieras, Amuno Pelette i Piotr Podoba w samochodach TCR.

W D4 2000 Open wystartują Marek Leśnik, Sławomir Szwargot i Mikołaj Jóźniak, w D4 2000 N/A Szymon Piotrowski i Artur Gawryluk, a w D4 1600 Jakub Szablewski, Antoni Derebecki i Witold Czwarno.

Względem poprzedniego roku rozwinęła się grupa Racing N. Zobaczymy w niej sześciu uczestników: Bruno Tomann, Marcin Miziak, Radosław Kierznowski, Wojciech Wysocki i Łukasz Lewandowski będą rywalizować w RN2, a Mikołaj Kujawa w RN1.

Przy okazji WSMP zobaczymy także cykle pucharowe: Maluch Trophy, 318is Cup PL oraz E1 GOKART Super S Cup. Zgodnie z tegorocznym regulaminem, we wszystkich rozgrywane będą trzy wyścigi w ramach każdego weekendu wyścigowego.

Podczas wszystkich rund WSMP odbędzie się także dwugodzinny wyścig Mistrzostw Polski Endurance. Zostało zgłoszonych do niego 16 dwuosobowych załóg.

Pełną listę zgłoszeń WSMP 1 znajdziecie tutaj.

Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami ze świata motorsportu, obserwuj serwis RALLY and RACE w Wiadomościach Google.