piątek, 1 lipca, 2022
0,00 PLN

Brak produktów w koszyku.

Strona głównaAktualnościZimowy przy blasku słońca i pucharu

Zimowy przy blasku słońca i pucharu

11. Rajd Zimowy zainaugurował sezon Toruńskiej Ligi Rajdowej modeli RC. Pierwszy start dla zespołu Subaru Poland RC Team był niezwykle szczęśliwy, choć zaczęło się pechowo – od urwania koła na drugim oesie.

11 Rajd Zimowy 1 MJ0_7476

Nowy rajdowy sezon w małej skali to dla zespołu Subaru Poland RC Team kontynuacja walki o najwyższe trofea w królewskiej klasie WRC. Pod maskę Subaru Imprezy trafił jeszcze mocniejszy silnik elektryczny 4,5T, a elektryczna rajdówka na dzień przed startem przyozdobiona została w nowe barwy. Duet okazał się szczęśliwy.

– Już dziś wiadomo, że do zespołu Subaru Poland Rally Team powrócił Wojtek Chuchała. W czwartek, na 3 dni przed naszym startem, pojawiły się nowe barwy ich rajdówki, stąd mieliśmy zaledwie dzień by narysować i przenieść ich malowanie na naszą małą replikę w skali 1:10. Wszystko się udało, więc z nowymi planami i naładowani pozytywną mocą stanęliśmy w niedzielę do walki w 11. Rajdzie Zimowym – mówi Michał Jasiński, kierowca Subaru Poland RC Team.

Sam model nie przeszedł przez okres zimowy poważniejszych modyfikacji. Oprócz wymiany jednostki napędowej, reszta podzespołów została tylko sprawdzona, a ewentualne luzy zlikwidowane. Po testach mechanicy usunęli jeszcze oba stabilizatory, które jednak powodowały zbyt częstą utratę przyczepności na szybkich zakrętach. Dodatkowo tylny dyferencjał otrzymał rzadzszy olej, by model nie był tak podatny na… drift. Pierwsze testy, głównie opon i różnych nastawień zawieszenia, pokazały, że elektryczne „Plejady” są już gotowe do walki.

Początek 11. Rajdu Zimowego to piękna jazda aktualnego mistrza Torunia – Bartka Blachowskiego. Michał Jasiński wykręcił dopiero piąty czas, a auto szybko trafiło na serwis.

– Dzisiejsze warunki, czyli szybkie proste i mała liczba ciasnych nawrotów nie sprzyjają jeździe na wysokim i miękkim zawieszeniu. Musieliśmy szybko obniżyć nasze Subaru i zmniejszyć skłonność do przechyłów. Teraz przyciśniemy – komentuje zawodnik SPRCT.

MJ0_7486

MJ0_7489

Drugi oes, po bardzo dobrym początku, w połowie odcinka postawił kierowcę szaro-pomarańczowej Imprezy WRC przed ryzykowną decyzją – na szybkim łuku odpadło przednie lewe koło. Czy brać Super Rally, czy dojechać do mety na trzech kołach?

– Kto nie ryzykuje, ten szampana nie pije. Zmiany w regulaminie, czyli nałożenie na zawodnika w systemie Super Rally kary w postaci 200% najlepszego czasu w klasie z pewnością pogrzebałyby nasze szanse na walkę i odrobienie tak sporej straty. Zaryzykowałem i pojechałem na 3 kołach. Myślę, że po raz kolejny pomogły mi rady instruktorów ze Szkoły Jazdy Subaru. Mocno spięty przedni dyferencjał dawał radę przenieść moment obrotowy na to jedyne koło, dzięki czemu na mecie straciliśmy zaledwie kilkanaście sekund – dodaje Michał Jasiński.

MJ0_7508

MJ0_7516

Szybka naprawa rajdówki i po chwili auto było gotowe do jazdy. Kolejne oesy to kontynuacja dobrego stylu i czystej jazdy. Kierowca Subaru Poland RC Team unikał zbędnego ryzyka i choć znany jest z widowiskowej jazdy, tym razem postanowił sprawdzić się z czołowymi kierowcami szukając optymalnej trasy przejazdu. Uzyskiwane czasy wciąż plasowały reprezentanta SPRCT w pierwszej szóstce klasyfikacji generalnej.

– Z uwagi na wysoką frekwencją organizatorzy zmuszeni byli do odwołania dwóch oesów. Z Piotrem Żelisławskim wymienialiśmy się pozycjami z oesu na oes. Dwa ostatnie odcinki były więc jedyną okazją, by wygrać tę rywalizację. I udało się, choć było ciężko i nerwowo do ostatniego metra. Na Power Stage wykręciliśmy też drugi czas w generalce, zgarniając dodatkowe 2 punkty. To był naprawdę udany rajd. Jesteśmy bardzo szczęśliwi i… zmęczeni. Jeszcze nigdy tyle nie biegałem za swoją rajdówką – z uśmiechem kończy Michał Jasiński.

MJ0_7536

 

MJ0_7666

Ostatecznie kierowca Subaru Poland RC Team zajął 1. miejsce w klasie WRC, 4. w klasyfikacji generalnej i był 2. na Power Stage. Przez zawodnikami teraz 2. Rajd Parkowy, który zostanie rozegrany 20. marca. W międzyczasie toruńsko-krakowski zespół planuje start w Rajdowej Lidze Mazowsza – w najbliższą sobotę rozpoczyna się sezon rajdowy w stolicy, a okazją do walki na oesach będzie 2. Rajd Zimowy.

 MJ0_7709

Fot: SPRCT

inf.pras.

Poprzedni artykułRekordowa edycja VERVA 4 Fans
Następny artykułWspaniały wynik

RALLY AND RACE NA INSTARGRAMIE

NOWOŚCI

Polski zespół Subaru Historic Rally Team na trasach WRC

Już po raz siódmy zespół Subaru Historic Rally Team stanie na starcie Rajdu Mittelrhein (w randze WRC...

Szutrowych zmagań ciąg dalszy – trzecia runda Motul Gravel Cup 2022

W nadchodzący weekend (01-02.07) na terenie obiektu Atlas Ward Speed Academy w Kamieniu Śląskim odbędzie się trzecia...

Zobacz i usłysz P25 + wnętrze [wideo]

Najnowsze dziecko ze stajni prodrive czyli Subaru Impreza P25. W materiale nagranie z przejazdów oraz szczegółowa prezentacja...

Kaprzyk powalczy o podium w świątyni prędkości

Mateusz Kaprzyk gotowy na kolejny wyścig European Le Mans Series w sezonie 2022. Zawodnik ORLEN Team zapowiada...

Przełożona pierwsza runda World RX1e

W nadchodzący weekend miało odbyć się wielkie otwarcie nowego sezonu FIA World Rallycross Championship 2022 na powracającym...

NAJPOCZYTNIEJSZE