Nowy pomysł Unii. „Godzina policyjna” dla młodych kierowców

fot. Polska Policja - oficjalny profil Facebook

Wygląda na to, iż czeka nas kolejna rewolucja w przepisach. Na wzór najnowszych, europejskich regulacji, ustawodawcy pracują nad rozporządzeniem wprowadzającym pakiet zmian. Ich cel jest prosty – poprawa bezpieczeństwa na drogach. Propozycje? Dużo większe kary, droższe oraz częstsze badania czy ograniczenia dla młodych kierowców. Jednym z nich będzie… „godzina policyjna”.

Za zbliżający się pakiet zmian odpowiadają dwa Ministerstwa – Infrastruktury oraz Zdrowia. Ich prace korelują z najnowszymi wytycznymi Unii Europejskiej i Parlamentu Europejskiego. Bruksela planuje bowiem ograniczyć liczbę śmiertelnych wypadków na drogach, zachęcając do implementacji „pakietu zero”. Co zatem znajduje się w proponowanym rozporządzeniu?

  • surowsze przepisy za złamanie ograniczenia prędkości
  • przekroczenie prędkości o 30 km/h w terenie zabudowanym skutkuje natychmiastowym odebraniem uprawnień we wszystkich krajach Unii Europejskiej
  • dwuletni okres próbny dla nowych kierowców z licznymi ograniczeniami i zakazami
  • obowiązkowe częstsze i droższe badania psychologiczne z nową procedurą
  • likwidacja bezterminowych uprawnień

Seniorom się upiekło, młodzi z „godziną policyjną”?

Zaczynając od końca, Unia chce zlikwidować formułę bezterminowego prawa jazdy. Jeżeli zmiany wejdą w życie, uprawnienia będą wydawana na okres maksymalnie 15 lat. O 33% zdrożeją badania psychologiczne (z minimum 150 do 200 złotych) – lekarzy mamy także odwiedzać znacznie częściej, choć na razie nie znamy szczegółów. Bruksela chce również zoptymalizować systemy krajowe łącząc je w jedną bazę. Utrata „prawka” spowodowałaby natychmiastowe zabranie uprawień we wszystkich krajach członkowskich Unii Europejskiej. Służby wszystkich państw miałaby nawiązać współpracę i razem ścigać piratów drogowych.

Zobacz też: 52. Rajd Świdnicki 2024 – harmonogram, lista zgłoszeń mapy odcinków

Eurokraci namawiają do zaostrzania przepisów związanych z przekraczaniem prędkości. Z prawem jazdy pożegnamy się po przekroczeniu prędkości w terenie zabudowanym już o 30 km/h (dotychczas 50 km/h). Lista obostrzeń ma być zdecydowanie większa. Dość ciekawe zmiany czekają młodych kierowców. Unia chce zaimplementować dwuletni „okres próbny”. Po pierwsze, w tym czasie wszystkie limity i ograniczenia będą dla nich znacznie surowsze. Jednym z pomysłów będzie swoista… „godzina policyjna”. Świeżo upieczeni kierowcy nie będą mogli prowadzić auta bez „opieki” doświadczonego kierowcy pomiędzy 22:00 a 6:00.

Co istotne, wbrew pierwszym doniesieniom, pomysły Brukseli nie uderzą w seniorów. Unia nie chce ponoć dyskryminować osób starszych tłumacząc, że powodują oni znacznie mniej wypadków, niż młodzież. Jak wyglądać będzie ostateczny kształt przepisów? Tego na razie nie wiemy. Trzeba więc uzbroić się w cierpliwość i czekać na pomysły polityków z Brukseli.

Więcej przepełnionych motorsportem materiałów znajdziecie naturalnie na rallyandrace.pl.

Przy okazji, zachęcamy do zakupu… najnowszego, 43. numeru magazynu Rally and Race. Znajdziecie w nim wszystkie, najciekawsze informacje ze świata motorsportu. Od rajdów, przez wyścigi torowe, górskie, F1, po cross country, drift, simracing, rallycross czy karting. W Wasze ręce oddajemy przeszło 150 stron, przesiąkniętych emocjami z czołowych aren!

Podobają Ci się nasze newsy? Zaobserwuj Rally And Race także na Google News.