poniedziałek, 6 lutego, 2023
0,00 PLN

Brak produktów w koszyku.

Strona głównaRajdyHarmonogram 91. Rajdu Monte-Carlo 2023

Harmonogram 91. Rajdu Monte-Carlo 2023

Powoli odsłaniamy karty przyszłorocznego sezonu WRC! Automobilklub Monako opublikował właśnie harmonogram 91. edycji Rajdu Monte-Carlo, która otworzy zmagania w ramach Mistrzostw Świata. Na zawodników czekać będzie 17 prób sportowych o łącznej długości 314 kilometrów. Otwarcie zaplanowano na 19.01.

Ledwie kilkadziesiąt godzin temu zamknęliśmy rywalizację w ramach sezonu 2022, a już dziś w oficjalnych komunikatach medialnych pojawiła się garść szczegółowych informacji odnośnie przyszłorocznej kampanii! Tym razem zamiast plotek transferowych i dyskusji odnośnie składów osobowych, zaprezentowano oficjalny harmonogram 91. odsłony Rajdu Monte-Carlo. Zmagania w Księstwie Monako rozpoczną się w czwartek, 19 stycznia 2023!

fot. wrc.com

Po pierwsze, wyprawa w góry

Kolejny raz baza imprezy zostanie zlokalizowana nieopodal słynnego portu i ulicznego toru Formuły 1. Nieoficjalna batalia rozpocznie się w czwartek, 19.01. Załogi pokonają najpierw odcinek testowy „Sainte-Agnès/Peille” (9:31). Ze względów bezpieczeństwa, organizatorzy zamkną trasę dla kibiców, a szansę na przejazd otrzymają wyłącznie duety kategorii Rally1. Następnie stawka rajdu uda się do centrum Monako na uroczystą ceremonię otwarcia pod miejscowym kasynem (18:30). Realną batalię otworzą dwie próby wytyczone po zboczach Alp, które zostaną rozegrane już po zmroku. Będą to OS „La Bollène-Vésubie/Col de Turini” (20:05) oraz najdłuższa próba w całej edycji, OS „La Cabanette/Col de Castillo” (21:03).  Po raz pierwszy w historii, zawodnicy przejadą przez pięć przełęczy z rzędu. Będą to Col de l’Orme (1000 m), Col de l’Ablé (1149 m), Col de Braus (1002 m), Col Saint-Jean (642 m) i Col de Castillon (706 m). Jeżeli nie dojdzie do opóźnień, to etap zakończy się około 23:00.

Na piątek zaplanowano blisko 106 kilometrów oesowych, podzielonych na trzy, zapętlone odcinki. Będą to „Roure/Beuil” w Parku Narodowym Mercantour, „Puget-Théniers/Saint-Antonin” i „Briançonnet/Entrevaux”. Sobota zaoferuje znacznie więcej dynamiki i szybszej jazdy. Etap składać się będzie z pięciu oesów o łącznej długości niecałych 100 kilometrów. Podjęto decyzję o dwóch przejazdach „Malijai/Puimichel’ (ta sama konfiguracja co dwa lata temu) i „Saint-Geniez/Thoard”. Dzień zwieńczy wieczorny sprawdzian „Ubraye/Entrevaux”.

W niedzielę zobaczymy zaledwie dwie trasy, ale o emocje możemy być spokojni. Będą to „Lucéram/Lantosque” i „La Bollène-Vésubie/Col de Turini”, rozgrywane także jako power stage. Zwycięzcę 91. edycji Rajdu Monte-Carlo 2023 poznamy więc około godziny 13:00.

Monte-Carlo
fot. acm.mc

Kto tym razem?

Walka o prym na alpejskich zboczach 2022 roku była epickim pojedynkiem dwóch legend, Sebastiena Ogiera i Sebastiena Loeba. Panowie bili się o zwycięstwo do ostatnich metrów. Ostatecznie, ta francuska wojna domowa padła łupem reprezentanta M-Sportu. Jak będzie tym razem? Choć nadal buzują w nas emocje po Rajdzie Japonii, nie możemy się doczekać!

Wszystkie informacje o rajdzie dostępne będą na oficjalnej stronie Automobilklubu Monako.

Jakub Socha
Z motoryzacją związany od dziecka. Ponoć zanim zaczął płynnie mówić, już rozpoznawał wszystkie marki samochodów podczas spacerów w wózku. Fan simracingu. Trenuje, aby przenieść umiejętności z symulatora na prawdziwe tory oraz odcinki specjalne. Najlepiej odnajduje się w roli komentatora, z czym chce związać swoją dziennikarską przyszłość.

RALLY AND RACE NA INSTARGRAMIE

NOWOŚCI

Ronde di Andora – dwanaście lat od wypadku, po którym zamarła cała Polska

Ronde di Andora
6 lutego 2011 roku Polska po prostu zamarła. W mediach pojawiły się pierwsze informacje o bardzo poważnym...

Williams zaprezentował matowe barwy FW45 na sezon 2023 F1

Zespół Williams Racing odsłonił barwy swojego samochodu na sezon 2023 F1podczas prezentacji w Grove. Tegoroczny projekt obejmuje...

M-Sport wciąż walczy o Sebastiena Loeba

Choć dawno temu wybrano już ostateczne składy osobowe na sezon 2023, M-Sport nie składa broni. Ekipa Malcolma...

Race of Champions dla kierowców amatorów, zakończenie sezonu ze sportową jazdą w tle

Auto Koło Centrum zaprasza na sportowe zakończenie sezonu 2022. Rozdanie nagród dla najlepszych kierowców ubiegłego sezonu połączone...

Szansa na bezpieczną rywalizację na Autodromie Słomczyn

Już 11 lutego na Autodromie Słomczyn odbędzie się Puchar Toru Słomczyn. To impreza kierowana do kierowców amatorów....

NAJPOCZYTNIEJSZE

Paste your AdWords Remarketing code here