Zwycięzca Dakaru ma już nowy zespół

Fot. X-Raid

Carlos Sainz jest liderem Mistrzostw Świata w Rajdach Terenowych W2RC i zamierza powalczyć o tytuł w klasyfikacji sezonu. Nie zrobi tego za kierownicą Audi.

Dwukrotny mistrz świata w rajdach samochodowych ma szansę dołączyć do niezwykle elitarnego grona kierowców, którzy zostali mistrzami świata w dwóch różnych dyscyplinach. Hiszpan jest liderem klasyfikacji W2RC, co zawdzięcza swojemu zwycięstwu w Rajdzie Dakar.

Najsłynniejszy rajd terenowy świata był pierwszą z pięciu rund tegorocznych mistrzostw W2RC i jednocześnie ostatnim startem dla fabrycznego zespołu Audi. Reprezentacja niemieckiego producenta nie stawiła się w kolejnym miesiącu na Abu Dhabi Desert Challenge, za co została ukarana najwyższą możliwą karą finansową w wysokości 750 tysięcy euro.

Brak Audi na starcie oznaczał, że do Abu Zabi nie przyjechał również Sainz. Pomimo opuszczenia 20% sezonu, wciąż jest liderem klasyfikacji generalnej – punkty w W2RC są przyznawane bowiem nie tylko za pozycje na mecie, ale również wyniki na poszczególnych etapach, a zwycięzca z Abu Zabi Nasir Al-Atijja nie dojechał do mety w Dakaru – po dwóch rundach tę dwójkę dzieli dziewięć punktów.

Niedawni rywale sojusznikami

Podczas BP Ultimate Rally-Raid Portugal Sainz będzie bronić pierwszej pozycji w klasyfikacji generalnej za kierownicą innego samochodu – MINI JCW Rally Plus zespołu X-Raid. 61-latek zmienił także pilota – Àlexa Haro, który współpracował wcześniej z Nanim Romą.

Trzecia runda W2RC 2024 potrwa od środy do niedzieli. Przed zawodnikami pięć etapów, a cały rajd ma swój start i metę w Grândoli. Na starcie pojawią się dwie polskie załogi: Magdalena Zając i Marcin Pasek oraz Tomasz Baranowski i Konrad Didziński, startujące w Toyotach Hilux. Nie są jednak zgłoszeni do zdobywania punktów do klasyfikacji generalnej mistrzostw świata.

Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami ze świata motorsportu, obserwuj serwis RALLY and RACE w Wiadomościach Google.