niedziela, 5 lutego, 2023
0,00 PLN

Brak produktów w koszyku.

Strona głównaAktualnościJarek i Marcin Szeja kończą ekstremalnie trudny Rajd Hustopece 2017 w pierwszej...

Jarek i Marcin Szeja kończą ekstremalnie trudny Rajd Hustopece 2017 w pierwszej dziesiątce

  • Bracia Szeja na 9. miejscu na 104 załogi, które rywalizowały w zakończonym 17 czerwca Rajdzie Hustopece;

  • Jarek i Marcin to najwyżej sklasyfikowana polska załoga na mecie 4. rundy Mistrzostw Czech i Słowacji;

  • GK Forge Metkom Rally Team czwarty raz z rzędu kończy ściganie w Czechach z cennym dorobkiem punktowym;

  • Coraz bliżej czołówki – załoga z Ustronia wywalczyła kolejne oesowe podium i kończyła odcinki przed wielokrotnymi mistrzami Czech.

 02ff9439-a7d5-4a1b-9dcf-860208f91b9a

Sześć sobotnich odcinków specjalnych zakończyło dziś walkę o punkty w Rajdzie Hustopece, który był jednocześnie czwartą odsłoną rywalizacji w czeskim czempionacie, a także czwartą rundą Rajdowych Mistrzostw Słowacji. Dystans drugiego etapu liczył ponad 85 km, a poziomem trudności nie ustępował trasie, z jaką w piątek zmierzyli się zawodnicy. Skalę wyzwania zwiększyła kapryśna pogoda jaka panowała na Południowych Morawach w ciągu tego weekendu. Nad wąskimi asfaltowymi drogami wokół miasta Hustopece na przemian padał deszcz i wychodziło słońce, więc przyczepność była nie tylko zmienna, lecz także trudna do bezbłędnego odczytania.

 03efa467-52c9-48da-ba0f-a08bb42e1cb2

Jarek i Marcin Szeja przystąpili do dzisiejszej części rywalizacji podbudowani dobrym wynikiem wywalczonym podczas piątkowego etapu zmagań. Po sześciu pierwszych odcinkach specjalnych Rajdu Hustopece, Szejowie plasowali się na wysokiej, 5. pozycji w klasyfikacji generalnej. Co więcej, polscy bracia byli najwyżej sklasyfikowanymi obcokrajowcami zawodów, a za sobą zostawili fabryczny duet Skody – Tidemanda z Alexanderssonem oraz aktualnego Rajdowego Mistrza Polski, czyli Grzegorza Grzyba. Pierwszy dzień rajdu zakończyli mocnym akcentem – ostatni, rozgrywany już po zmroku, odcinek specjalny Jarek i Marcin ukończyli w pierwszej trójce. Skuteczna jazda przyniosła załodze GK Forge Metkom Rally Team 6 punktów do klasyfikacji Mistrzostw Czech.

W sobotę Szejowie od pierwszej próby konsekwentnie realizowali założony plan. Utrzymywali równe tempo, koncentrując się przede wszystkim na unikaniu błędów i poprawianiu swojej jazdy, a nie na konkurentach. Ta taktyka okazała się bardzo skuteczna i załoga GK Forge Metkom Rally Team przez cały dzień zajmowała piąte miejsce. Niestety tuż przed startem Jarka i Marcina do finałowego oesu rajdu nad trasą rozpętała się ulewa. Załogi startujące przed braćmi z Ustronia zdążyły pokonać większość dystansu po suchej nawierzchni, a konkurenci jadący za Szejami – zmienić opony na lepiej sprawdzające się na mokrym asfalcie. Jarek i Marcin nie mieli już czasu na taki manewr, więc na najdłuższym w rajdzie, ponad 22-kilometrowym odcinku ponieśli dotkliwe straty. Ich konsekwencją był spadek na ósmą pozycję w klasyfikacji Mistrzostw Czech oraz dziewiątą w całej stawce 104 załóg, które przystąpiły do rywalizacji.

 ae7fcc18-c3d5-4193-ba5a-527912ca833f

W Hustopecach Szejowie wywalczyli łącznie 15 punktów, zwiększając swój tegoroczny dorobek do 81 oczek i umocnili się na 5. miejscu w punktacji sezonu Rajdowych Mistrzostw Czech. Czwarta runda czeskiego czempionatu była jednocześnie czwarty z rzędu rajdem, w którym reprezentanci GK Forge Metkom Rally Team zdobyli punkty.

O tym jak wymagającą próbą był Rajdu Hustopece najlepiej świadczy fakt, że problemów i przygód nie ustrzegli się nawet triumfatorzy imprezy, czyli fabryczny duet Skody – Jan Kopecky i Pavel Dresler. Drugie miejsce padło łupem siedmiokrotnego Mistrza Czech, czyli Vaclava Pecha, którego pilotował Petr Uhel (Ford Fiesta R5). Najniższy stopień podium wywalczyli Miroslav Jakes i Marcela Ehlova (Ford Fiesta R5). Do mety w Hustopecach dotarło 60 załóg. Kolejne rajdowe emocje w Mistrzostwach Czech już za niecałe dwa tygodnie, na odcinkach Rajdu Bohemia rozgrywanego wokół miasta Mlada Boleslav.

Jarek Szeja:– Jesteśmy na mecie najtrudniejszej tegorocznej rundy Mistrzostw Czech, zdobyliśmy kolejne ważne punkty, ale ja czuję sportową złość, a nawet wściekłość. Dziś robiliśmy wszystko, co w naszej mocy, by obronić świetne piąte miejsce jakie wywalczyliśmy wczoraj. To się udawało, ale gdy staliśmy na starcie do finałowego oesu z nieba lunął deszcz i już nic nie mogliśmy zrobić. Mogliśmy tylko zagryźć zęby, skupić się i walczyć. To jednak było za mało. Na twardych oponach bez bieżnika mieliśmy znikome szanse na obronę przed konkurentami. Jak ochłonę, to pewnie spojrzę na Rajd Hustopece nieco inaczej. Zapamiętam ogrom doświadczenia jaki zebraliśmy w zmieniających się co chwilę warunkach, a także to, że w stawce 22 samochodów w naszej klasie potrafiliśmy ukończyć odcinek na trzecim miejscu, tracąc do zwycięzcy zaledwie 3 sekundy. To pokazuje, że praca całego zespołu idzie w dobrym kierunku i konsekwentnie zmniejszamy dystans dzielący nas od ścisłej czeskiej czołówki.

Marcin Szeja: – Warunki, w których ścigaliśmy się w tym rajdzie nieustannie się zmieniały, przez co trudno było dostosować tempo. Niełatwo było ocenić, gdzie zaryzykować, a gdzie pojechać bardziej rozważnie, by dowieźć dobry wynik do mety. Nam ten rajd udał się częściowo. Z jednej strony na poszczególnych oesach notowaliśmy naprawdę dobre czasy. Z drugiej strony popełniliśmy kilka drobnych błędów, które co prawda nie wykluczyły nas z rywalizacji, ale kosztowały nieco cennych sekund. Muszę też przyznać, że w to był najtrudniejszy rajd w tym sezonie, więc tym bardziej jestem zadowolony z tego, że dotarliśmy do mety w jednym kawałku.

 e68cfa25-3c5c-4008-a3b9-171d3f55be46

Nieoficjalna klasyfikacja końcowa Rajdu Hustopece 2017:

 

1. Kopecky/Dresler (Skoda Fabia R5) 1:27:17,5 s.

2. Pech/Uhel (Ford Fiesta R5) +41,2 s.

3. Jakes/Ehlova (Ford Fiesta R5) +51,5 s.

4. Valousek/Havelkova (Ford Fiesta R5) +54,3 s.

5. Tidemand/Alexandersson (Skoda Fabia R5) +1:53,0 s.

6. Dohnal/Ernst (Ford Focus WRC) +1:54,6 s.

7. Koci/Schovanek (Skoda Fabia R5) +1:59,4 s.

8. Odlozilik/Turecek (Ford Fiesta R5) +2:10,1 s.

9. Szeja/Szeja (Ford Fiesta R5) +2:12,6 s.

10. Grzyb/Wróbel (Skoda Fabia R5) +2:24,4 s.

11. Tarabus/Machu (Skoda Fabia S2000) +4:03,5 s.

12. Trneny/Pritzl (Skoda Fabia WRC) +5:20,6 s.

13. Majercak/Vejackova (Ford Fiesta R5) +5:25,9 s.

14. Kukucka/Vejacka (Ford Fiesta R5) +6:24,0 s.

15. Trojan/Chlup (Skoda Fabia R5) +6:29,7 s.

16. Kurka/Smeidler (Ford Fiesta R5) +6:38,9 s.

 

Klasyfikacja Rajdowych Mistrzostw Czech po Rajdzie Hustopece:

 

1. Jan Kopecky 237 pkt.

2. Vaclav Pech 182 pkt.

3. Jan Cerny 111 pkt.

4. Jan Dohnal 104 pkt.

5. Jarek Szeja 81 pkt.

6. Miroslav Jakes 74 pkt.

7. Jaromir Tarabus 52 pkt.

8. Martin Vlcek 50 pkt.

9. Vojtech Stajf 47 pkt.

10. Roman Odlozilik 41 pkt.

11. Pavel Valousek 33 pkt.

12. Karel Trneny 24 pkt.

13. Pontus Tidemand 21 pkt.

14. Karel Trojan 17 pkt.

15. Antonin Tlustak 13 pkt.

15. Martin Brezik 13 pkt.

RALLY AND RACE NA INSTARGRAMIE

NOWOŚCI

Trzy kartingowe imprezy w Lonato. Dwa podia Polaków!

WSK Super Master Series
Polscy kierowcy rozpoczęli sezon kartingowy we Włoszech. Na torze South Garda Karting w Lonato odbyły się trzy...

Podium na dla Hołka i Kurzeji

W sobotę po południu zakończyła się pierwsza runda Pucharu Świata Cross Country. Krzysztof Hołowczyc z Łukaszem Kurzeją...

Kalendarz FIA ERC 2023 – jeden debiut, jeden powrót

Tak jak w ubiegłym sezonie, kalendarz FIA ERC 2023 składa się z ośmiu rajdów. Doszło jednak do...

125Q czyli Fiat 125p nałożony na Audi A3 1.8T Quattro

Fiat 125P quattro Audi A3 125Q
Fiat 125p nałożony na Audi A3 1.8T Quattro. Brzmi jak ciekawa i realna wizja sleepera, albo jak...

Mazda RX-7 – silnik Wankla na wolnych obrotach! „brap brap brap” [wideo z napisami]

Mazda RX-7 silnik wankla
Mazda RX-7 kojarzy się wszystkim z silnikiem Wankla. Nawet jeśli w Twoim sercu nie ma miłości do...

NAJPOCZYTNIEJSZE

Paste your AdWords Remarketing code here