poniedziałek, 6 lutego, 2023
0,00 PLN

Brak produktów w koszyku.

Strona głównaAktualnościPrzebite opony w McLarenie zniszczyły gminny budżet. Wieś wypłaci kierowcy 450 tys....

Przebite opony w McLarenie zniszczyły gminny budżet. Wieś wypłaci kierowcy 450 tys. zł!

Przebite opony w McLarenie mogą zrujnować budżet gminy. Przekonali się o tym urzędnicy, którzy zaoszczędzili na ubezpieczeniu OC. Rachunek za likwidację szkody opiewał na 450 tys. zł. Jak to możliwe?

Przebite opony w McLarenie mogą narobić problemów. Zwłaszcza gdy ubezpieczenie nie pokryje całkowitego kosztu naprawy. Urzędnicy z pewnej niedużej gminy nie zwrócili uwagi na sumę gwarancyjną polisy OC. To maksymalna kwota roszczenia, do jakiej ubezpieczyciel odpowiada za szkody. W przypadku samochodów sprawa jest prosta, ponieważ minimalną wartość dla polisy OC reguluje ustawa. Aktualne sumy gwarancyjne wynoszą:

  • 5,21 mln euro w przypadku szkód na osobie,
  • 1,05 mln euro w przypadku szkód w mieniu.

Już niedługo zostaną podniesione o kilkanaście procent ze względu na wchodzącą w życie dyrektywę Parlamentu Europejskiego. Polskie przepisy wymagają, żeby każdy pojazd miał ubezpieczenie OC, ale z tego produktu korzystają nie tylko kierowcy.

Czasami są to również zarządcy dróg. Problem w tym, że w takim przypadku suma gwarancyjna nie jest narzucona ustawą. Podmiot, który decyduje się na zakup takiej polisy, sam wybiera wysokość górnej granicy odpowiedzialności towarzystwa ubezpieczeniowego. Rachunek jest bardzo prosty – im mniejsza składka, tym mniejsza odpowiedzialność.

Dlatego w niektórych przypadkach może się okazać, że polisa nie pokryje całości szkody, a po wypłacie odszkodowania ubezpieczony pozostanie bez dalszej ochrony z powodu wyczerpania sumy gwarancyjnej.

Brutalnie przekonali się o tym urzędnicy z jednej z gmin, którzy wykupili polisę OC w Warcie. Warto pamiętać, że każda jednostka samorządu terytorialnego realizuje pewne ustawowe obowiązki. Wśród nich można wymienić bezpieczeństwo korzystania z infrastruktury typu droga czy chodnik. Jeśli kierowca uszkodzi pojazd z powodu dziury w jezdni – może dochodzić roszczeń od zarządcy odcinka.

Przebite opony w McLarenie
Przebite opony w McLarenie

Pewnego dnia przez gminę przejeżdżał McLaren 570 GT. Podczas jazdy z prędkością ok. 30-40 km/h kierowca poczuł uderzenie i wstrząs. Kiedy zatrzymał się po przejechaniu 50 metrów, samochód wyświetlił błąd ciśnienia w oponach.

Okazało się, że z przedniej prawej i tylnej opony zeszło powietrze i urwała się osłona pod zderzakiem. Uszkodzeniu uległo również podwozie samochodu. Przyczyną szkody był ubytek w asfalcie na drodze należącej do gminy.

Przebite opony w McLarenie kosztowały 450 tys. zł. Jakim cudem?

Kierowca wezwał assistance i odholował samochód do serwisu. W międzyczasie korzystał z auta zastępczego podobnej klasy. W tym przypadku było to Lamborghini. Okazało się, że koszty likwidacji szkody wyniosły 450 tys. zł!

Do tej kwoty wlicza się naprawę samochodu w autoryzowanym serwisie, rekompensata z tytułu braku możliwości korzystania z własnego pojazdu i najmu pojazdu, a także zapewnienie auta zastępczego. Warto dodać, że wynajem zastępczego Lamborghini kosztowało ponad 200 tys. zł.

Przebite opony w McLarenie
Przebite opony w McLarenie

W tym zdarzeniu nikt nie ucierpiał, a jedyne szkody dotyczą samochodu. Okazało się, że likwidacja szkody wyczerpała sumę gwarancyjną ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej z tytułu zarządzania przez gminę drogami publicznymi. Tym faktem byli zaskoczeni przedstawiciele ubezpieczonej gminy oraz pośrednik. Żeby pokryć koszty naprawy, część kwoty gmina musiała dopłacić z własnego budżetu, czyli pieniędzy mieszkańców.

Jędrzej Stoner
Redaktor. Lubi wysokie obroty, sztywne zawieszenia, krótkie przełożenia, kosmiczne przyspieszenia.

RALLY AND RACE NA INSTARGRAMIE

NOWOŚCI

Williams zaprezentował matowe barwy FW45 na sezon 2023 F1

Zespół Williams Racing odsłonił barwy swojego samochodu na sezon 2023 F1podczas prezentacji w Grove. Tegoroczny projekt obejmuje...

M-Sport wciąż walczy o Sebastiena Loeba

Choć dawno temu wybrano już ostateczne składy osobowe na sezon 2023, M-Sport nie składa broni. Ekipa Malcolma...

Race of Champions dla kierowców amatorów, zakończenie sezonu ze sportową jazdą w tle

Auto Koło Centrum zaprasza na sportowe zakończenie sezonu 2022. Rozdanie nagród dla najlepszych kierowców ubiegłego sezonu połączone...

Szansa na bezpieczną rywalizację na Autodromie Słomczyn

Już 11 lutego na Autodromie Słomczyn odbędzie się Puchar Toru Słomczyn. To impreza kierowana do kierowców amatorów....

Projekt Forda w F1 nie wpłynie na program WRC?

WRC
Kwestia partnerstwa Forda ze stajnią Red Bull Racing wywołała słuszne obawy o dalsze zaangażowanie koncernu w cykl WRC....

NAJPOCZYTNIEJSZE

Paste your AdWords Remarketing code here