Zamiast zakupów będzie rajd

Po niemal dwumiesięcznej przerwie kierowcy elektrycznych rajdówek wracają na miniaturowe odcinki specjalne. W niedzielę stawią się na 8. Rajdzie TKM, przedostatniej rundzie Rajdowych Mistrzostw Torunia modeli RC.

Mimo wakacyjnej pory i bezlitosnego słońca, na toruńskim torze MotoPark 3. sierpnia zameldowało się 15. Areną zmagań blisko 30. zawodników z różnych zakątków Polski będzie parking centrum handlowego Toruń Plaza, która modelarzy gościć będzie już po raz trzeci. Na starcie pojawi się niemal cała czołówka klasyfikacji generalnej, z Michałem Wieczorkowskim, Tomkiem Bullerem i Markiem Słupczewskim na czele. Sytuacja w tabeli wciąż realnie o awansie pozwala myśleć Bartkowi Blachowskiemu oraz Igorowi Stasz, który niestety w niedzielę nie pojawi się na rajdzie. Absencja w zawodach może pozbawić szans Igora na obronę mistrzowskiego tytułu w tym sezonie, ale pudło wciąż jest w jego zasięgu.

Do walki na oesach 8. Rajdu TKM przystąpi również załoga Subaru Poland RC Team, która przed zawodami zajmuje dość niechlubne, czwarte miejsce w klasie S1600. Celem na niedzielę jest więc zdobycie punktów pozwalających ponownie wrócić do pierwszej trójki mistrzostw.

Niestety, nie mogliśmy startować w ostatnim rajdzie, przez co straciliśmy bezpieczną przewagę punktową do Mikołaja Cieślika i to on zajął nasze miejsce w tabeli. Teraz jesteśmy gotowi do walki, więc tanio skóry nie sprzedamy i powalczymy o powrót na podium – zapowiada Michał Jasiński, kierowca SPRCT.

Dla toruńsko-krakowskiego zespołu, okres wakacyjny był dość nietypowy. Mimo, iż sezon rajdowy jest w pełni, pomiędzy Toruniem a Krakowem trwały rozmowy o przyszłości teamu SPRCT.

Faktycznie, wszystkie zespoły, zwłaszcza te w dużej skali, ze sponsorami o nowym sezonie rozmawiają przeważnie pod koniec roku. My jakoś dziwnie rozpoczęliśmy ten etap na przełomie maja i czerwca. Przedstawiliśmy Subaru Import Polska nasze sukcesy, porażki, plany na kolejny sezon oraz medialne publikacje o zespole czy naszych udziałach w eventach i targach. Trochę się tego przez 12 miesięcy nazbierało – mówi z uśmiechem Michał Jasiński. – Taki zestaw „korzyści” chyba spodobał się Dyrektorowi Subaru, który postanowił kontynuować z nami współpracę aż do końca sezonu 2015, za co pięknie dziękujemy i zapowiadamy „maksimum attack”.

Przez ostatnie dwa miesiące zespół testował nowy silnik dla swojej Subaru Imprezy. Była to najmocniejsza jednostka elektryczna 10.5T, czyli mówiąc krótko – klasyczny „wurc”. Auto osiągało ogromne prędkości i bardzo szybko reagowało na ruchy kierowcy. Taka moc pomagała zwłaszcza na szutrowych nawierzchniach i ciasnych nawrotach. Po raz pierwszy widać było również pracę całego zawieszenia, które podczas przyspieszania unosiło auto do góry, a przy hamowaniu efektownie dociskało zderzaki do podłoża.

To był prawdziwy szatan. Na początku trudno było opanować auto, ale frajda z jazdy była niesamowita. Podobało się też kibicom, którzy oglądali nasze popisy choćby podczas Zlotu Plejad w Wiśle czy na Auto Master Show w Kamieniu Śląskim z TVN Turbo. Teraz, gdy poznaliśmy „królewską moc” naszej rajdówki, będzie nam łatwiej wrócić do poprzedniej mocy silnika. Nie będę tak bał się prędkości (uśmiech) – ocenia zawodnik SPRCT.

Przed niedzielnym zawodami zespół Subaru Poland RC Team czeka jeszcze kilka godzin treningu i testowania nowych ustawień. Niebiesko-żółta rajdówka otrzyma nowe, szersze koła, twardsze sprężyny oraz bardziej zaawansowaną aparaturę sterującą. Wszystkie podzespoły właśnie dotarły i są w fazie montażu i sprawdzania skuteczności działania. Nieznajomość nawierzchni parkingu Toruń Plaza stawia jednak przez zespołem spory znak zapytania, czy tego typu rozwiązania sprawdzą się na tak specyficznej trasie.

Nigdy jeszcze nie jeździłem w tym miejscu, a wiadomo, że połowa sukcesu to odpowiedni dobór opon.  Regulamin podaje, że oesy będą budowane na malowanym, śliskim betonie. Będzie więc lodowisko (uśmiech). Czytając przez wakacje porady dużych kierowców, chcę spróbować podobnych ustawień swojej rajdówki, co w ich przypadku. Zobaczymy, czy to się sprawdzi w tym miejscu. W razie czego mamy jeszcze skrzynkę innych opon – dodaje z uśmiechem Michał Jasiński.

Kierowcy będą mieli do pokonania osiem odcinków specjalnych przejeżdżanych w czterech etapach. Pierwsza rajdówka pojawi się na trasie 8. Rajdu TKM o godzinie 10:00. Metę i wręczenie pucharów zwycięzcom zaplanowano na godzię 16:30. Zawody odbędą się w najbliższą niedzielę, 7. września, na piątym poziomie parkingu C.H. Toruń Plaza przy ulicy Broniewskiego 90. Wstęp dla kibiców wolny.

Zespół Subaru Poland RC Team wspierają: Subaru Import Polska, REMUS Polska, ŚwiatReklamy, magazyn WRC, Rally and Race, MotoFakty.pl, radio Eska, Modelmania.pl.

inf. pras.

Fot. Subaru Poland RC Team.