Lider uniwersalny

Wszyscy przyzwyczailiśmy się do tego, że nyska runda Kierowcy Roku Opolszczyzny corocznie odbywa się w maju i rozgrywana jest po szutrowej nawierzchni. W tym roku odstąpiono od tej tradycji i imprezę w rodzinnym mieście Pawła Dytki, braci Pawła i Piotra Soja, Andrzeja Badory czy też Radosława Kasprzyka rozegrano w lipcu, a nawierzchnia była przeważnie asfaltowa, choć duża część trasy przebiegała po luźnej nawierzchni.

 Ostrowicz-Nanys, fot.Szymon Sakowicz

Ze zmienną nyską nawierzchnią zmierzyło się 41 załóg, na których czekało 10 prób sprawnościowych o łącznej długości 18 km. Na początku każdej pętli uczestnicy zmierzyli się z długą i krętą próbą „Nyska” rozgrywaną na terenie Fabryki Samochodów Dostawczych w Nysie o długości 2,4 km i właśnie ta próba w dużej mierze zadecydowała o losach czwartej rundy Kierowcy Roku Opolszczyzny w sezonie 2016. Potem załogi przejeżdżały wracającą do harmonogramu imprezy próbę „Twierdza” o długości 1,3 km oraz dobrze znaną wszystkim próbę „Góry/Doliny” w Czarnolesie o długości 1,5 km.

W swojej lidze jechali Oktawian Ostrowicz i Marcin Nanys w Subaru Legacy, którzy wygrali niemal wszystkie próby i tym samym wygrali trzecią rundę KRO z rzędu, umacniając się w ten sposób na prowadzeniu w klasyfikacji generalnej. O tym, że warszawsko-częstochowski duet był lata świetlne przed resztą stawki niech świadczy fakt, iż drudzy w klasyfikacji generalnej Piotr Witkowski i Jerzy Muskalski jadący Hondą Civic, którzy niegdyś ścigali się na trasach Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Polski, stracili do zwycięskiej załogi ponad 1,5 minuty. Podobną stratę zanotowali trzeci w klasyfikacji generalnej KJS Nysa Marek Szpunar i Dariusz Polak w BMW E36, którzy awansowali na pozycję lidera punktacji generalnej KRO po czterech dotychczas rozegranych rundach.

Zwycięzcy czwartej rundy KRO i jego liderzy w klasyfikacji generalnej (Ostrowicz/Nanys) oraz trzecia załoga w klasyfikacji generalnej imprezy i wiceliderzy punktacji generalnej cyklu (Szpunar/Polak) stanowili czołową dwójkę klasy 5 (powyżej 2000 cm3). O tym, kto stanął na najniższym stopniu podium tej klasy zadecydowała mniejsza liczba taryf i właśnie ten czynnik zadecydował, iż trzecie miejsce w klasie 5 zajęli Janusz Cebula i Marcin Langner jadący Audi Coupe Quattro.

W klasie 4 (do 2000 cm3) najlepsi byli Krzysztof Stolarczyk i Maciej Uss jadący Oplem Astrą, którzy przy okazji zajęli czwarte miejsce w klasyfikacji generalnej. Tuż za nimi uplasowali się Mateusz Weska i Bogdan Chudy w tym samym samochodzie i dzięki temu wysunęli się na pozycję wicelidera punktacji klasy po czterech dotychczas rozegranych rundach, przegrywając jedynie z Michałem Sadlakiem i Olegiem Kamordą w Nissanie Sunny, którzy uzupełnili skład podium w klasie i zamknęli czołową dziesiątkę klasyfikacji generalnej, choć gdyby nie minutowa kara, to odnieśliby drugie zwycięstwo w sezonie. Olbrzymiego pecha mieli ubiegłoroczni mistrzowie tej klasy, Tomasz Kurowski i Krzysztof Kręcidło w słynnym Polonezie Caro, którzy tuż przed metą urwali koło i tym samym stracili szansę na zwycięstwo w klasie i znaczący awans w punktacji klasy.

Klasę 3 (do 1600 cm3) pewnie wygrali Piotr Witkowski i Jerzy Muskalski jadący Hondą Civic, którzy o ponad minutę wyprzedzili nowych wiceliderów punktacji klasy, Marka Świętka i Patryka Jakusza oraz świetnie tego dnia dysponowaną załogę Kamil Mączka/Marta Smoła (obie załogi w Peugeot 106), którzy w generalce zajęli odpowiednio 7. i 8. miejsce. Liderami w punktacji nadal są Rafał i Aneta Kosiccy, którzy tym razem nie ukończyli imprezy.

Można powiedzieć, że klasa 2 (do 1400 cm3) w Nysie należała do mistrzów, gdyż eksperci od luźnej nawierzchni, obrońcy mistrzowskiego tytułu w tej klasie, bracia Andrzej i Grzegorz Krasa (Subaru Justy) odnieśli drugie zwycięstwo w sezonie, przy okazji notując życiowy wynik w KRO (6. miejsce) i tym samym umocnili się na czele klasy po czterech rundach. Do czołówki tej klasy mocno zapukał ubiegłoroczny mistrz w klasie 3 Wojciech Nowak, który wraz z Mateuszem Kaczorowskim w Citroenie C4 zajął 2. miejsce w klasie i 9. w generalce, a podium uzupełnili Grzegorz Bieniek i Marian Żelazny (Nissan Almera).

Po raz drugi w sezonie zebrała się klasa 1 (do 903 cm3), którą tym razem reprezentowali Kamil Hasij i Mateusz Merkel jadący Fiatem 126p. Choć nie obyło się bez problemów, to jednak Nysianie dojechali do mety i odebrali puchary za zwycięstwo w tej klasie.

Jednozałogową klasę Gość wygrali Mateusz i Leszek Kokoszka jadący Peugeotem 206, którzy gdyby byli brani pod uwagę w klasyfikacji generalnej, to zajęliby w niej czwarte miejsce.

Do mety nyskiej rundy KRO dojechało w sumie 27 załóg, co świadczy o tym, że odcinki nie były łatwe i wymagały koncentracji, umiejętności i doskonałego przygotowania zarówno samochodu, jak i załogi. O tym, że rajdy są bliskie władzom samorządowym, może świadczyć fakt, iż w zawodach wziął udział Burmistrz Nysy Kordian Kolbiarz, który był pilotem Mistrza KRO z 2013 roku Miłosza Raszka. W ramach KJS Nysa, na terenie Fabryki Samochodów Dostawczych przy ul. Szlak Chrobrego 6 odbywał się piknik motoryzacyjny, w którym można było m.in. zobaczyć Lotusa Elise Piotra Soja, obejrzeć pokazy kartingowców, czy też podziwiać pokazy taneczne.

Teraz cykl Kierowca Roku Opolszczyzny udaje się za zasłużony wakacyjny wypoczynek, ale już 11 września w Dobrzeniu Wielkim odbędzie się piąta runda tego cyklu i z całą pewnością emocje będą nie mniejsze niż w minionych rundach tegorocznego sezonu. Więcej informacji można znaleźć na stronie www.automobilklub.opole.pl

Fot. Szymon Sakowicz (https://www.facebook.com/sakowisz/)

Wyniki KJS Nysa (pierwsza dziesiątka):

1. Oktawian Ostrowicz/Marcin Nanys (Subaru Legacy, 1. w K5) 17:59.9

2. Piotr Witkowski/Jerzy Muskalski (Honda Civic, 1. w K3) +1:30.9

3. Marek Szpunar/Dariusz Polak (BMW E36, 2. w K5) +1:33.7

4. Krzysztof Stolarczyk/Maciej Uss (Opel Astra, 1. w K4) +2:20.0

5. Mateusz Weska/Bogdan Chudy (Opel Astra, 2. w K4) +2:26.7

6. Andrzej Krasa/Grzegorz Krasa (Subaru Justy, 1. w K2) +2:37.3

7. Marek Świętek/Patryk Jakusz (Peugeot 106, 2. w K3) +2:37.9

8. Kamil Mączka/Marta Smoła (Peugeot 106, 3. w K3) +2:50.1

9. Wojciech Nowak/Mateusz Kaczorowski (Citroen C4, 2. w K2) +2:52.5

10. Michał Sadlak/Oleg Kamorda (Nissan Sunny, 3. w K4) +2:54.5

 Wyniki KJS Nysa

Klasyfikacja generalna Kierowcy Roku Opolszczyzny 2016 po czterech rundach:

1. Oktawian Ostrowicz/Marcin Nanys (Subaru Legacy) 75 pkt

2. Marek Szpunar/Dariusz Polak (BMW E36) 50 pkt

3. Rafał Kosicki/Aneta Kosicka (Honda Civic) 35 pkt

4. Marek Świętek/Patryk Jakusz (Peugeot 106) 27 pkt

5. Michał Sadlak/Oleg Kamorda (Nissan Sunny) 24 pkt

6. Marcin Pietryszyn/Wojciech Kolaczek (Subaru WRX STi) 23 pkt

7. Janusz Cebula (Audi CoupeQuattro) 23 pkt

8. Piotr Iwanek/Łukasz Maibaum (Fiat Seicento) 22 pkt

9. Andrzej Krasa/Grzegorz Krasa (Subaru Justy) 22 pkt

10. Marcin Kowal/SebastianLenkowski (Mitsubishi LancerEvo IX) 20 pkt

=. Piotr Witkowski/Jerzy Muskalski (Honda Civic) 20 pkt

Klasyfikacja generalna KRO 2016

Dodaj komentarz