32 edycja Rajdu Rzeszowskiego już za miesiąc (10-12 sierpnia). Zawodników i kibiców czeka 11 wymagających, asfaltowych odcinków specjalnych o łącznej długości ponad 150 km. Nowością w harmonogramie zawodów jest próba zlokalizowana na północ od Jasła, niewykorzystywana nigdy wcześniej w rajdach samochodowych.

W tym roku Rajd Rzeszowski będzie rundą Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Polski już po raz 23. z rzędu. Zawody z bazą w stolicy Podkarpacia są częścią kalendarza RSMP nieprzerwanie od 2002 roku.

Międzynarodowa ranga, zróżnicowana stawka

Podobnie jak w latach poprzednich kibice zobaczą bardzo urozmaiconą stawkę zawodników i rajdówek. Marma 32. Rajd Rzeszowski będzie nie tylko piątą rundą krajowego czempionatu. W imprezie organizowanej przez Automobilklub Rzeszowski zmierzą się również uczestnicy międzynarodowych cykli FIA European Rally Trophy oraz Mistrzostw Strefy Europy Centralnej (FIA CEZ). Ponadto na podkarpackich oesach o punkty powalczą także zawodnicy ze Słowacji, dla których będzie to piąta runda międzynarodowych mistrzostw tego kraju.

Nie zabraknie też rajdówek sprzed lat. Marma 32. Rajd Rzeszowski jest bowiem częścią Motul Historycznych Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Polski oraz Historycznych Mistrzostw Słowacji. To oznacza, że kibice będą mogli obejrzeć na oesach takie konstrukcje, jak Audi Quattro, Subaru Legacy, Porsche 911, Volvo Amazon czy też Forda Sierrę RS Cosworth wzorowaną na rajdówce Mariana Bublewicza – nieodżałowanego, wielokrotnego mistrza Polski.

Imprezą organizowaną wraz z Marma 32. Rajdem Rzeszowskim jest Rajd Rzeszowiak – trzecia runda Rajdowych Mistrzostw Południa. To cykl rajdów okręgowych, czyli krótszych zawodów dla załóg, które rozpoczynają rajdową karierę czy też dysponują mniejszym budżetem.

Sprawdzona formuła i partnerzy

Już po raz czwarty partnerem strategicznym zawodów będzie firma Marma Polskie Folie. Dzięki temu biuro rajdu będzie zlokalizowane w komfortowym hotelu Hilton, a ceremonia startu odbędzie się na dziedzińcu galerii Millenium Hall. W tym samym miejscu kibice będą mogli zobaczyć rajdówki i porozmawiać z zawodnikami także w kolejnych dniach rajdu, ponieważ właśnie w Millenium Hall będą zlokalizowane przegrupowania przed wjazdem na serwis.

Pierwszą okazją do zobaczenia rajdowych załóg w akcji będzie odcinek testowy, zaplanowany na czwartek 10 sierpnia, między godz. 16 a 19 w miejscowości Niechobrz. Uroczyste rozpoczęcie rajdu zaplanowano na godzinę 20.

Rywalizacja rozpocznie się w piątkowe popołudnie. Pierwszy etap rajdu składa się z trzech odcinków specjalnych, w tym dwóch pokonywanych dwukrotnie. Najpierw zawodnicy zmierzą się na próbie Różanka (11,57 km), a następnie przejadą najbardziej znany oes Rajdu Rzeszowskiego, czyli Lubenię (20,45 km), który tym razem ma nieco zmienioną konfigurację, ale nadal jest zapętlony. To ważna informacja dla kibiców. Zapętlenie oznacza, że w jednym miejscu widzowie będą mogli zobaczyć zawodników nie raz, lecz dwa razy.

Po przerwie na serwis, zlokalizowany na terenie kampusu Politechniki Rzeszowskiej, zawodnicy ponownie pokonają oesy Różanka i Lubenia, a na zakończenie dnia będą rywalizować na ulicach Rzeszowa. Odcinek w stolicy Podkarpacia również będzie zapętlony i rozpocznie się o godz. 20. Potężne reflektory na maskach rajdówek, iskry sypiące się z hamulców i rozgrzane do czerwoności tarcze hamulcowe to tylko niektóre elementy emocjonującego, wieczornego spektaklu w Rzeszowie.

Nowości i powroty

Sobotni, dłuższy etap Marma 32. Rajdu Rzeszowskiego składa się z trzech, dwukrotnie pokonywanych oesów. Pierwszym w pętli jest odcinek Kołaczyce (17,8 km). Zlokalizowana na północ od Jasła, niewykorzystywana nigdy wcześniej w Rajdzie Rzeszowskim próba charakterystyką przypomina pozostałe oesy podkarpackiej rundy RSMP – wiedzie wąskimi, krętymi drogami z wieloma niewidocznymi szczytami. Kolejną z zaplanowanych prób jest oes Grudna (14,65 km), wracający do harmonogramu zawodów po sześcioletniej przerwie. Pętle kończyć będzie rywalizacja na zapętlonym oesie Pstrągowa (10,85 km), którego drugi przejazd to Power Stage, a więc szansa na dodatkowe punkty dla pięciu najszybszych załóg.

Łączna długość trasy rajdu to 598 km, z czego blisko 153 km stanowią odcinki specjalne.

Zakończenie rajdu i wręczenie pucharów – w sobotę, 12 sierpnia, od godz. 17 na rzeszowskim rynku.

Marma 32. Rajd Rzeszowski może się odbyć nie tylko dzięki zaangażowaniu partnera tytularnego. Organizację zawodów wspierają również Urząd Marszałkowski woj. podkarpackiego, Miasto Rzeszów, Handlopex i wielu innych partnerów.

 

Marma 32. Rajd Rzeszowski – co, gdzie i kiedy?

Czwartek, 10 sierpnia:

 • 16:00-19:00 – odcinek testowy Niechobrz
 • 20:00 – uroczyste rozpoczęcie zawodów (Millenium Hall, Rzeszów)

 

Piątek, 11 sierpnia (5 odcinków specjalnych, łącznie 66,34 km):

 • 13:15 – OS 1: Różanka (11,57 km)
 • 14:10 – OS 2: Lubenia (20,45 km)
 • 15:45 – serwis A: Kampus Politechniki, Rzeszów (30 min.)
 • 17:20 – OS 3: Różanka (11,57 km)
 • 18:15 – OS 4: Lubenia (20,45 km)
 • 20:00 – OS 5: Rzeszów (2,3 km)
 • 20:30 – serwis C: Kampus Politechniki, Rzeszów (45 min.)

 

Sobota, 12 sierpnia (6 odcinków specjalnych, łącznie 86,6 km):

 • 7:05 – serwis C: Kampus Politechniki, Rzeszów (15 min.)
 • 8:40 – OS 6: Kołaczyce (17,8 km)
 • 9:15 – OS 7: Grudna (14,65 km)
 • 10:15 – OS 8: Pstrągowa (10,85 km)
 • 11:55 – serwis D: Kampus Politechniki, Rzeszów (30 min.)
 • 13:45 – OS 9: Kołaczyce (17,8 km)
 • 14:20 – OS 10: Grudna (14,65 km)
 • 15:20 – OS 11: Pstrągowa (10,85 km)
 • 17:00 – zakończenie rajdu (Rynek, Rzeszów)