Ekstremalne warunki na finał Mistrzostw Polski Rallycross w Poznaniu

Październikowa deszczowa aura w znacznym stopniu utrudniła ostatnią rywalizację w mistrzostwach Polski Rallycross oraz Pucharze Polski Autocross. Jeszcze podczas pierwszego dnia walka toczyła się w dobrych warunkach, a trzy sesje kwalifikacyjne przebiegały zgodnie z harmonogramem. Drugiego dnia nie było tez problemów podczas ostatniej sesji kwalifikacyjnej.

Kłopoty rozpoczęły się po południu. Co prawda sesje półfinałowe SC Cup oraz RWD Cup potoczyły się bez przeszkód, jednak coraz mocnej padający deszcz sprawił, że szczególnie szutrowe części toru stawały się coraz bardziej grząskie i trudne do pokonania. Wyścigi finałowe toczyły się już przy ciągle padającym deszczu. Jako pierwsi do rywalizacji stanęli kierowcy w Pucharze Polski Autocross. Tak jak szybko zawodnicy ruszyli ze startu, tak też już po pierwszym zakręcie „zakotłowało” się w stawce, a za chwilę wyścig został zatrzymany. Początkowo wyścig miał być powtórzony na koniec dnia, jednak zwyciężył zdrowy rozsądek i wyraźna prośba zawodników – ze względu na złe warunki atmosferyczne bieg finałowy został anulowany. Wyniki zawodów ustalono w oparciu o czasy uzyskane w wyścigach półfinałowych: 1. Maciej Laskowski – 25 pkt., 2. Adam Milan – 22, 3. Teet Vare (Estonia) – 20. W klasyfikacji generalnej sezonu triumfował Laskowski (144 pkt.), przed Adamem Milanem (139) oraz Wojciechem Milanem (109).

W tych ekstremalnych warunkach kierowcy próbowali sobie radzić i w mistrzostwach Polski Rallycross zawody zostały przeprowadzone, chociaż nie brakowało wielu niebezpiecznie wyglądających zdarzeń, ale na szczęście nic nikomu się nie stało, a najbardziej ucierpiały auta zawodników. Wielu kierowców nie ukończyło jednak wyścigów – w sumie w finałach do mety nie dojechało 9 zawodników.

Czas więc na wyniki ostatnich zawodów w tym sezonie. W SC Cup najlepszy okazał się 16-letni Filip Melon (A. Polski), który wyprzedził Jakuba Kabata (A. Rzemieślnik) oraz Wiktora Dudka (A. Polski). Podczas ostatniej rundy zabrakło trzech najlepszych zawodników całego sezonu, bo tytuł wywalczył Bartłomiej Mirecki (A. Wielkopolski) – 145 pkt., wyprzedzając Przemysława Kapustkę (A. Południowy) – 125 oraz Juliana Śmiechowskiego (A. Wielkopolski) – 119.

W RWD Cup zwyciężył Kamil Pietraszko przed Mariuszem Szczepańskim (obaj A. Rzemieślnik) oraz Piotrem Dobrowolskim (A. Wielkopolski). W klasyfikacji sezonu najlepszy okazał się Igor Sokulski (171) przed Szczepańskim (151) i Pietraszko (145). W SuperNational zawody wygrał Robert Dąbrowski przed Halkiem (obaj A. Rzemieślnik) i Danielem Krzysiakiem (A. Polski). W klasyfikacji generalnej sezonu liderem jest Piotr Budzyński (A. Wielkopolski), a za nim plasują się Czech Roman Castoral oraz Halk. W klasie SN 2000 zwyciężył Robert Dąbrowski przed Leszkiem Pawlakiem i Piotrem Całką. W klasyfikacji sezonu pierwszy jest Castoral, który wyprzedza Dąbrowskiego i Całkę. W klasie SN +2000 zwyciężył Krzysiak przed Halkiem, a Budzyński nie ukończył wyścigu. W klasyfikacji sezonu pierwszy jest Budzyński (133 pkt.), drugi jest Krzysiak (129), a trzeci Halk (124). Z kolei w SuperCars Light zwyciężył Zbigniew Staniszewski, wyprzedzając Łukasza Tyszkiewicza (obaj A. Rzemieślnik) i Tomasza Sokala (A. Warmiński). W klasyfikacji sezonu zwyciężył Tyszkiewicz (137 pkt.), na drugim miejscu Michał Peterlejtner (A. Nowomiejski) – 97, a na trzecim Sokal (74). Natomiast w SuperCars także zwyciężył Zbigniew Staniszewski, przed Łukaszem Tyszkiewiczem oraz Łotyszem Arnisem Odinsem. W klasyfikacji sezonu najlepszy był Staniszewski (144), przed Tyszkiewiczem (115) oraz Peterlejtnerem (88).

Po zakończeniu ekstremalnych wyścigów, wręczenie pucharów odbyło się w dużej sali konferencyjnej biura Toru „Poznań”, gdzie wreszcie nikomu nie padało na głowę i było ciepło. Tak dobiegł końca wyścigowy sezon 2023 na poznańskim obiekcie.