Okrążenie Nordschleife za kierownicą… najmniejszego samochodu na świecie

168

Na północnej pętli toru Nurburgring widzieliśmy już autobusy, samochody dostawcze, furgonetki firm kurierskich, karawany pogrzebowe czy… rikszę. Jednakże poziom absurdu nie został wcale wyczerpany. Na Nordschleife pojawił się bowiem Peel 50, najmniejszy samochód na świecie o zawrotnej mocy… 4,5 KM!

Peel P50 to niewielki pojazd, który kojarzymy głównie z serii Top Gear. „Mikroskopijne”, brytyjskie autko produkowane było w latach sześćdziesiątych ubiegłego wieku. Silnik o pojemności… 49 cm3 generował moc około 4,5 KM, co pozwalała na rozpędzenie się do prędkości 60 km/h. Krótko mówiąc, nie jest to maszyna przeznaczona na tor, nieprawdaż?

Drużyna Quadrant (założona przez Lando Norrisa) postanowiła przetestować Peel 50 na… północnej pętli Nurburgringu. Błękitny wóz miał zmierzyć się z legendarnym Nordschleife, za sterami maszyny zasiadł Max Fewtrell. Aby w ogóle wyjechać na trasę, ekipa Quadrant musiała… wynająć tor na własność. P50 nie spełnia bowiem podstawowych norm odnośnie minimalnej prędkości. Mimo stosunkowo niskich prędkości, przejazd po „Zielonym Piekle” był niezwykle emocjonujący, głównie ze względu na tragiczną stabilność tego kuriozalnego środka transportu. Warto jednak zaznaczyć iż… Peel ukończył jazdę bez żadnych przygód.

Jaki wykręcił czas? Do 911 GT3 nieco mu brakuje. Ale jak na pierwszy raz, nie jest tak źle!

Więcej przepełnionych motorsportem materiałów znajdziecie naturalnie na rallyandrace.pl.

Przy okazji, zachęcamy do zakupu… najnowszego, 41. numeru magazynu Rally and Race. Znajdziecie w nim wszystkie, najciekawsze informacje ze świata motorsportu. Od rajdów, przez wyścigi torowe, górskie, F1, po cross country, drift, simracing, rallycross czy karting. W Wasze ręce oddajemy przeszło 150 stron, przesiąkniętych emocjami z czołowych aren!

Podobają Ci się nasze newsy? Zaobserwuj Rally And Race także na Google News.