sobota, 31 lipca, 2021
0,00 PLN

Brak produktów w koszyku.

Strona główna Aktualności Huttunen i Lukka zadebiutują na włoskich szutrach - Rajd Sardynii kolejną odsłoną...

Huttunen i Lukka zadebiutują na włoskich szutrach – Rajd Sardynii kolejną odsłoną WRC 3

Huttunen i Lukka zadebiutują na włoskich szutrach – Rajd Sardynii kolejną odsłoną WRC 3
● Triumfatorzy Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Polski 2020, przygotowują się do 3 tegorocznego startu w rundzie Mistrzostw Świata.

● Będzie to dla załogi Hyundaia i20 R5 pierwsza okazja do zmierzenia się z włoskimi szutrami.

● 17. Rally Italia Sardegna (8-11 października) stanowić będzie 6. i przedostatnią rundę WRC 2020.

● Jari Huttunen i Mikko Lukka rozpoczną Rajd Sardynii, jako wiceliderzy klasyfikacji WRC 3, o 12 punktów za duetem Bulacia Wilkinson / Der Ohannesian i 6 oczek przed Kajetanowiczem i Szczepaniakiem.

Jeszcze nie opadły emocje Rajdu Świdnickiego, a Jari Huttunen i Mikko Lukka już odliczają godziny do dziewiątego z tegorocznych startów. Zespół nie miał zbyt wiele czasu, aby świętować zdobycie Mistrzostwa Polski, ponieważ jeszcze w niedzielę ruszył w drogę, na zachodnie wybrzeże włoskiej wyspy Sardynia. Rajd z bazą w mieście Alghero stanowić będzie przedostatnią rundę w kalendarzu Rajdowych Mistrzostw Świata WRC 2020, a jednocześnie ostatnią okazję dla światowej czołówki, do walki na luźnej nawierzchni.

Dla duetu Huttunen i Lukka najbliższy weekend będzie debiutem w Rajdzie Sardynii, a po dwóch wspólnych startach na włoskich odcinkach specjalnych z nawierzchnią asfaltową, teraz nadszedł czas na zmierzenie się ze specyficznymi szutrami. Fiński duet i Hyundai i20 R5, przygotowywany przez ekipę Kowax 2BRally po raz trzeci w tym roku zagości na trasach WRC. Na blisko 240 km, podzielonych na 16 odcinków specjalnych, kibice będą mogli śledzić rywalizację całej czołowej siódemki klasyfikacji WRC 3. Do tej pory, w pięciu rundach triumfowało pięć różnych załóg, więc walka o tytuł mistrzowski zapowiada się naprawdę ciekawie.

Jari i Mikko, czyli zwycięzcy WRC 3 z Rajdu Szwecji i druga załoga w wynikach Rajdu Estonii, jako wiceliderzy tracą do Marko Bulacii Wilkinsona i Marcelo Der Ohannesiana (Citroen C3 R5) 12 punktów. Triumfatorzy RSMP 2020, za swoimi plecami odpowiednio o 6 i 8 punktów mają Kajetana Kajetanowicza i Macieja Szczepaniak w Skodzie Fabia Rally2 evo (zwycięzców rundy w Rajdzie Turcji) oraz Olivera Solberga i Aarona Johnstona (Volkswagen Polo GTI R5), którzy stali na najwyższym stopniu podium WRC 3 w Estonii. Losy tytułu rozstrzygną dwa ostatnie rajdy, ale dzięki wynikowi wywalczonemu na linii mety w Alghero, już w ten weekend Finowie mają szansę wrócić na pierwsze miejsce.

Właściwa część rywalizacji startuje w piątkowy poranek, już od 7:50, a w pierwszym etapie organizator przewidział sześć prób. Najdłuższa pod tym względem będzie sobota, która liczy w sumie 101,69 km, a na finał w niedzielę, załogi zmierzą się z czterema odcinkami. Oficjalnych zwycięzców poznamy po 15:00.

Jari Huttunen Prosto ze Świdnicy ruszyliśmy do Sardynii, więc nie było zbyt wiele czasu na odpoczynek, ale z szansy powrotu na szutry zawsze będę się cieszył. Już nie mogę doczekać się pierwszego odcinka, chociaż będzie to dla nas naprawdę wymagający weekend. Ostatnio dużo skupialiśmy się na asfaltach, więc teraz szybko trzeba będzie się przestawić, na luźną, bardzo specyficzną nawierzchnię.

Trasy na Sardynii są trudne, a dużo cennych informacji o specyfice tego rajdu przekaz mi Marcus Gronholm. Masa szczytów, wolnych, ale wąskich i wyboistych fragmentów, gdzie bardzo łatwo przebić oponę i zaprzepaścić wynik.  

Najważniejsze dla nas to nie popełnić tu żadnego błędu, więc skupiam się przede wszystkim, żeby pojechać jak najlepiej. W mocnej stawce Mistrzostw Świata nie możemy kalkulować i oglądać się na klasyfikację, tylko wypracować najlepsze tempo już od pierwszych kilometrów. Z takim nastawieniem czekamy na debiut w Rajdzie Sardynii i damy z siebie wszystko, co możliwe.

Najważniejsze jest to, że nawet w obliczu takich przygód, zrealizowaliśmy najważniejszy cel i sięgamy po tak cenny tytuł. To niesamowite uczucie, że zostaliśmy Mistrzami Polski, bo jest to nagroda za ciężką pracę tak ogromnej grupy ludzi, którzy nam zaufali. Jestem dumny, że zwyciężamy dla Hyundai Poland Racing i zdobywamy ten tytuł dla Hyundaia. Tak wiele w tym sezonie było dla nas nowe, ale dzięki temu, że mogłem się zmierzyć z wymagającymi polskimi asfaltami, zebrałem cenne doświadczenia i cały czas się rozwijam.

Mamy co świętować, ale na to jeszcze nie pora, ponieważ jesteśmy już myślami na odcinkach WRC i w drodze na Sardynię. Po dzisiejszych emocjach, wola powrotu na pierwsze miejsce w WRC 3 będzie jeszcze większa. Dziękuje całemu zespołowi za ich pracę, a wszystkim kibicom w Polsce, że tak gorąco nas przyjęli. Atmosfera, jaką tutaj tworzycie, jest niesamowita!

Starty zespołu Hyundai Poland Racing w sezonie 2020 wspierają: Hyundai Motor PolandHyundai Motorsport Customer RacingGRX Grönholm RXGulf Race Fuels Distribution EU oraz Kowax 2Brally.

inf.pras.

RALLY AND RACE NA INSTARGRAMIE

NOWOŚCI

Ostatnie poprawki w Poznaniu przed MPRC

Dzisiaj w piątek odbyły się ostatnie treningi przed zawodami na nowym torze Rallycross Poznań. Mimo, że obiekt...

Debiut elektrycznej Fabii RE-X1 Kreisel

Fabia RE-X1 Kreisel stała się oficjalnie pierwszym, w pełni elektrycznym samochodem rajdowym, który ukończył imprezę o randze...

Super Sprint + STOMIL – 25.07.2021 – video + wyniki

Super Sprint
 + STOMIL o Puchar Burmistrza Miasta Pilzna stał pod znakiem zapytania ze względu na małą ilość chętnych,...

Tor Rallycross Poznań, pierwsze wrażenia widza

Na ten dzień czekaliśmy bardzo długo. Premiera nowego toru rallycross w Poznaniu złapała opóźnienie przez epidemię o...

Vlog Miko Marczyk – testy przed Rajd Di Roma Capitale 2021

Vlog Miko Marczyk
„Przy około 185 km/h, na piątym biegu , auto zmieniło nam trochę dźwięk...” - to słowa Miko...

NAJPOCZYTNIEJSZE

Rajd Monte Carlo 2021: Szykana i tablica w miejscu wypadku Tanaka

Podczas tegorocznej edycji Rajdu Monte Carlo organizatorzy przewidzieli kilka ważnych zmian. Jedną z nich są specjalne środki ostrożności w miejscu ubiegłorocznej kraksy Tanaka. W tym...

Jakub Brzeziński wraca do ścigania i wsiada do Rally4!

„Colin”, czyli Jakub Brzeziński, po roku przerwy od regularnych startów wraca w wielkim stylu. Mistrz Polski w klasie 4WD opowiedział nam o swoich szczegółowych...

Kto i czym pojedzie w RSMP, czyli co już wiemy o roszadach wśród polskich kierowców

Sezon RSMP 2021 rusza za nieco ponad trzy miesiące, ale niektórzy kierowcy już przedstawili swoje częściowe plany na tegoroczny rok zmagań w krajowym czempionacie. Adrian...

Fabia R5 vs Gaz 51, czyli estońska przygoda Zapały

Mariusz Zapała w niecodzienny sposób zakończył udział w Samsonas Rally Rokiskis. Mimo jednego zdarzenia to właśnie druga sytuacja sprawiła o zapadnięciu decyzji o wycofaniu...