czwartek, 2 lutego, 2023
0,00 PLN

Brak produktów w koszyku.

Strona głównaAktualnościKarol Wyka podejmuje zagraniczne wyzwanie

Karol Wyka podejmuje zagraniczne wyzwanie

Po zdobyciu drugiego z rzędu i trzeciego w karierze tytułu Mistrza Polski w pucharze Game Expert 318is Cup PL i głównej nagrody, którą było drogowe BMW 318i, Karol Wyka postanowił sprzedać swój samochód wyścigowy i przenieść się zagranicę, do dobrze prosperującego pucharu BMW 325 Cup.

„W 318is Cup PL jeżdżę od 2015 roku i zdobyłem wszystkie możliwe tytuły: drugiego Wicemistrza Polski w 2020 roku, Wicemistrza Polski w 2018 roku i trzykrotnie Mistrza Polski w sezonach 2017, 2021 i 2022” – powiedział w rozmowie z RALLY and RACE. „Uważam, że to najtrudniejszy puchar w Polsce, o najbardziej wyrównanym poziomie, o czym świadczy na przykład to, że podczas kwalifikacji dziesięciu pierwszych zawodników dzieli jedna sekunda! Zrezygnowałem jednak, bo szukam nowych wyzwań”.

„Nadal będę startował w Polsce okazjonalnie, traktując to jako trening do zawodów międzynarodowych. Kocham atmosferę, jaka panuje podczas WSMP w Polsce, więc z pewnością będę się pojawiał, aby tak bardzo mi jej nie brakowało”.

BMW 325 Cup – historia sukcesu znad Bałtyku

Szukając nowego wyzwania, Karol zdecydował się na puchar BMW 325 Cup, rozgrywany w ramach Bałtyckich Mistrzostw Samochodów Turystycznych BaTCC. To założona w 2020 klasa, która szybko zdobyła dużą popularność – w pierwszym sezonie sklasyfikowano 14 kierowców, z kolei w tym roku było ich już 62.

Seria przeznaczona jest dla stosunkowo niedawnych samochodów BMW E90, E91 i E92 z seryjnymi silnikami o objętości 2,5 litra. Początkowo wymagane było stosowanie jednakowych amortyzatorów i opon, lecz z biegiem czasu przepisy zaostrzono i teraz wszyscy muszą korzystać też chociażby z jednakowych tarcz i klocków hamulcowych.

Organizatorzy mocno starają się zapewnić równość wszystkich samochodów, nie tylko poprzez restrykcyjne przepisy, ale również drobiazgowe kontrole techniczne, aby utrzymywać koszty pod kontrolą i aby o wynikach decydował przede wszystkim kierowca. Co więcej, zadbano o zgodność z niemieckimi przepisami klasy V4, co umożliwia start chociażby w wyścigu 24h Nürburgring – podobnym samochodem w tym roku ścigali się programiści z Rockstar Games, o czym pisaliśmy kilka dni temu.

„Puchar BMW 325 Cup wybrałem z trzech powodów: jestem absolutnym fanem samochodów z tylnym napędem; chcę się sprawdzić na zagranicznych torach na Litwie, Łotwie, w Estonii czy Finlandii i konkurować z zawodnikami z ośmiu różnych krajów, będąc tam pierwszym Polakiem; a do tego, przy ponad 60 startujących, jest to jeden z najbardziej konkurencyjnych pucharów w Europie” – komentuje Karol.

Budową samochodu dla Karola zajmuje się Piotr Bany i jego warsztat Bany Motorsport, który będzie również obsługiwał auto w trakcie sezonu. Będzie to kontynuacja współpracy z 318is Cup PL.

Plan na kilka lat

Nawet dla najlepszego kierowcy w polskim pucharze BMW, podbicie zagranicznej serii, z nowym samochodem i nieznanymi torami, będzie ogromnym wyzwaniem. Karol bardzo dobrze zdaje sobie z tego sprawę i jak przyznał w rozmowie z RALLY and RACE, pierwszy sezon poświęci przede wszystkim na naukę. Nie brakuje mu jednak ambicji i już w 2024 roku chce walczyć o miejsce na podium w klasyfikacji generalnej, a rok później zdobyć tytuł. Ma też nadzieję na to, że jego obecność w cyklu BaTCC pomoże sprowadzić jedną z rund mistrzostw do Polski.

Tomasz Kubiakhttp://swiatwyscigow.pl
Redaktor naczelny ŚwiatWyścigów.pl, związany z RALLY and RACE od 2014 roku. Wyścigi to moja pasja.

RALLY AND RACE NA INSTARGRAMIE

NOWOŚCI

Załoga Postawka/Postawka w czołówce Monte-Carlo Historique

Postawka
Jubileuszowy, 25. Rallye Monte-Carlo Historique już za nami. Tegoroczna edycja okazała się wielki sukcesem dla biało-czerwonych. Na...

Prema ogłasza skład LMP2. Rosjanin zamiast Kubicy

Prema ogłasza skład w LMP2
Prema startuje kolejny sezon w Długodystansowych Mistrzostwach Świata FIA. W barwach włoskiego sezonu, w którym w ubiegłym...

McRae wystartuje w ERC. Trzecie pokolenie rajdowego klanu

McRae
McRae to nazwisko, którego nie trzeba specjalnie przedstawiać w świecie rajdów. W tym sezonie w Rajdowych Mistrzostwach...

Kalendarz Tarmac Masters 2023

Tarmac
Przed nami ósmy sezon sportowej rywalizacji w ramach cyklu Tarmac Masters. Tegoroczna batalia zyska jednak nowy, istotny...

Partnerstwo z marką Stake gwoździem do trumny Alfa Romeo?

Stake
F1 to ogromny biznes, zaś kwestie sponsoringu czy partnerstwa medialnego to motor napędowy tego sportu. Nic więc...

NAJPOCZYTNIEJSZE

Paste your AdWords Remarketing code here